Zestaw do amatorskiego filmowania

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

dragonfly24
Posty: 204
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 13:40

Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: dragonfly24 »

Moje doświadczenia do tej pory ograniczają się do Rayline R8, ale przyszedł czas na coś lepszego. Planowałem podłączyć lepszą kamerę do tego drona ale niestety nic dobrego powyżej 720p nie udźwignie. Oto opcje, które rozważam i proszę o ocenę sensowności tych rozwiązań lub propozycję innych opcji. Chciałbym przeznaczyć na wszystko ok 1000zł, lecz jeśli opcje z tego przedziału cenowego będą mijały się z celem, rozważę opcje do 2000zł, ale inwestycja wtedy poczeka dłużej z realizacją.
Po pierwsze myślę o dronie, który nie ma na pokładzie własnej dobrej jakości kamery, a takową dokupić osobno.
Aby móc korzystać z FPV rozważam taką kamerę Tracer eXplore SJ 4000 WiFi. I tutaj pierwsza wątpliwość, czy opóźnienia będą duże i czy będzie dało się w miarę komfortowo korzystać z tego połączenia wifi.
Jeśli chodzi o drony to pierwsza najtańsza opcja, która udźwignie bezproblemowo tę kamerkę to Syma X8C. Jednak ma ona silniki szczotkowe. Z bezszczotkowych i tanich znalazłem JJRC X1. Radzi sobie całkiem nieźle z utrzymaniem kamerki o podobnych gabarytach
https://www.youtube.com/watch?v=0YqDQtlUHYE
https://www.youtube.com/watch?v=dGqw1i3fZhw.
Jednak ten z kolei nie ma GPS, a przydała by się opcja trzymania pozycji. Kolejne drony, które przykuły moją uwagę i mają wszystkie te bajery (ale cena już nieco zaporowa) to Cheerson X-20 i Xiaomi Mi Drone (ten już ma kamerkę).
Możliwe, że pominąłem jakieś istotne kwestie w wyposażeniu lub funkcjonalności drona, których jeszcze nie jestem świadomy a będą niezbędne, więc będę wdzięczny także za ich wskazanie.
Obecne drony: Spark Fly More Combo, Mavic Air Fly More Combo, BAT-100, Parror AR. Drone 2.0, Rayline R8, Syma X5HC, Parrot Airborne Cargo Mars
Byłe drony: Cheerson CX-20, Bebop 1, Bebop 2 + Skycontroller 1, Skycontroller 2, 250-ka DIY, Eachine XQ90
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: BloodyLordV »

Ztego co czytałem cheerson cx 20 zdaje się być rozsądna propozycją w naprawdę umiarkowanej cenie. Po pierwsze - to Propozycja sprawdzona i znana, która w przyszłości będziesz mógł w jakikolwiek sposób rozwijać (gimbal, podnoszone podwozie dostępne na Hk [dla ich brandu cx 20 czyli quanum nova pro). Oprócz tego z wymienionych orzez Ciebie pozycji kuszący zdaje się mi drone od Xiaomi, ale na to jak będzie sobie radził trzeba poczekać na opinie pierwszych właścicieli (z drugiej jednak strony zjada cx 20 pod prawoe każdym względem).
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
dragonfly24
Posty: 204
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 13:40

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: dragonfly24 »

Znalazłem taką aukcję
http://allegro.pl/dron-cheerson-cx-20-g ... 92293.html
Sprzedawca ma mało komentarzy i nie wiem czy nie kryje się tu jakiś szkopuł. Może lepiej poświęcić te stówę i kupić u sprawdzonego sprzedawcy http://allegro.pl/dron-cheerson-cx-20-p ... 30185.html

Jeszcze jedna dość tania opcja (ma silniki bezszczotkowe, altitude hold mode i GPS)
http://www.ebay.pl/itm/Flying3D-X6-6CH- ... SwgApW-l20
Niby sprzedawca z Chin ale przesyłka z UK. Dronik fajny ale ewentualnych części w Polsce raczej chyba nie dokupię.

Co do drona Xiaomi, to raczej trzeba by poczekać na (oprócz opinii) jego dostępność przynajmniej w Europie. Z cłem i podatkami już raczej za dużo wyniesie dla mnie.
Obecne drony: Spark Fly More Combo, Mavic Air Fly More Combo, BAT-100, Parror AR. Drone 2.0, Rayline R8, Syma X5HC, Parrot Airborne Cargo Mars
Byłe drony: Cheerson CX-20, Bebop 1, Bebop 2 + Skycontroller 1, Skycontroller 2, 250-ka DIY, Eachine XQ90
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: Adrián »

Nie lepiej tutaj?
http://www.banggood.com/Cheerson-CX20-O ... 32145.html
Po opłatach wyjdzie ok 1100-1150zł

Po co przepłacać? Tutaj chociaż będziesz miał pewną gwarancję w przyszłości.

Jak kupisz przez aplikację, masz jeszcze 10% rabatu.
Czyli wyjdzie jeszcze ok 80zł mniej.

Chyba już taniej, nowego nie kupisz.

Jeszcze jakiś czas temu jak zaglądałem, była wysyłka free za mode 1. Można łatwo zmienić na mode 2, ale teraz to ez różnicy.
dragonfly24
Posty: 204
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 13:40

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: dragonfly24 »

Jeśli rzeczywiście tylko tyle mnie wyniesie z opłatami, to brzmi kusząco. W opisie produktu mam też odpowiedź na pytanie odnośnie używania kamerki WiFi jako FPV. Niestety sygnały kamery i drona będą się zakłócały. Czyli zapewne nie udało by się zbudować tańszego (od drona Xiaomi) systemu FPV na bazie cx-20. Prawdopodobnie filmowanie bez podglądu będzie musiało mi wystarczyć.
Obecne drony: Spark Fly More Combo, Mavic Air Fly More Combo, BAT-100, Parror AR. Drone 2.0, Rayline R8, Syma X5HC, Parrot Airborne Cargo Mars
Byłe drony: Cheerson CX-20, Bebop 1, Bebop 2 + Skycontroller 1, Skycontroller 2, 250-ka DIY, Eachine XQ90
DronNOOB

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: DronNOOB »

Adrian Twoje rady delikatnie mówiąc nietrafione. Może dla tego, że nigdy nie miałeś cx20.
Ale po kolei:

cytat z aukcji :

Kod: Zaznacz cały

 że jest to wersja: Big Fly Shark
Najgorsza możliwa

Kod: Zaznacz cały

Po opłatach wyjdzie ok 1100-1150zł
A po co? Jeśli na ali są sprzedawcy wysyłające z magazynów DE, 3 dni przesyłka dostarczona. Cena ok 900 zł

Kod: Zaznacz cały

Chyba już taniej, nowego nie kupisz.
Chyba to słowo klucz :D

Kod: Zaznacz cały

 opisie produktu mam też odpowiedź na pytanie odnośnie używania kamerki WiFi jako FPV.
Nie nadaje się, FPV na 2,4 to calkowicie bezsensowne zajęcie jeśli link idzie również po 2,4

Kod: Zaznacz cały

Można łatwo zmienić na mode 2
W CX 20 nie tak łatwo. A są aparatury w których to nawet nie da się zrobić na przykład w H8. Tam joystick przylutowany wprost na płytę, trzeba by było ścieżki przerywać i lutować druciki. Z prawa na lewo i z lewo na prawo.
Oczywiście trimowanie również było by odwrotnie. Sprawdzałem własnoręcznie.
Ostatnio zmieniony sobota 18 cze 2016, 10:31 przez DronNOOB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: Adrián »

DronNOOB pisze:W CX 20 nie tak łatwo.
Zmieniałem, więc powiem, że łatwo. Ale dla jednego rozkręcenie kilku śrubek i przekładka kabelków jest trudna, dla drugiego nie.

Fpv, na 5.8GHz, jak ma to mieć ręce i nogi.
DronNOOB

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: DronNOOB »

A to że taniej nie ma. Też sprawdziłeś? Bo ja kupowałem dla kolegi 3 tygodni temu z ali ( magazyn w DE) za 912 zł.
Dla niektórych 200 zł ma znacznie, pomijam czas dostawy z Chin.
Ostatnio zmieniony sobota 18 cze 2016, 10:34 przez DronNOOB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: Adrián »

Wolę sprawdzone źródło, gdzie mam pewną gwarancję.
Nie, na Ali nie kupuje.
DronNOOB

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: DronNOOB »

Wolę sprawdzone źródło...na Ali nie kupuje....
:-D OK nie mam więcej pytań.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: Adrián »

To nie pytaj.

Jak cytujesz, to rób to poprawnie. A nie to co Ci się podoba. Najważniejszego nie ująłeś heh wiadomo dlaczego.
BTW, nie ma sensu ciągnąć tej dyskusji. Niech autor, zrobi co uważa za słuszne.
DronNOOB

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: DronNOOB »

Jak cytujesz, to rób to poprawnie.
Nie wiem czy wiesz ale pełne cytaty nie są mile widziane na forum, bo po co. Cytuje się fragmenty do których odnosisz się. To tak na przyszłość.
Czytając to co piszesz to na ali niema gwarancji, ja własnie kupiłem w sklepie Best RC Toys który ma konto na Ali, ma magazyny w DE, FR, ES, RU, UK, USA. Alec o będę tłumaczyć, Ty nie kupujesz na Ali wolisz pełne gwarancje.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: Adrián »

Nie twierdze, że jej nie ma, ale na BG masz pewność, że gwarancja będzie uznana i to zwykle na korzyść kupującego.
Reklamowałeś coś w tym sklepie i jak się zakończyła?
dragonfly24
Posty: 204
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 13:40

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: dragonfly24 »

Jaki by był koszt systemu FPV 5,8 Ghz (nie licząc kamerki z TV out)? Da radę w tym przypadku wykorzystać telefon jako monitor?
Obecne drony: Spark Fly More Combo, Mavic Air Fly More Combo, BAT-100, Parror AR. Drone 2.0, Rayline R8, Syma X5HC, Parrot Airborne Cargo Mars
Byłe drony: Cheerson CX-20, Bebop 1, Bebop 2 + Skycontroller 1, Skycontroller 2, 250-ka DIY, Eachine XQ90
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Zestaw do amatorskiego filmowania

Post autor: Adrián »

Wszystko się da.
Tylko ma to swoje wady i zalety, ale przy tak wolnym lataniu opóźnienie nie będzie Ci przeszkadzać.

Odnośnie cen i tego co warto kupić http://rc-fpv.pl/viewforum.php?f=3 do tego dobre anteny i zasięgu rc Ci zabraknie.
Ceny są różne, zależne od budżetu i wymagań.

Wystarczy dobra 200mW i koniczyny. Na otwartym, zasięg do 700-800m nie będzie dużym wyzwaniem.
ODPOWIEDZ