kamery AHD (analog hd) a fpv i VTX?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

kamery AHD (analog hd) a fpv i VTX?

Post autor: hrumque@gmail.com »

W monitoringu wizyjnym znaczy CCTV od pewnego czasu krążą takie cuda, co są zwane AHD = analog high definition.
Może to być AHD-L (720p), AHD-M (960p, nie mylić z "klasycznym" 960H!) czy AHD 1080p - czyli zdecyowanie lepiej niż to co mamy dotychczas (nawet z kamerami 960H itp)

Kamerki AHD (same gołe płytkowe ) w zasadzie się nie różnią, podobny rozmiar i obiektyw itp, np. http://cctv--camera.sell.everychina.com ... amera.html - tutaj może pracować jako "klasyczna" CVBS i AHD. Albo za 11$ https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 89055.html

Co do samego sygnału (przebiegu) wideo w standardzie AHD - znalazłem tylko tyle, że 720p potrzebuje ~9MHz pasma, a 1080p ~12MHz pasma. No i bełkot instalatorski cctv "używa tych samych kabli BNC co analogowa"
9MHz to niewiele, w zasadzie "olewając procedury" i filtrację - dałoby się puścić tyle na zwykłych naszych VTXach, które normalnie pchają te 6.5MHz pasma bez zająknięcia, plus dodatkowo trochę siejąc na sąsiednie kanały...

Wbrew pozorom - chyba największym problemem będzie monitor/google by to wprost wyświetlić. AHD są albo profesjonalne duże monitory do CCTV (i drogie), albo malutkie "instalatorskie" monitorki do podglądu, ale jeszcze droższe...
Jedyne ekonomiczne rozwiązanie jakie się nasuwa - to najtańszy chiński rejestrator video (hybryda) AHD (prawdopodobnie 4CH), który odbiera sygnał AHD a wyświetla go już na normalnym wyjściu VGA/Hdmi (~150zł u nas, ~33$ aliexpress).

Coś ktoś?
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: kamery AHD (analog hd) a fpv i VTX?

Post autor: Arthor »

Jakiś czas temu na forum przewinęły się dwa tematy (tego samego autora), jeden o cyfrowym FPV HD, drugi o analogowym. Z tego co pamiętam, ten pierwszy spotkał się z dużą krytyką na forum, a drugi przeszedł bez echa. Były tam opisane wszystkie elementy: kamera analog HD, link i monitor/gogle.
Chwilowo mam za słaby net, żeby podjąć się odszukania tych tematów. Użyj forumowej szukajki, powinieneś to znaleźć. Z resztą możesz podlinkować tutaj tamten temat, sam zbierałem się do odgrzebania go.
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: kamery AHD (analog hd) a fpv i VTX?

Post autor: hrumque@gmail.com »

Arthor pisze:Jakiś czas temu na forum przewinęły się dwa tematy (tego samego autora), jeden o cyfrowym FPV HD, drugi o analogowym. Z tego co pamiętam, ten pierwszy spotkał się z dużą krytyką na forum, a drugi przeszedł bez echa. Były tam opisane wszystkie elementy: kamera analog HD, link i monitor/gogle.
Chwilowo mam za słaby net, żeby podjąć się odszukania tych tematów. Użyj forumowej szukajki, powinieneś to znaleźć. Z resztą możesz podlinkować tutaj tamten temat, sam zbierałem się do odgrzebania go.
Próbowałem szukać pod hasłem AHD - i nic nie znalazło, jutro na spokojnie jeszcze przejrzę.

Zasadniczo po moich poszukiwaniach wygląda to prawdopodobnie tak, że AHD:
1) dzieli się na 3 wersje:
a) AHD 0.8 zwane również AHD-L, która wprowadza w zasadzie tylko obsługę 960H (oraz "zwykłe" rozdzielczości analogowe)
b) AHD 1.0 zwane równiez AHD-M która dodaje do powyższego 720p oraz 960p (które w praktyce nie istnieje, nie ma takich kamer)
c) AHD 2.0 zwane również AHD-H (która dodaje 1080p i nizsze z poprzednich standardów)

przy czym a) zupełnie bez problemu powinno dać się pchać przez nasze VTXy

2) AHD jest luźną interpretacją standardu video PAL złożonej wizji, tyle że z "zacieśnionymi" timmingami przebiegu, bez trzymania się klasycznego starego telewizyjnego schematu liczby linii i czasów impulsów synchronizujących, tak by:
a) w ciągu 1sekundy zmieścić 25 lub 30 "klatek" obrazu (czyli jak w zwykłym PAL 25fps lub NTSC 30fps),
b) by w ciągu jednej klatki obrazu zmieścić więcej linii obrazu
(i tutaj się wysypuje większość klasycznych wyświetlaczy - bo zgubią synchronizację, jak się po >X liniach nie doczekają końca ramki i nowego obrazu, a bufora nie mają przewidzianego na aż tyle linii)
c) by w jednej linii obrazu zmieścić więcej "pixeli na szerokość (w sensie analogowym - więcej możliwych zmian jasności i koloru)
d) nie ma czegoś takiego jak "półobrazy" w klasycznym video (z przeplotem telewizyjnym), każdy przesłany obraz jest pełną klatką kolejnego obrazu.

Tak więc mamy zasadę tą samą jak w klasycznym sygnale wizji, tylko potrzebujemy wyższego pasma przepuszczania (w torze przesyłowym), by nie stracić jakości tego obrazu.


Teraz pytanie- czym to wyświetlać (oprócz rejestratora DVR AHD + monitor na HDMI). Wbrew pozorom - najłatwiej byłoby zmusić klasyczny analogowy kineskop ;)

(btw oprócz dzikiej rozdzielczości 960p, do której nikt nie produkuje kamer, to producenci rejestratorów DVR wymyślili jeszcze marketingowy chłyt-rozdzielczość 1080N która jest... połową 1080p, tak dla niepoznaki... i jest realizowana przez hardware, które pełnego 1080p nie jest w stanie obsłużyć z kodowaniem, tzn sygnał jest pełny 1080p przesyłany, ale przetwornik nie umie 1920 "punktów na szerokość" wyłowić i zakodować-nagrać, więc liczy tylko połowę z nich)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: kamery AHD (analog hd) a fpv i VTX?

Post autor: Verid »

Ten wredny...
ODPOWIEDZ