Podłączenie 600TVL

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Rurek pisze:Wtedy się rozjaśni że PAL (potocznie zwany PALem) ma 576 linii
Użytecznych z obrazem :?: Bo jeśli myślisz że tak, to jest bzdura, bo do tych 576 linii poziomych wchodzą linie wygaszania poziomego, testowe, z teletekstem, i kalibracyjne. Użytecznych linii poziomych z obrazem jest poniżej 500.
Powinieneś to wiedzieć z racji Twojej profesji :-P
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Wydaje mi sie ze rurek myli linie rozdzielczosci z tzw tvl ktore przekladajac na nasze oznaczaja raczej ilosc kolumn czyli rozdzielczosc pozioma (X), jezeli chodzi o o linie podawane w kamerkach, ale oczywiscie nie spieram sie gdyz w tym aspekcie ekspertem nie jestem a szukac akurat po sieci w tym momencie nie chce mi sie.

Jedno co zastanawia, to pierwszy z brzegu strzal z googla tzn wiki,
gdzie opisany jest miedzy innymi PAL a liczby tam podawane nijak sie maja do tego co rurek pisze :P


http://pl.wikipedia.org/wiki/Systemy_emisji_sygna%C5%82u_telewizyjnego

Oczywiscie moze czegos nie zrozumialem albo po prostu wiki sie myli
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

@miś i marceli - się powtórzę - przeczytajcie tego linka co podałem, wiem , wiem wrodzone lenistwo górą ;-)
A więc łącząc Wasze ostatnie wypowiedzi, coś tam się zgadza ale nie do końca :-)

TVL - to jakieś wymyślone marketingowe pojęcie. Nie ma czegoś takiego w żadnej normie ani nie istnieje nawet w języku potocznym ludzi parających się tą profesją, Misiu :-P

PAL KOMPLETNY ma 625 linii w którym zawierają się linie sterujące i teletekstu. 576 linii ma PAL widoczny na ekranie, po digitalizacji, zgodnie z normą 601.
I kiedyś już napisałem tu na forum cały elaborat o tym że PAL to może mieć tych linii ileś tam ale zawsze połowę linii luminancji, bo taki jest charakter kodowania systemu PAL.
Cały czas gadamy raczej o systemie telewizyjnym używanym w tej części świata, czyli systemie B,G, D lub K. I w tej części świata nie ma systemów 600 czy 700 linii w systemach SD.
Naprawdę warto przeczytać tę stronkę którą podałem, tam są wszystkie niuanse.

Jedyne co może mieć coś wspólnego z rzeczywistością a nie marketingiem to hipotetyczna zdolność przetwornika w kamerze do analizy, przykładowo 800 linii....ale zaraz za przetwornikiem jest procesor DSP który to obrabia i zamienia tak czy siak w 625 linii i tyle.
I w żaden sposób nie jesteśmy w stanie obejrzeć, zmierzyć, oszacować, porównać tych hipotetycznych 800set linii. Więc tak czy siak sprowadza się wszystko do bełkotu marketingowego.
Może też zachodzić sytuacja że jest jakiś tam wypasiony superHAD 800 TVL :mrgreen: i do porównania HAD starszej generacji co ma 540 linii....i do tego pierwszego dołożony kijowy DSP a do tego niby mniej liniowego lepszy DSP i co? No i mamy do porównania gorszy końcowy obraz z superHADa z lepszym z 540tki....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Lyyar
Posty: 116
Rejestracja: czwartek 12 maja 2011, 18:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lyyar »

Oj podalem to w innym watku

xxxTVL to sciema - oni sobie wszystko przeliczaja w sposob podany jak w tym dokumencie pixima - "efektywna" ilosc linii

http://www.pixim.com/assets/files/produ ... cation.pdf

L
ODPOWIEDZ