Tricopter FPV - wszystko od A do Z... cz. I

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

StRess pisze:Rozumiem, że śruba nie będzie teraz ocierać o elementy ramy i blokować się, powodując rozkręcanie nakrętki samohamownej. Albo źle rozumiem ;)
Jest tak jak mówisz. Można też nawiercić trochę lewa stronę i pomiędzy elementami żeby trochę schować łożyska, ale szczerze? Teraz mogę ustawić lekki opór i kompletne zero luzów. A co najważniejsze - po lotach jest także kompletne zero luzów.
Od śmigła...
StRess
Posty: 55
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:57
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: StRess »

No i masz... Problem rozwiązany. Zacząłem od najprostrzego, czyli wyszedłem z apką z pokoju... i to wszystko :D W odległości mniejszej jak 3 metry od odbiornika / KK mój nadajnik sieje na jedno, albo drugie, albo obydwa na raz - w zależności od tego co podłączę. Wcześniej oddalałem apkę na około 2 metry od modelu i drganie nie ustępowało. W trochę większej odległości odbiornik przestaje głupieć, to samo w przypadku KK, chociaż w tym przypadku nie wiem jaki związek ma sygnał siany przez transmiter i niepodłączona do niczego oprócz pakietu i serwa płytka KK... po wyłączeniu TX płytka się uspokaja. Jakby mi to ktoś powiedział to bym go wyśmiał chyba...
Dziękuję Wam serdecznie za pomoc!

Jeszcze tylko czekam na kamerkę i pierwsze FPV przede mną - sprzęt mam już cały skompletowany!
Pozdrawiam, Michał

Tricopter: RCExplorer 2.6 copy
BernardB
Posty: 82
Rejestracja: czwartek 17 sty 2013, 18:42
Lokalizacja: Laskowa

Post autor: BernardB »

Witam.

W moim "autorskim" rozwiązaniu ogonka w TRI, ruchy "podstawki" silnika będą około -45 do +45 stopni. Czy to wystarczy, czy mam kombinować nad powiększeniem tego zakresu ? Mój ogonek "wisi" na okuciu od helika 450. TRI jeszcze nie ulotniony, więc nie mogę się sam przekonać :).
pozdrawiam, Bernard

KDS 450 Quiet FBL Tarot ZYX-S
250 na KFC32
TRIZufik na KFC32 z OSD - Wodnik Szuwarek
Tx KDS K-7XII (2.4 GHz i eLeReS)
Phoenix RC
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Też mam tyle. Nie sam zakres wychyleń jest istotny, ale także szybkie serwo i podniesione EXPO i/lub RATE na kanale serwa. No i dużo też zależy od długości ramion.
Od śmigła...
StRess
Posty: 55
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:57
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: StRess »

No i przede wszystkim jednemu wystarczy, drugiemu nie. Zależy, do czego chcesz go wykorzystać - czy chcesz kręcić fikołki czy potrzebujesz spokojnej maszyny do kręcenia amatorskiego video. Ja u siebie mam około 50st.
Pozdrawiam, Michał

Tricopter: RCExplorer 2.6 copy
GoFerYerFunk
Posty: 85
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 17:39
Lokalizacja: Oslo

Post autor: GoFerYerFunk »

hej.
To moj pierwszy post na tym forum wiec witam serdecznie.

Zbudowalem praktycznie identyczny tricopter ale z KK2.0. Ale mam problem z tym tylnim sterem i serwem.
Ogolnie to po starcie copter kreci mi sie wokol osi strasznie i nie jestem w stanie go opanowac.
Czy jest jakas ogolna zasada budowy tego steru? Np ustawienie serwa w jakis konkretny sposob albo czegos w FC?

z gory dzieki za odpowiedz...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Z tego co piszesz wynika, że masz odwrotnie ustawiony rewers serwa i to zamiast kontrować, to dokłada jeszcze obrotów. Rewers zmieniasz w apce na kanale serwa.
Patrząc od tyłu serwo powinno się pochylać w stronę wychylenia drążka ogona. Zakładam, że pozostałą całość dobrze spiąłeś.
Podaj więcej szczegółów, jak masz to wszystko poustawiane. damy radę coś wymyślić.

BTW. Heh, w Oslo jest gdzie pokręcić ładne widoczki :mrgreen:
Od śmigła...
GoFerYerFunk
Posty: 85
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 17:39
Lokalizacja: Oslo

Post autor: GoFerYerFunk »

hm ogolnie reakcja na ruch manetka RUD jest w odpowiednim kierunku.
ale.. i teraz nie wiem czy ogolnie tak to powinno dzialac ale:
gdy tricopter jest spoziomowany i przeprowadzona jest kalibracja sensorow to gdy dam troche gazu tak na 20% to serwo zaczyna z jakiegos powodu wychylac ten tylni silnik w lewo chociaz tri lezy na stole identycznie jak po kalibracji...
GoFerYerFunk
Posty: 85
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 17:39
Lokalizacja: Oslo

Post autor: GoFerYerFunk »

co do tego ruchu w lewo to jest on constant w lewo i dosc powoli..
mozna tak zrobic zeby RUD reagowal tylko na moj ruch manetka czy ogolnie FC sam tez czesciowo tym steruje?
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

FC steruje serwem jedynie wtedy, gdy model zmienia położenie bez twojego udziału (wiatr, samoistne "pływanie"). Jest to analogiczne działanie do żyra w heliku, gdy serwo przeciwdziała np. znoszeniu przez wiatr ogona. Ruchy serwa mogą być nawet bardzo szybkie i krótkie, ale zawsze dążą do powrotu ogona na miejsce, a nie powiększania odchyłki.
Samoistne przestawianie serwa wskazuje na problem z samym FC. Możliwe że jest to związane z czułością tego kanału i FC nie odbierając pozycji jako stabilnej przesterowuje serwo "szukając"...
Nie znam na razie tego kontrolera, w wolnej chwili poszukam manuala żeby poszukać gdzie może być problem.

EDIT: Znalazłem manuala i w ""Mixer Editor" coś takiego: "Rudder item: Amount of rudder/yaw command. Usually 100%. Use a positive value for a CW spinning propeller, and negative for a CCW spinning propeller."
Czyli wartość dodatnia jest dla śmigieł prawych, a ujemna dla lewych. Jaką ty masz wartość i śmigła?
Poza tym kolejna pozycja "Offset" powinna być w okolicach 50%.

Aby uprościć i skrócić szukanie, może podasz jakie robiłeś ustawienia? No i czy jesteś absolutnie pewny, że wszystko podpiąłeś prawidłowo do FC?
Od śmigła...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

No fajnie, ale co jest gdzie wpięte?
No kurcze szklana kula mi się zużyła i nie wywróżę nic więcej. Zaraz wątek urośnie do kilkudziesięciu postów.
Chcesz aby tak złożona konstrukcja zadziałała, chcesz konkretów a przecież ja nic nie wiem oprócz twoich zdawkowych paru danych. :roll:
Na razie to mi wygląda, że pod kanał 4 masz wpięte serwo. Ale to było ostatnie zadanie szklanej kuli...
Podaj dokładnie co gdzie podpiąłeś, jak zasiliłeś FC, z czego, jaką masz aparaturę, reglery, serwo...
Wszystko może mieć znaczenie :!:
Od śmigła...
GoFerYerFunk
Posty: 85
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 17:39
Lokalizacja: Oslo

Post autor: GoFerYerFunk »

Ok. Wrócę z pracy to zacznę wszystko od początku...
Awatar użytkownika
Puuf
Posty: 264
Rejestracja: wtorek 07 lut 2012, 10:29
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: Puuf »

To nie jest problem z rewersami w apce, tylko z reversem gyra w KK. Poszukaj w sieci jak odwrocic gyro dla osi Yaw i powinno pomoc.
GoFerYerFunk
Posty: 85
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 17:39
Lokalizacja: Oslo

Post autor: GoFerYerFunk »

Wydaje mi się ze to tez nie jest kwestia gyro. Wszystko niby działa poprawnie tylko ten samoistnie ruch RUD w lewo wszystko psuje...
ODPOWIEDZ