Pronokopter v1 - już lata

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Daj od razu 0.6 i wtedy będzie lepiej (tak mam w quadzie i hexie), a potem sobie dostosuj wedle uznania.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

OK, byłem właśnie trochę polatać sąsiadom pod oknami, dałem YAW rate na 0,5 i jest lepiej, fajnie się kręci. Na razie wystarczy do nauki latania ;)

Nie wiem czy to kwestia wytrymowania czy wyważenia ale strasznie mi ucieka do tyłu.
Żyroskopy były kalibrowane na poziomym podłożu, już baterię do przodu bardziej przesunąłem i dopiero na aparaturze jak subtrymem podjechałem do połowy w przód to stał w miejscu mniej więcej.
Może to przez gumki z CD które dałem pod słupki z FC... jutro sprawdzę bez gumek :P
Awatar użytkownika
extream
Posty: 671
Rejestracja: czwartek 05 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Stockholm/Kraków

Post autor: extream »

Zerknij na mój ostatni post : http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=9225&start=45
Może to pomoże, u mnie się sprawdziło, choć dziś po zmianie firmware na v42 nie działa mi ta funkcja z gazem na max i trymowaniem. Ale może coś źle robiłem, jutro sprawdzę na spokojnie.
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

No właśnie wcześniej, zanim zacząłem się bawić z gumkami-wibroizolatorkami, to sobie go w miarę wytrymowałem w ten sposób, czyli na rozbrojonych silnikach throttle na max i pitchem do przodu klikałem, żeby w tył nie uciekał.
Jutro rano się pobawię z trymowaniem.

Zostaje jeszcze kwestia dziwnego działania baro. Gąbka oczywiście jest.
Wisieć wisi quadro, trochę pływa góra-dół, jak go pogonię w którąś stronę, nabiorę prędkości, to czasem zdarzy mu się obniżyć bardziej lot. To jest w miarę OK, bo to łagodne reakcję są.
Dziwnie się zachowuje...a może tak ma być... jak zmieniam wysokość, odbywa się to dosyć skokowo. Wisi sobie, chcę mu dodać wysokości, to aż słychać jak silniki czasem dostają takiego strzała nerwowego.
Czasem też mam problem z zejściem w dół. Ja mu odejmuję gazu a on sobie dalej wisi.
Potem nagle sru w dół, aż mi serce staje ;)

A już tak na koniec to chyba sobie muszę jakoś deadband zwiększyć na throttle (o ile się da w TG9x), bo jak chcę obrócić koptera to zawsze tym paluchem jakoś dodam albo odejmę gazu.
Awatar użytkownika
extream
Posty: 671
Rejestracja: czwartek 05 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Stockholm/Kraków

Post autor: extream »

Co do działania baro : Mam identyczny objaw... niekiedy można się przestraszyć... Ja mam też problemy niekiedy z gps'em. Po załączeniu PH strasznie nim zaczyna bujać, raz staje w miescu i jest ok, a niekiedy zaczyna bujać w promieniu do 20 metrów i zmieniać wysokość...
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 308
Rejestracja: sobota 03 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: inzkulozik »

Prono, set yawdeadband=8 :)
co do baro, to którą masz wersję softu KFC32?
Syma S032G :)
KDS 450SV / PhoenixRC
QC w budowie...
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Noo wiedziałem, że jakoś musi się dać to zrobić :]
Na apce Turnigy 9x nie bardzo znalazłem taką opcję ale skoro mówisz, że kontroler ma taką to sprawdzę dzisiaj.

Wersję softu mam v40, płytka KFCv2.

PS.
Wiedziałem, że można skrzywić ośkę silnika, tym bardziej, że mam jeszcze nie skrócone.
Ale żeby skrzywić adapter śmigła? :shock: :mrgreen:
Chyba nie będę więcej po mieszkaniu latał.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 308
Rejestracja: sobota 03 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: inzkulozik »

Prono pisze:Wersję softu mam v40, płytka KFCv2.
Szkoda, myślałem, że ten błąd później się pojawił. No to jesteśmy wszyscy z v2 zainfekowani. ;)
Syma S032G :)
KDS 450SV / PhoenixRC
QC w budowie...
Awatar użytkownika
RossiQ
Posty: 159
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 16:12
Lokalizacja: Bytom

Post autor: RossiQ »

co do tx9 to masz
to
czy
to

a co do modułu czemu wybrałeś ten droższy ?? czym sie sugerowałeś?
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Aparaturę mam tą drugą, Turnigy 9X, Turnigy 9XR dopiero wchodziła jak moja paczka z 9X była już w drodze ;)
Moduł wybrałem właśnie ten tańszy z Frsky :roll:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=14349
z odbiornikiem bez telemetrii.

Ten jest droższy ale ma telemetrię:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... le_RX.html
Awatar użytkownika
RossiQ
Posty: 159
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 16:12
Lokalizacja: Bytom

Post autor: RossiQ »

Nie wiedzac czemu ale myslalem ze ten bez telemetri jest tanszy.
A jak z softem w aparaturze latasz na oryginalnym? Czy sa jakies klopoty z konfiguracja?
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Na razie latam na oryginalnym sofcie i jeszcze nie natrafiłem na jakieś problemy, na początek wystarczy.
W sumie nic tam nie konfigurowałem, tylko przełączniki.

PS.
Chyba pakiet Turnigy 30C 3S na zimę (choć mrozu dużego nie było, jakieś -1) nie wyrabia.
Ostatnio chwilkę polatałem, pakiet był zbalansowany i naładowany do pełna, a po jakichś 2 minutach lotu, jak dałem w palnik, to aż piszczek ostrzegawczy o niskim napięciu się włączał :mrgreen:

Dzisiaj przy temperaturze -5 stopni polatałem 14 minut na pakiecie 3600mAh. Delikatne latanie raczej bez wiszenia. Nie jest źle.

Zamontowałem "obudowę" - CD cake box.
Na razie takie wysokie pudło, muszę zoptymalizować kanapkę, to może wejdzie niższe.
Oczywiście nie jest w 100% szczelny, od dołu ma dziurę na elektronikę, barometr będzie działał ;)
Obrazek
Obrazek

UPDATE: 4.02.2013
Przeprogramowałem regle Hobbyking F-30a na fastPWM, poszło od strzała, dzięki StoQ za sprzedanie USBasp i linki do poradników ;)
Regle programuje się bezproblemowo, wystarczy wyciąć wąskie "okienko" w termokurczce,
mają wyprowadzone piny na krawędzi płytki. Regli nawet nie wylutowałem z koptera do programowania.
Tak to wygląda, tu na przykładzie F-20A ale to praktycznie to samo co F-30A:

Obrazek

Po przeprogramowaniu i podpięciu, zrobiłem tylko komendę eccalibrate w putty i działa.
Teraz nie słychać pisku regli w ogóle, tylko furkot śmigieł.

Kopter zachowuje się w locie poprawniej, zyskał na... bystrości ;)

UPDATE 6.03.2013
Zamówiłem GPSa z rctimer, mam nadzieję, że do Świąt Wielkanocnych dojdzie :]
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Prono i na jakiej baterii latasz? Jaki czas uzyskujesz? :P Bo wpisałem w ecalcu i wyszło mi prawie 3 minuty :D chyba coś tam pobajerzyłem.. hehe

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Mam 2 pakiety, oba 3S oba Turnigy zwykłe niebieskie, jeden 3600mAh, drugi 4000mAh.
Na obu latam podobnie, jakieś 14-15 minut.
Wczoraj dołożyłem do koptera pożyczone gopro2 z wifi backpack i obudową hermetyczną i na pakiecie 3600 już po 7 minutach, generalnie wiszenia na słabym wietrze, pierwszy raz odezwał się beeper o poziomie baterii ale tylko przy daniu ostro w palnik.
Tyle ze przy moim prowizorycznym zamontowaniu kamery, kopter na pewno nie jest wyważony i większy nacisk idzie na przód, moze to ma jakiś wpływ.
Będę testował dalej.

Zważyłem dzisiaj parę klamotów.
GoPro2 samo, gołe, wychodzi mi równe 100g, wifi packpack 25-27g, obudowa wodoszczelna 80-82g.
Cały kopter z uchwytem do gopro, pakietem 4000mAh i CDboxem waży trochę ponad 1300g. Chyba sporo :]

Krótki filmik z moich ostatnich lotów:

Awatar użytkownika
RossiQ
Posty: 159
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 16:12
Lokalizacja: Bytom

Post autor: RossiQ »

Hej latałeś z jakimś transmiterem video (jak tak to jaki) czy tylko obserwowałeś model ??
ODPOWIEDZ