Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: Voltaire »

Witajcie,

wybaczcie lakoniczny tytuł, ale chciałem oddać istotę problemu.

Latam quadem na ramie 220, silniki: chińskie podróbki 2205 2300KV, esc blheli 20A (też chińszczyzna), FC to OCDAY SPRacing F3 obecnie na Betaflight.

Od początku, raz na jakiś czas, w różnych momentach doświadczam takiej sytuacji, że przy różnych manewrach (nawet przy powolnym locie) nagle maszyna spada w dół obracając się wokół osi którejś z osi (bywa różnie).

Wstępnie wykluczam problem z FC, bo już go zdążyłem wymienić: chińskie F3 na Cleanflight, na OCDAY F3 (też pewnie chińskie) które sflashowałem na Betaflight. Po kilku lotach problem znów wystąpił.

Z początku podejrzewałem, że jeden z regulatorów nagle nawala, ale ta teoria też mi coraz mniej pasuje, bo raczej zawsze by wirował w tą samą stronę - a tak nie jest.

PID'y mam fabryczne i super nie są, ale jedynych drgań doświadczam przy ostrych manewrach i jednoczesnym, szybkim opadaniu.
Śruby silników nie dotykają uzwojeń, śmigła ostatnio wyważyłem, latam na tyle blisko, że to nie kwestia linka nadajnik-odbiornik.

Ostatnio udało mi się zarejestrować jeden z upadków, wraz z zapisem Blackbox'a. Zamierzam go wrzucić, tylko najpierw proszę o podpowiedź jakie parametry wrzucić na wykresach.
Co mnie natomiast zdziwiło, na zapisie w trakcie spadania FC pokazuje, jakby silniki walczyły z ustabilizowaniem modelu. Dźwięk z kolei świadczy, że jest zupełnie odwrotnie.

Stąd moje pytanie: gdzie mogę szukać przyczyny tych niekontrolowanych upadków i czy zapis ze skrzynki jest mi w stanie w jakikolwiek sposób pomóc.

AdiJager
Posty: 18
Rejestracja: piątek 11 lis 2016, 13:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: AdiJager »

zimny lut pomiędzy reglem, a silnikiem
Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: Voltaire »

Dzięki za odpowiedź. Sprawdzę na pewno, ale czy jest możliwość ustalenia, który to silnik chociaż, czy przelutować wszystko ?
Awatar użytkownika
as1200
Posty: 230
Rejestracja: sobota 03 paź 2015, 23:27

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: as1200 »

Miałem ostatnio podobnie... dron spadał niewiadomo dlaczego...
Podmieniałem silniki, regulatory, oraz już planowałem wymienić kontroler lotu...

Okazał się banał... przycięty śrubą kabel łączący regulator z kontrolerem...

Obrazek

Poszukaj, może też znajdziesz takiego "rodzynka" w swoim zestawie :D

Pozdr.
Drony w moim hangarze: IFlight DC5 DJI, IFlight DC3 DJI, IFlight DC3, Purple 215, CineWhoop, Snapper 7
Filmoteka: http://www.youtube.com/user/as120000/videos
AdiJager
Posty: 18
Rejestracja: piątek 11 lis 2016, 13:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: AdiJager »

Po filmie to obstawiałbym tylni, lewy silnik (nr3 na standardowym schemacie bf). U mnie to łatwo poszło - jak rozkładałem drona to przewód sam wyszedł z bulleta (te twardo się siebie trzymały :mrgreen: )
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: mcrakus »

Wg mnie to ECS - prawdopodobnie tylny lewy.
Jak chcesz się upewnić to złap mocno drona i go "przetrzep" przy uruchomionych silnikach, - jeden na pewno stanie :(.
Ostatnio miałem tak ze swoimi - zaczęły mi losowo spadać
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: Voltaire »

Trochę jestem zbity z tropu, ale może od początku...

Poprawiłem luty na wszystkich połączeniach silniki-ESC oraz wylutowałem, skróciłem i przylutowałem na nowo kabelek sygnału ESC-FC, bo miał w jednym miejscu brak izolacji.
Poszedłem tym polatać i znów przyglebiłem w ten sam sposób. Co się okazało, odpadł cały kielich silnika wraz ze śmigłem, a co najciekawsze był to tylny lewy silnik.
Kielich odpadł od ośki. Ośka z tą zawleczką od spodu została przy silniku.

Wymieniłem silnik i póki co problemów nie było, ale za wcześnie żeby prorokować, bo dopiero 5 pakietów wylatałem.

Jest możliwe, że te problemy powodował wadliwy silnik? Jeżeli tak, to jak?
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: Docent »

Całkiem możliwa sytuacja. W czasie zwiększania obrotów, wirnik silnika wysuwał się co mogło prowadzić do zmniejszenia strumienia magnetycznego i desynchronizacji regulatora.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: PiotrSz »

Voltaire, czy podczas budowy quada wycinałeś może gold piny wlutowane w płytkę lub miał jakiegoś "twardego" kreta ?
Jak dla mnie to objaw trafionego Gyro, miałem taką sytuację kiedyś w moim quadzie. W moim wypadku wycinałem piny ale znam przypadek że takie objawy pojawiły się po "twardym" krecie, też pomogła wymiana Gyro.
Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: Voltaire »

PiotrSz pisze:Voltaire, czy podczas budowy quada wycinałeś może gold piny wlutowane w płytkę lub miał jakiegoś "twardego" kreta ?
Jak dla mnie to objaw trafionego Gyro, miałem taką sytuację kiedyś w moim quadzie. W moim wypadku wycinałem piny ale znam przypadek że takie objawy pojawiły się po "twardym" krecie, też pomogła wymiana Gyro.
Quad miał sporo kretów, ale średnio mocnych, natomiast miał też w międzyczasie wymieniane FC i problem występował przed i po wymianie - dlatego problem z FC wykluczyłem.
Nie miałem okazji nim porządnie polatać, ale jak się uda wylatać 15-20 pakietów i nie będzie problemu to chyba trzeba będzie założyć, że to jednak wina silnika była.

Nasunęły mi się też 2 kolejne pytania:
- Da się w ogóle wymienić samo GYRO w kontrolerze lotu? Pierwszy raz o tym czytam, szczerze mówiąc.
- Po czym konkretnie poznaliście, że jest problem akurat z tylnym-lewym silnikiem?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: Verid »

Voltaire pisze:Da się w ogóle wymienić samo GYRO w kontrolerze lotu? Pierwszy raz o tym czytam, szczerze mówiąc.
Da się ale wymaga to wprawy i stacji lutowniczej. Nie każdy ma stację a jeszcze mniej osób potrafi poprawnie jej używać stąd mogło ci się to nie rzucić przed oczy.
Ten wredny...
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: maxxxior »

bez problemu da się wymienić żyro w FC.Tylko czy to na pewno wina aby tego MPU? Jak coś, to odezwij się na PW, zajmuje się takimi rzeczami na co dzień...
Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dron spada bez przyczyny, obraca się (F3 Betaflight)

Post autor: Voltaire »

Wylatałem już wystarczająco pakietów żeby stwierdzić, że problem ze spadaniem ustąpił.

Oczywiście obstawiam wadliwy silnik, bo to byłby zbyt duży zbieg okoliczności, żebym miał zimne luty na ramieniu, na którym padł też silnik.
Dziękuję Wam za wszystkie sugestie - na przyszłość będę wiedział gdzie można wypatrywać ewentualnych usterek.
ODPOWIEDZ