Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnych?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnych?

Post autor: labo »

Cześć,
Kupiłem obiektyw 4,35mm No distortion IR do Gopro. Niestety poza tym, że nie ma zniekształceń strasznie winietuje na rogach. Czy macie jakieś wypróbowane obiektywy do GoPro itp. M12 nie dające "jaja"?

To co dostaję po wymianie obiektywu (białe tło):
Załączniki
white.jpg
white.jpg (15.61 KiB) Przejrzano 6873 razy
LordOfTheDeath
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 19 cze 2018, 09:44
Lokalizacja: Ełk

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: LordOfTheDeath »

Zawsze możesz zmniejszyć FOV.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: labo »

LordOfTheDeath pisze:Zawsze możesz zmniejszyć FOV.
Rozumiem przez kadrowanie - trochę to proteza. Jak fota na www, to nie ma problemu, ale jak wydruk A4, to szkoda tracić kawał matrycy.
Obiektyw wymienię, ale bym wolał na coś sprawdzonego. Najpopularniejsze kosztują ok 75-80$ za obiektyw i bym wolał kasy w ciemno nie wydawać.
LordOfTheDeath
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 19 cze 2018, 09:44
Lokalizacja: Ełk

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: LordOfTheDeath »

Właśnie tu jest problem. Jest obiektyw za 10$ (sam taki mam) długo długo nic i za 50$ od Gitupa Git2P. Dobre efekty daje wyprostowanie zdjęcia czy to w Gimpie lub RawTherapee, z wideo Virtualdub (odradzam Shotcut).
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: labo »

LordOfTheDeath pisze:za 50$ od Gitupa Git2P
To i tak taniej niż znalazłem... Masz jakiegoś linka? Od Git2P pasują do GoPro 3?
LordOfTheDeath
Posty: 98
Rejestracja: wtorek 19 cze 2018, 09:44
Lokalizacja: Ełk

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: LordOfTheDeath »

Niestety nie posiadam, to było koło roku temu i możliwe że podrożały. Te soczewki w większości pasują zamiennie.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: labo »

Ja nawet Git2P 90 FOV posiadam, ale nie ogarniam tej jego kolorystyki a RAWów nawet nie mam w czym wywołać. Niedługo trafi pewnie na giełdę, bo porobiłem trochę testowych fotek i filmów z ręki i leży nieużywana. :/ Niestety nie mam takiego doświadczenia w programach graficznych.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: kuczy »

labo pisze:Ja nawet Git2P 90 FOV posiadam, ale nie ogarniam tej jego kolorystyki a RAWów nawet nie mam w czym wywołać. Niedługo trafi pewnie na giełdę, bo porobiłem trochę testowych fotek i filmów z ręki i leży nieużywana. :/ Niestety nie mam takiego doświadczenia w programach graficznych.
No to pojechałeś - fotka z GitUpa2P 90 FOV:

Obrazek

RAWy trzeba zamienić z RAW na DNG, o ile się nie mylę, to nawet pisałem o tym tu na forum, producent dał oprogramowanie. Ok fakt, matryca troszkę szumi, troszkę abberacji chromatycznych też jest - ale jak za taką cenę takie maleństwo?
Może jeszcze się pogodzisz ze swoim GitIpem?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: Tanner »

Labo, mam pixaero 4.2mm duo do xiaomi 4k+ i fov mam praktycznie identyczny jak w aparacie w telefonie (s9+) więc totalnie bez rybiego oka. Mogę podesłać Ci sample ale jestem na urlopie do końca miesiąca. Jest dużo na Youtube jak wpiszesz nazwe, chyba nawet więcej z gopro.

Edit
https://en.pixaero.pro/catalog/pixaero_ ... _for_GoPro
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: labo »

Hehe, :D
kuczy, ja po właśnie Twoich fotkach zdecydowałem się na zakup tej kamerki. Czytałem Twój wątek o kamerce, nawet coś tam pisałem. Przerabiam je programikiem na DNG (poza tym nie widzę różnicy, który plik .bat użyję). W domu nie mam czym tego DNG otworzyć. W pracy mam dostęp do PS Elements 5.0, (staroć, ale je otwiera), ale i tak pomimo ratowania się jakimiś tutorialami na YT, kolorystykę dostawałem do bani. :-(
W RAWami i plikami DNG (po AdobeDNGconverter) z lustrzanki Canona nie mam takich problemów.

Tanner, dziękuję, zapytam ich czy pasuje do Gopro 3 (nie ma w spisie pasujących), bo 3+/4 mają jednak inną konstrukcję obudowy przy obiektywie.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: kuczy »

labo, no cóż... - każdy się jakoś tam próbuje ratować, niektórzy programami "gdzieś znalezionymi" - ale też są darmowe typu "RawTherapee" - ale pewnie o tym wiesz...

Fakt, że jak przeszedłem na NEXa, to było takie "woooow" w porównaniu z GitUpem... - a teraz i NEX nie za bardzo wystarcza i chciało by się jeszcze lepiej :D
No nic - mam tylko nadzieję, że nie masz żalu, że kupiłeś po moich postach a potem okazało się, że "to nie to czego szukasz"
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: labo »

kuczy pisze: mam tylko nadzieję, że nie masz żalu, że kupiłeś po moich postach a potem okazało się, że "to nie to czego szukasz"
Ależ oczywiście, że nie! :-D To było moje własne ryzyko. :mrgreen:

Nie mam widać tyle umiejętności co Ty. :lol:

EDIT: kuczy, a mogę Ciebie prosić o przykładową obróbkę jakiejś foty z mojego Git2P? Bym wystawił gdzieś jakiś "widok z okna" w wersji RAW i to samo po przekonwertowaniu przeze mnie programikiem na DNG.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: kuczy »

labo pisze:
kuczy pisze: mam tylko nadzieję, że nie masz żalu, że kupiłeś po moich postach a potem okazało się, że "to nie to czego szukasz"
Ależ oczywiście, że nie! :-D To było moje własne ryzyko. :mrgreen:

Nie mam widać tyle umiejętności co Ty. :lol:

EDIT: kuczy, a mogę Ciebie prosić o przykładową obróbkę jakiejś foty z mojego Git2P? Bym wystawił gdzieś jakiś "widok z okna" w wersji RAW i to samo po przekonwertowaniu przeze mnie programikiem na DNG.

jasne - dawaj na: kuczy[at]o2.pl
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaki obiektyw bez rybiego oka do GoPro 3/3+/4 i podobnyc

Post autor: labo »

kuczy pisze:jasne - dawaj na: kuczy[at]o2.pl
Przepraszam, "po ciemnicy" wróciłem do domu, postaram się jutro coś cyknąć.


Niestety żaden obiektyw Pixaero nie pasuje do GoPro 3. Musi być GoPro 3+/4. :-(


EDIT: Mail z linkami do plików poszedł...

EDIT2: Powiem tak: Kolega kuczy jest "czarodziejem". :-D
ODPOWIEDZ