Jak wymienić ośkę silnika - Turnigy/Rctimer 2830

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Jak wymienić ośkę silnika - Turnigy/Rctimer 2830

Post autor: Prono »

Mam komplet silników Turnigy 2830-11.
Skrzywiłem lekko w jednym silniku ośkę.
Zabrałem się dziarsko do rozbierania silnika i niestety utknąłem na tym etapie:
Obrazek
Ślimak wykręcony, ośka ani drgnie, ani w jedną ani w drugą stronę. Opierałem się o ziemię i też się nie ruszyła.
Jest to w ogóle w tymi silniku rozbieralne?
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Ośka jest rozbieralna wyjdzie jedną albo drugą stroną (najlepiej górą). Musisz o coś oprzeć i ją wybić. Nie jest to proste zadanie bo ośki siedzą bardzo ciasno (a krzywe jeszcze ciaśniej) Trzeba się niestety namęczyć.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

OK, wziąłem jakieś większe kleszcze, z jednej strony oparłem o ośkę, z drugiej o obudowę i kawałek się ruszyła.
Co za dziadostwo, dobrze, że zamówiłem sobie krótkie ośki na wymianę i inny adapter śmigła.
konskors
Posty: 56
Rejestracja: niedziela 22 kwie 2012, 17:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: konskors »

Zawsze mozna jeszcze podgrzac oskę. Czasami oski siedza jeszcze z klejem do gwintow
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

konskors pisze:Zawsze mozna jeszcze podgrzac oskę. Czasami oski siedza jeszcze z klejem do gwintow
z jednej strony tak, bo jest szansa że klej puści, ale z drugiej po podgrzaniu jest rozszerzalność ośki i siedzi ciaśniej.
Ja wyciskałem imadłem opierając dzwonek na dwóch deskach, szło łatwo lekko i przyjemnie :)
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Ja przy wymianie wybijałem do póki nie wyjdzie ośka z tym klinem. Potem łapię cęgami za ten klin i kręcąc wyciągam ośkę.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Na mojej ośce nie mam klina. Dzisiaj powalczę z imadłem, obetnę gwóźdź, żeby zrobić bolec do wyciśnięcia końcówki ośki z "dzwonka". Ośka siedzi 1cm w dzwonku, a za cholerę nie da się tego dalej ruszyć kleszczami, bo się kręci i wyślizguje.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Raczej nie klin, tylko spłaszczenie w miejscu gdzie był robaczek.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/22639.jpg
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

Panowie tylko nie wybijajcie oski , os sie wyciska moze to byc presa ,imadlo , czy tez zwykly scisk stolarski ale nie wybijac :-)
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Złap cęgami za to spłaszczenie od ślimaka i kręcąc ciągnij. Przecież starą ośkę możesz troche pokiereszować
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Oryginalna ośka w tym silniku Turnigy nie ma w ogóle tego spłaszczenia na ślimaka, ma tylko na dole nacięcie na e-clipa (czy tam c-clipa) blokującego ośkę.
Już sobie z tym poradziłem, tylko nie spodziewałem się, że trzeba użyć aż takiej siły, żeby to ruszyć. :roll:
Teraz już wiem, że nie ma się co certolić tylko od razu dziada do imadła i po problemie.


Przy okazji, czy ktoś wie gdzie w Polsce albo przynajmniej w Europie kupić ośki 3,17mm x 45mm albo x 38mm i do tego dobre, proste adaptery śmigła?
Bo czekać na badziew z RCTimera tygodniami i nie być pewnym czy przyjdą proste, zdatne do użytku to trochę wnerwiające.
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

O ile mnie pamięć nie myli, prowadnice lasera ze starych (a może i nowych) CD-ROMów mają właśnie 3,17 mm. Będę w domu to zmierzę, kilka napędów się w końcu rozebrało.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Prowadnice z CD mają 3.0mm a nie 3.17mm.
Pzdr. -----MIŚ-----
Lomis
Posty: 13
Rejestracja: środa 03 paź 2012, 07:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lomis »

Jesli Cie interesuje mam bardzo dobry materiał na ośki 3,4,5 mm oraz 3,2 mm. Po przeszlifowaniu w wiertarce wyjdzie oś 3,17. Sam dorabiałem do swoich silników, i mi sie juz nie gną ;) Odezwij się na PW
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

na 3mm sa dobre osie z cd iiiii ?
dlugie wiertla hss ale prawdziwe hss nie gmiotsa nie lamiotsa ale takie co pekaja
Odcinamy od wiertla sama czesc cylindryczna najlepiej proxxonikiem
ODPOWIEDZ