FPV - co z czym oraz koszty

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

egon64
Posty: 30
Rejestracja: środa 06 kwie 2016, 21:53

FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: egon64 »

Witam Was,

Jestem na etapie zakupu XK X380. Zamówiłem do niego dodatkową antenę, dzięki której poprawię jego zasięg.
Z czasem chciałbym także rozszerzyć jego możliwości o podgląd z FPV. Czy jesteście w stanie skierować mnie do tematu lub podpowiedzieć czego do tego potrzebuję krok po kroku i z jakimi kosztami powinienem się liczyć ? Czy lepiej iść w stronę okularów czy jednak monitora ? Do nagrywania będę chciał wykorzystać kamerę Mobius'a.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: Adrián »

Witaj,
jeśli jest tam sterowanie rc po 2.4GHz (bo nie pamiętam specyfikacji modelu), to szukaj nadajnika i odbiornika na 5.8GHz z antenami dobranymi do zestawu. Albo koniczyny, albo pagody.

Lektura do poczytania http://rc-fpv.pl/viewforum.php?f=3

To w zasadzie od Ciebie zależy, więc podaj budżet. Kolejna istotna informacja, czy ma to być zestaw przyszłościowy, czy głównie do tego modelu. To nie ma co przesadzać z ceną.

Czy gogle, czy monitor to jest Bardzo indywidualna sprawa.

Po taniości, możesz kupić gogle z możliwością odpięcia i używać jako monitora. Będziesz wiedział, jak i na czym Ci bardziej zależy. Następny będziesz mógł kupić lepszy monitor/gogle.

Możesz wykorzystać mobiusa, zarówno do nagrywania hd, jak i podglądu. Opóźnienia są, ale do takiego koptera niewielkie i wystarczy. Nie musisz specjalnie kupować płytkowej.

Ceny hmm od 100zł + gogle/monitor w górę. Natomiast, za same dobrane anteny, to koszt od 80zł w górę. Odbiornik z diversity (przyszłościowy) koszt 250zł + nadajnik od 50zł w górę, monitor sam 130zł 7" lub monitor/gogle z odbiornikiem za 185zł + ewentualne koszty Vat 23%

https://www.banggood.com/Eachine-EV800- ... mds=search to jest taka propozycja dla początkujących, którzy nie potrafią zdefiniować, czy monitor, czy gogle.
https://www.banggood.com/Eachine-VR-D2- ... uytogether tylko sprawdź złącze, bo są 2 rodzaje. Muszą pasować do odbiornika/nadajnika.
Do ww monitora/gogli potrzebujesz nadajnik i anteny koniczyny/pagody. Po taniości, anteny

Nadajnik https://www.banggood.com/ImmersionRC-Ra ... mds=search dobra jakość, ale rozmiar spory, u Ciebie to raczej bez różnicy, będzie gdzie go zamontować.

Zwróć uwagę na złącza, to taka uwaga, bo początkujący często popełniają ten błąd.

To tak na szybko.

Osobiście, nie lubię monitorów, rozprasza mnie podczas latania. W goglach, czujesz się jakbyś leciał w "środku", ale wiem, że nie każdy potrafi/lubi więc te gogle/monitor to ciekawa propozycja.

Super jakości się nie spodziewaj, jednak cena robi swoje, ale na początek, powinny być ok.
egon64
Posty: 30
Rejestracja: środa 06 kwie 2016, 21:53

Re: FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: egon64 »

@Adrián Dziękuję bardzo za tak potężną dawkę wiedzy. XK X380 sterowany jest radiem 2.4GHz. Czytałem gdzieś, że anteny płytkowe 5,8GHz są lepsze od koniczynek (dają większy zasięg). Zestaw ma być tylko do tego modelu. Mam w związku z tym jeszcze kilka pytań:

1. w jaki sposób podłączę mobiusa, aby mieć podgląd ?
2. czy nie wystarczy, że kupię monitor/okulary, 2 anteny i nadajnik, aby mieć podgląd ?
3. czym jest odbiornik z diversity ?
4. czy nadajnik potrzebuje dodatkowej baterii do zasilania ?

Pozdrawiam
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: Docent »

Ad.1. Nie miałem to się nie wypowiem
Ad.2. Wystarczy pod warunkiem, że monitor/okulary mają wbudowany odbiornik sygnału video (z kamery).
Ad.3. Odbiornik z diversity to taki który posiada wbudowane co najmniej dwa niezależne odbiorniki. Specjalny program sterujący mierzy sygnał odbierany z poszczególnych odbiorników i przełącza automatycznie na ten, który odbiera lepszy sygnał. Dlatego często do tego typu odbiorników podłącza się 2 rodzaje anten np. koniczynka/dipol albo koniczynka/antena kierunkowa itp.
Ad.4. Nie wiem o jaki nadajnik Ci chodzi? Podejrzewam, że o ten od sygnału video. Nie potrzebuje dodatkowego zasilania można go zasilić z tego samego pakietu co pozostałą elektronikę.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: Lech55 »

egon64 pisze:1. w jaki sposób podłączę mobiusa, aby mieć podgląd ?
Jak dasz go na podgląd (pin4 na GND, video out 2, audio 3) , to nie będzie nagrywania.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: Adrián »

Kup runcama 2, świetna kamerka, sam na niej latam, ale skrzydłem. Na Banggood jest teraz w okolicach 300zł. Obraz bardzo dobrej jakości w podglądzie, jest w zestawie kabelek do podłączenia. Oczywiście latam na baterii z modelu.
Opóźnienie jest, ale bardzo małe. Jak nie trzeba do czegoś szybkiego, to spokojnie daje radę.
egon64 pisze:2. czy nie wystarczy, że kupię monitor/okulary, 2 anteny i nadajnik, aby mieć podgląd ?
Tak, pod warunkiem, że gogle/monitor mają wbudowany odbiornik.
Nie wszystkie mają.

Potrzebujesz jeszcze baterie, chyba, że będzie w zestawie, bo czymś trzeba zasilić to, co masz na ziemi.
egon64
Posty: 30
Rejestracja: środa 06 kwie 2016, 21:53

Re: FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: egon64 »

Chyba już wszystko wiem :)
Może ktoś chce kupić mobiusa c2 w idealnym stanie ? Użyty dosłownie kilka razy :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: Adrián »

To nie miejsce na ogłoszenia sprzedaży, jest od tego osobny dział, ale jeszcze "staż" masz za mały. Od 50 postów i radzę się dostosować, bo dostaniesz ostrzeżenie ;-)

http://rc-fpv.pl/viewforum.php?f=23
egon64
Posty: 30
Rejestracja: środa 06 kwie 2016, 21:53

Re: FPV - co z czym oraz koszty

Post autor: egon64 »

Adrián, To był oczywiście żart :) Wiem bardzo dobrze gdzie wystawić ogłoszenie.
ODPOWIEDZ