Tricopter FPV - wszystko od A do Z... cz. I

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Marcin_80
Posty: 33
Rejestracja: środa 28 lis 2012, 12:13
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marcin_80 »

Gmeracz pisze:na razie opis jest może w połowie zrobiony, a plan zakłada całe morze informacji... ;)
Jestem pod wrażeniem Twojego posta. Do tej pory temat copterów omijałem wielkim łukiem. A teraz chyba (na pewno) się skuszę na zbudowanie takiego ustrojstwa.

NO I OCZYWIŚCIE WIELKA PROŚBA (W IMIENIU WSZYSTKIM POCZĄTKUJĄCYCH) - CIĄGNIJ TEMAT DO KOŃCA.

Odnośnie kosztów - BYŁO PYTANIE, pozwoliłem sobie podliczyć obecnie zaprezentowany przez Ciebie materiał i ... wyszło około 1100zł za sam sprzęt bez przesyłki (dolar po 3,28zł).

No i oczywiście mam trzy pytania:

1) proponowane przez Ciebie regulatory są niedostępne w HK (chodzi mi o zakup możliwie w jednym sklepie) i ... czy TURNIGY Basic 25A v3.1 Speed Controller będą równie odpowiednie.
Pewnie bym się nie zastanawiał, ale po przeczytaniu:
Gmeracz pisze:Regulatory, które posiadają na pokładzie specyficzny mikroprocesor ATMEGA można dosyć prosto przeprogramować...
mam wątpliwości.

2) w tym poście przewinął się również temat oleju Scorpion'a. Myślałem, że sprawa jest oczywista, ale okazało się, że w HK dostępne są o lepkości od 100 cSt do 700cSt. Który więc będzie najodpowiedniejszy.

3) czy możesz rozszyfrować skrót:
Gmeracz pisze:W układzie śmigieł 1 x CCW + 2 x CW reakcje są miodzio więc wybrałem ten wariant.
.

Pozdrawiam
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

1. O reglach o kopterów absolutnie wszystko znajdziesz tu: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1513678

Na naszym forum też są ze dwa czy trzy dobre wątki o ww. Ja używam Mystery/HK Blue i są OK.

2. :shock:

3. Counter Clock Wise i Clock Wise, czyli lewe i prawe ;-)
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Jędruś już ci w sumie odpowiedział ;)
Dzięki za pozytywne wrażenia. Cieszę się że w ogóle ktoś to czyta :lol:
Swego czasu prowadziłem modelarnię i rozumiem, jak czasem pozytywne początki mogą zaważyć na rozwoju albo i nie hobby, dlatego chcę to robić podpowiadając min. trochę technik warsztatowych. Wbrew pozorom wielu młodych majsterkowiczów ma często problemy z wydawało by się prostymi tematami. Prostymi dla nas dziadków :-P

Co do silników - usilnie namawiam na zabawę z kalkulatorem. Sam to robię nagminnie szukając obecnie sprzętu do nowego i nietypowego modelu quadro, który już się powoli kompletuje. Trzeba wypróbować różne warianty napędu, przy okazji wiele dowiadując się o przyszłym modelu. A przy okazji - może też z tego powstanie kolejny tutek? Kto wie... Spodobało mi się po drodze ćwiczenie amatorskiego warsztatu makrofotografii he he...

Wracając do regulatorów - będę na pewno je przeprogramował, stąd kwestia Atmegi. Dlaczego? Bo już widzę, jak "krowiaste" dla mnie w reakcji są te regle. Do wiszenia z kamerką są ok, ale gdy już polatałem w trybie akro czułem się, jakbym woził butlę z wodą. Nowy soft znacznie poprawia te ograniczenia reakcji, ale także sporo zabezpieczeń!!! O tym będzie szczegółowo w moim tutku.

Inne ESC niż użyłem też można oczywiście zmieniać. A jeżeli planujesz taki zabieg, nie wyręczę cię odpowiedzią, ale proponuję upewnić się, które ESC jaki mają procek w zestawieniu ESC specs for SimonK. Zdecydowanie polecam także lekturę artykułu z wiki. openpilot.org zawierający ESC references.
Od śmigła...
StRess
Posty: 55
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:57
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: StRess »

Drogi Gmeraczu - podpowiedz mi proszę, jak sprawuje się u Ciebie serwo, którego użyłeś? Również jestem szczęśliwym posiadaczem "patyczaka" i kilka dni temu zakupiłem właśnie Turnigy 306G HV. W moim przypadku serwo to ciągle drży, jakby szukało neutrum. Są to ruchy bardzo znikome o częstotliwości kilku Hz, jednak jak sam pewnie dobrze wiesz w tricopterze sprawiają, że pratforma cała się trzęsie. Po podaniu sygnału na serwo wychylając drąg rudd aparatury w którąkolwiek ze stron, serwo nadal drży (pozostając wychylone).
Próbowałem poluźniać obudowę (co podobno jest wadą fabryczną tych serw - źle spasowana obudowa), założyć ferryty na regle, założyć ferryty na serwo - wszystko na nic.
Nie próbowałem jedynie wpinania kondensatora do odbiornika - chyba tylko to mi zostało...

No i przy okazji - BARDZO ciekawa relacja, bardzo profesjonalna przede wszystkim. No a sam patyczak - też niczego sobie! ;)
Pozdrawiam, Michał

Tricopter: RCExplorer 2.6 copy
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Cieszę się że podpasowało ;)
Co do pytań - bardzo szybkie serwa, tzw. ogonowe o czasach poniżej 0,1 sek/60 st. mają to do siebie, że dają wrażenie drgania. W helikopterach to norma, że pomimo nieruszania modelu serwo ciągle brzęczy. To nie jest wada mechaniczna/obudowy serwa, a działanie żyroskopu, który ciągle dąży do znalezienia dokładnego neutrum. A że serwo jest bardzo czułe to efektem jest ciągła praca w bardzo małym zakresie, co słyszysz jak brzęczenie. To są tak minimalne ruchy że absolutnie nie wpływają na sterowanie, szczególnie że w tri trzeba często jeszcze podnosić RATE w Multiwii (YAW RATE) aby ogon sprawniej zakręcał i reagował.

Jak jednak temu można częściowo zaradzić? W helikach czułość żyroskopu zmniejsza się w apce na kanale żyra, ale w tri możesz to zrobić ustawiając funkcję EXPO na ok. 30% w kanale serwa. Osłabi to jego reakcje w pobliżu neutrum nie zmieniając ogólnego zakresu pracy. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, podaj typ nadajnika.

Co do samego serwa - po krecie musiałem je wymienić na inne, które akurat było od ręki w sklepie. Nie zmienia to faktu, że jak na mini serwo to akurat jest bardzo sprawne i super szybkie. Niestety - jak się przekonałem - główna zębatka orczyka ma dosyć kruchy trzpień (na który właśnie nakładasz orczyk) i po walnięciu w glebę to mi właśnie pękło. Ale przyłożyłem przy pełnej prędkości więc coś musiało i miało prawo :lol: .

Edit: Jeżeli model ci drży bardzo możliwe że przyczyną są niewyważone śmigła i silniki.
Od śmigła...
StRess
Posty: 55
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:57
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: StRess »

Dzięki za odpowiedź :) Model nie drży, silniki oraz śmigła mam wyważone, z serwem 922MG latał okey. Serwo Turnigy drży mi nawet nie podpięte pod żyro - podpinałem je pod sam odbiornik - dając na niego sygnał bądź nie. Serwo cały czas "gra", najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie jest to zwykłe bzyczenie, ale serwo cały czas wykonuje MINIMALNE ruchy (widać je na końcu śmigła). Ruchy te wykonuje nie tylko w neutrum, ale nawet jak przechylę je drągiem np do połowy zakresu wychylenia w lewo lub prawo.

Czytałem trochę o tych serwach i ludzie często gęsto mają z nimi problemy, właśnie objawiające się drganiem. Zły jestem, na prawdę zły, bo po założeniu (również cyfrowego) HK939 za 4 dolary serwo to siedzi cicho i stoi stabilnie... Wadą jego jest niestety luz na trybach i wg mnie zbyt mały "uciąg".

Edit:
Podłączałem serwo pod drugi odbiornik - dokładnie to samo zachowanie.
Pozdrawiam, Michał

Tricopter: RCExplorer 2.6 copy
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

No to faktycznie to twoje serwo musi być walnięte, bo gołe podpięte tylko do odbiornika nie ma prawa latać. Tak było z moim. Możliwe że to jakaś kicha produkcyjna od Turnigy.
Wychodzi na to, że obydwaj mamy obecnie podobne zdanie na jego temat :-P

Wg moich pomiarów aby tri sprawnie manewrowało serwo powinno mieć nie mniej niż 2 kg ciągu.
Ostatnio na dużym rate z serwem 2,5 kg zaczął mi dopiero kręcić porządne piruety ;-)
Od śmigła...
StRess
Posty: 55
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:57
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: StRess »

Zdecydowanie masz rację co do ciągu serwa. 922MG ma 1,8KG - wystarcza do latania do przodu ;) ale przy lataniu ogonem do siebie, przy większej prędkości po prostu puszcza...

Co do mojego serwa, pozwolę sobie przekopiować to, co wklepałem na innym forum:
1) Serwo podłączone bezpośrednio do LIPO - cicho jak makiem zasiał
2) Serwo z wypiętym sygnałem, podłączone do odbiornika, odbiornik zasilony z 2s - cisza
3) Serwo z wpiętym sygnałem, podłączone do odbiornika zasilonego LIPO-lem, z wyłączonym TX - cisza
4) Serwo z wpiętym sygnałem, podłączone do odbiornika zasilonego LIPO-lem, z włączonym TX - bzyczy
5) Serwo z wypiętym sygnałem, zasilanie z BEC'a, wyłączony/włączony TX - cisza
6) Serwo z wpiętym sygnałem, zasilanie z BEC'a, wyłączony TX - cisza
7) Serwo z wpiętym sygnałem, zasilanie z BEC'a, włączony TX - bzyczy
8) Serwo podpięte pod KK, z załączonym jednym BEC'em i odciętym odbiornikiem - bzyczy

No i niestety - tani odbiornik (TG9x) i tani kontroler (HK 2.1) i wątpliwej jakości serwo nie są idealnym przepisem na tricopter.

Przepraszam za zaśmiecanie wątku i nakłaniam do wklejenia jakichś filmów on-board :)
Pozdrawiam, Michał

Tricopter: RCExplorer 2.6 copy
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 308
Rejestracja: sobota 03 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: inzkulozik »

StRess pisze:Co do mojego serwa, pozwolę sobie przekopiować to, co wklepałem na innym forum:
1) Serwo podłączone bezpośrednio do LIPO - cicho jak makiem zasiał
2) Serwo z wypiętym sygnałem, podłączone do odbiornika, odbiornik zasilony z 2s - cisza
3) Serwo z wpiętym sygnałem, podłączone do odbiornika zasilonego LIPO-lem, z wyłączonym TX - cisza
4) Serwo z wpiętym sygnałem, podłączone do odbiornika zasilonego LIPO-lem, z włączonym TX - bzyczy
5) Serwo z wypiętym sygnałem, zasilanie z BEC'a, wyłączony/włączony TX - cisza
6) Serwo z wpiętym sygnałem, zasilanie z BEC'a, wyłączony TX - cisza
7) Serwo z wpiętym sygnałem, zasilanie z BEC'a, włączony TX - bzyczy
8) Serwo podpięte pod KK, z załączonym jednym BEC'em i odciętym odbiornikiem - bzyczy

No i niestety - tani odbiornik (TG9x) i tani kontroler (HK 2.1) i wątpliwej jakości serwo nie są idealnym przepisem na tricopter.
Nie wiem jakim cudem doszedłeś do takich wniosków. Kompletnie z czapy, poza serwem. Miałyby sens, jeśli punktów byłoby z co najmniej jeszcze połowę więcej, a w testach pojawił się: drugi (inny) odbiornik i/lub drugi (inny) kontroler. Jedyne co można powiedzieć, że bzyczy jak dostaje sygnał i siedzi cicho jak nie dostaje.
Syma S032G :)
KDS 450SV / PhoenixRC
QC w budowie...
StRess
Posty: 55
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:57
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: StRess »

A czemu od razu tak poważnie? Pisałem to z lekkim przymróżeniem oka, tak więc... Pozatym zamiast od razu bezsensownie krytykować napisałbyś coś, co właśnie ma sens i pomoże rozwiązać problem.
Przez te 8 punktów przeszedłem z 2 różnymi odbiornikami (oczywiście obydwa T9x v2), 2-giej płytki niestety nie posiadam. Wiem, że moje odbiorniki bardzo nie lubią tego serwa - jak już pisałem wcześniej - z innymi serwami siedzą cicho.

Gmeracz - znowu przepraszam za zaśmiecanie, jak moja dyskusja zostanie zapomniana - poproszę moda o wyczyszczenie :)

Edit:
inzkulozik - myślę jeszcze o tym co napisałeś - uważasz, że niekoniecznie może być to wina odbirnika/płytki ale również wina serwa? Tak przynajmniej zrozumiałem po tym jak napisałeś, że "jak dostaje sygnał to bzyczy"... Jeżeli tak to jeszcze jest szansa, że jak kupię kolejne serwo (te, które mam raczej się nie nadają), tym razem np BMS-385DMAX to wszystko będzie grało...
Pozdrawiam, Michał

Tricopter: RCExplorer 2.6 copy
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 308
Rejestracja: sobota 03 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: inzkulozik »

StRess pisze:A czemu od razu tak poważnie? Pisałem to z lekkim przymróżeniem oka, tak więc... Pozatym zamiast od razu bezsensownie krytykować napisałbyś coś, co właśnie ma sens i pomoże rozwiązać problem.
Przez te 8 punktów przeszedłem z 2 różnymi odbiornikami (oczywiście obydwa T9x v2), 2-giej płytki niestety nie posiadam. Wiem, że moje odbiorniki bardzo nie lubią tego serwa - jak już pisałem wcześniej - z innymi serwami siedzą cicho.
Po prostu dołóż do Środowiska Testowego Element, którego jesteś pewien albo zdywersyfikuj te, co do których masz wątpliwości. Drugi identyczny odbiornik nic nie wnosi jeśli oba działają tak samo, więc nie wiemy czy oba dobrze, czy oba źle. Do tego testuj aby obalić bądź udowodnić z góry założoną Tezę. Zebranie zabawek na biurku, łączenie w różnych kombinacjach, przełączenie, itd., i stwierdzenie na koniec, że wszystko jest do bani, nie ma sensu. Kup lepsze serwo i do tego pierwszy lepszy serwo tester. Będziesz wiedział czy czekają Cię droższe zakupy, tj. aparatura i FC. Uśmiech na koniec :) ale czy to coś zmienia? :D
Syma S032G :)
KDS 450SV / PhoenixRC
QC w budowie...
StRess
Posty: 55
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:57
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: StRess »

A pewnie, że zmienia :)
Jak już napisałem - moje stwierdzenie, że wszystko jest do bani jest z mocnym przymróżeniem oka, po prostu mam świadomość, że latam na kk 2.1 za 10 dolców, gdzie porządne FC kosztuje kilkanaście razy więcej. Gdybym miał stwierdzać, że to co mam jest do bani to nie pakowałbym równie budżetowego sprzętu do helika, którym już jakiś czas latam ;)
Co do serwo testera - czy mógłbym za jego pomocą jednogłośnie stwierdzić, że serwo jest do "d" ? No a co do innego odbiornika - mogę podpiąć serwo pod odbiorniki 2 innych producentów (Walkera i Futaba), ale nadal nie będę mógł wyeliminować KK - drugiej nie mam... :(

Edit:
No i pięknie... Podłączyłem serwo pod odbiornik Walkery z włączonym TX. Nic nie drży...
Wiem teraz, że odbiornik t9x sieje na pewno (a może nadajnik bo z wyłączonym TX serwo również jest cicho...?)
Pozdrawiam, Michał

Tricopter: RCExplorer 2.6 copy
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 308
Rejestracja: sobota 03 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: inzkulozik »

Tester jest zasadniczo od tego, aby testować :) najprostsze urządzenie z tego wszystkiego, więc zakładam, że najpewniejsze. Jeśli wyłączasz TX to istotne są ustawienia czy sposób działania dla trybu failsafe. Jeśli coś sieje to albo nadajnik albo istnieje źródło zakłóceń, którego nie uwzględniamy. Odbiornik więc sobie nie odsiewa/filtruje ;) i może to różni ten Walkery od t9x. Mnie Twoje wcześniejsze testy potwierdziły Wasze wstępne przypuszczenia, że to może być serwo, ale teraz wychodzi, że jednak jest ok. Ciekaw jestem jak wychodzi test jeśli między serwo, a odbiornik Walkery wstawisz KK?
Syma S032G :)
KDS 450SV / PhoenixRC
QC w budowie...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

StRess pisze:Gmeracz - znowu przepraszam za zaśmiecanie, jak moja dyskusja zostanie zapomniana - poproszę moda o wyczyszczenie :)
A ja nie widzę powodów... To właśnie jest forum dyskusyjne do wymiany informacji. I nie każdy musi się z nami zgadzać. Tak to właśnie działa.
A jak na razie to co napisałeś może mieć potwierdzenie u mnie, że to samo serwo w ogóle nie latało (nie mówię o bzyczeniu a o tych większych ruchach) z odbiornikiem Futaby.

Jakby nie patrzeć, tri jest o tyle trudniejszym tematem, że ma bardziej złożoną konstrukcję i zapewne jeszcze o tym wspomnimy.
A jako przykład pokażę fotkę modyfikacji ogona, którą wręcz musiałem zrobić, bo ogon sam się rozkręcał i latał jak głupi:

Obrazek
Od śmigła...
StRess
Posty: 55
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:57
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: StRess »

Widzę, że od wewnętrznej strony dodałeś łożyskowanie. Rozumiem, że śruba nie będzie teraz ocierać o elementy ramy i blokować się, powodując rozkręcanie nakrętki samohamownej. Albo źle rozumiem ;)
Patrzę na te łożyska i myślę sobie, że jednak mam dość prostackie rozwiązanie u siebie ;)

Co do podłączenia Walkery pod KK - sam jestem ciekaw. Będę z tym kombinował jutro, jak również spróbuję z apki wywalić rezystor do wyjścia PPM (modyfikowałem apkę pod symulator). Martwi mnie jednak to, że po podłączeniu serwa do KK i podaniu zasilania na płytkę serwo wzbudzało się, a odbiornik Turnigy nie był wpięty w układ. Coś czuję w kościach wynik tego testu...
Jest jeszcze jedna kwestia - nie odchodziłem z apką od modelu dalej jak na 2 metry - w sumie to też mogło wpływać na zakłucenia, wybiorę się jutro z nadajnikiem do kuchni i zobaczę co będzie się działo.
Pozdrawiam, Michał

Tricopter: RCExplorer 2.6 copy
ODPOWIEDZ