Ogniskowa obiektywu kamerki?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Ogniskowa obiektywu kamerki?

Post autor: Filonxxxl »

Witam

Jako, że dłubię się trochę w fotografii to tak się zastanawiam jak tu przeliczyć ogniskową kamerki na ekwiwalent dla pełnej klatki (FF).

Skąd to całe rozważanie? Ano chciałbym do kamerki podpiąć obiektyw dajacy ekwiwalent 28-35mm na pełnej klatce.
Wyszło mi jakieś 5,5-6,9mm czyli... hmmm... dziwnie? Skoro w większości są stosowane obiektywy 3,6 a nawet 2,1mm to daje nam jakieś 19 a nawet około 10mm dla FF (czyli jakieś 12 do 7 mm dla APS-C), a to już baaaardzo szeroko.

Według wstępnych obliczeń wyszło mi, że FF ma przekątną 43,267mm a skoro kamerki mają podane, że przetwornik ma 1/3 cala to wyszło co wyszło, czyli 8,467mm (no szału nie ma... ;-) ).
Mnożnik będzie ok. 5,11 - dobrze kombinuję czy w moim myśleniu jest gdzieś błąd logiczny.

No i drugi temat - warto pchać się w przetworniki Pixim? Ma to jakiś sens oprócz dobrego samopoczucia :lol:
A cóż to są za wynalazki te Sony Super HAD - zna ktoś temat?
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Też mi coś nie pasuje.
Dla przetwornika o przekątnej 1/3" obiektyw 3,6mm powinien odpowiadać 18mm dla FF, a to byłoby baaardzo szeroko. A na pewno tak nie jest.
________________
Cobra
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

Ja zanabyłem coś takiego:
http://www.securitycamera2000.com/produ ... u-DNR.html

Jednak ciężko mi sie wypowiedzieć bo:
1. ma chyba wadę - pod BW działa a przy color ekran robi sie czarny i nie widać nawet menu.
2. nie mam dobrego odnośnika, gdyż jest to moja pierwsza kamerka płytkowa
3. żeby pokazać co potrafi, muszę nabyć jakąś nagrywajkę a moja kamera konsumencka nie obsługuje nagrywania ze źródła zewn.

:)
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
Saul
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 29 mar 2011, 20:05
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Saul »

Tutaj jest taki sprytny kalkulator: http://www.canon.com/bctv/calculator/index.html
Wyszło, że 3,6mm dla 1/3" jest prawie odpowiednikiem 28mm dla FF.
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

Może on i sprytny ale coś jest nie tak, bo dla przetwornika 1/3" ogniskowa 3,6mm to ekwiwalent ca. 18-19mm dla FF co "łopatologicznie" obliczyłem ja i potwierdził cobra.
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Pierwszy wniosek jest taki, że my wyliczyliśmy przekątną przetwornika 1/3" jako 8,47mm, a w kalkulatorze Canona jest 6mm.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

cobra pisze:Też mi coś nie pasuje.
Dla przetwornika o przekątnej 1/3" obiektyw 3,6mm powinien odpowiadać 18mm dla FF, a to byłoby baaardzo szeroko. A na pewno tak nie jest.
A tak na Twoje oko to ten 3,6mm odpowiada kątem widzenia jakiemu "szkiełku" na FF (lub na APS-C jesli wolisz, tu akurat nie problem przeliczyć). Ja najszersze co mam to 10mm na APS-C czyli ekwiwalent 15mm FF no i to już jest naprawdę szeeeeroko, ale jeszcze bez efektu rybiego oka (no ale to taki typ obiektywu, w sumie effekt FE to raczej wynik budowy szkła a nie jego ogniskowej, oczywiście do pewnej granicy, kiedy już się inaczej nie da...)
cobra pisze:Pierwszy wniosek jest taki, że my wyliczyliśmy przekątną przetwornika 1/3" jako 8,47mm, a w kalkulatorze Canona jest 6mm.
No ale jakim cudem właśnie. Przecież podawany w calach rozmiar matrycy to zawsze przekątna, a więc jak nie patrzec to nie jest 6mm...
Ostatnio zmieniony środa 29 cze 2011, 14:37 przez Filonxxxl, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
Awatar użytkownika
Saul
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 29 mar 2011, 20:05
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Saul »

cobra pisze:Pierwszy wniosek jest taki, że my wyliczyliśmy przekątną przetwornika 1/3" jako 8,47mm, a w kalkulatorze Canona jest 6mm.
I dokładnie tu tkwi błąd. W tabelce na dole są wymiary matryc: http://pl.wikipedia.org/wiki/Matryca_CCD
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Rzeczowe podsumowanie :mrgreen:

Z tejże Wikipedii:
oznaczenia wywodzące się od stosowanych dawniej lamp analizujących. Liczby te określały średnicę zewnętrzną lampy. Pole obrazowe lampy o średnicy 1 cala miało przekątną 16 mm
Dotyczy to tych oznaczeń 1/4", 1/3" itp.
Teraz to już wszystko jasne :idea:
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

Saul pisze:
cobra pisze:Pierwszy wniosek jest taki, że my wyliczyliśmy przekątną przetwornika 1/3" jako 8,47mm, a w kalkulatorze Canona jest 6mm.
I dokładnie tu tkwi błąd. W tabelce na dole są wymiary matryc: http://pl.wikipedia.org/wiki/Matryca_CCD
Hmmm... czyli jak nie patrzeć to robią nas w bambuko w okreslaniu rozmiarów matryc i to dość ostro... Jak ja nie cierpie marketingu :lol:
Czyli licząc tak jak oni liczą to obiektyw 2,1mm to 10mm na APS-C i 15mm FF a 3,6mm to odpowiednio 17 i ca. 26mm. To jak, zgadza się? Kąt widzenia dla 3,6mm do faktycznie jest zbliżony do 17mm FF?
No i wyszło, że się na małych matrycach nie znam :oops: Zawsze lubiłem większe "zabawki"...
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

ktoś niedawno dawał na forum tabelkę z kątami dla przetworników 1/3 i 1/4 oraz ekwiwalentne obiektywy...za nic nie mogę tego znaleźć :-(
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Saul
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 29 mar 2011, 20:05
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Saul »

Filonxxxl pisze:Czyli licząc tak jak oni liczą to obiektyw 2,1mm to 10mm na APS-C i 15mm FF a 3,6mm to odpowiednio 17 i ca. 26mm. To jak, zgadza się?
Zgadza się :-)
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

Załączniki
Untitled.jpg
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
Filonxxxl
Posty: 222
Rejestracja: środa 25 maja 2011, 23:02
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Filonxxxl »

Czyli mnożnik czy jak kto woli crop będzie wynosił 7,21 (pierwotnie wyszło mi 5,11 i to jest właśnie różnica marketingowo-historyczna między 1/3" a 1/3" :lol: - nieźle, ponad 40%...)

Tabelka OK, tylko średnio przydatna do FPV, bo:
1. zawiera uproszczenia, czyli "zaokrąglenie" do typowych ogniskowych
2. raczej nikt nie będzie latał na szkiełkach o ekwiwalencie ogniskowej powyżej 50mm - za wąski kąt widzenia.

No ale teraz jak już wiemy co i jak to ogniskową dla FF dzielimy przez 7,21 (4,81 dla APS-C, 3,6 dla micro 4/3) i już mamy...
Pozdrawiam
Darek F., Białystok, GG: 1905575
Futaba T12FG Fasst, Futaba 9CAP+FrSky 2.4 GHz, RMilec 400-470MHz
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

no to na koniec pytanie - po co to wszystko liczysz? I tak będziesz latał na szkiełku 2,8 lub 2,9 a do wysokich lotów 3,6.
A jeżeli potrzebujesz tego do "podglądu" poprzez szkiełko kamerki FPV aby zrobić zdjęcie porządnym sprzętem zawieszonym na platformie to są lepsze, sprytniejsze metody aby osiągnąć podgląd kadru przed zrobieniem zdjęcia ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ