FPV przy użyciu kamer typu GoPro, Xiaomi, SJCam, FireFly itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

FPV przy użyciu kamer typu GoPro, Xiaomi, SJCam, FireFly itp

Post autor: matulekpl »

Zauważyłem, że ogólnie na forum brakuje tematów zbiorczych, zawierających wszystkie zebrane informacje odnośnie danego zagadnienia.
Tak też jest np. z "instrukcją" używania kamer typu GoPro do FPV. Postanowiłem zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu.
Oczywiście informacje będą uzupełniane wraz z pojawieniem się takowych w tym wątku, także przedstawiajcie swoje rozwiązania i konfiguracje.

FPV podstawy
Aby uzyskać podgląd na żywo nie obędzie się bez dwóch podstawowych elementów, czyli nadajnika Video (vTX) i odbiornika Video (vRX).
Jeżeli chodzi o dobór tych elementów, to jest to temat na osobny wątek. Kombinacji jest wiele, ale oczywiście należy dobrać elementy tak aby ze sobą współgrały:)
Nas najbardziej interesują wejścia sygnałowe oraz wyjścia napięciowe do kamery z vTX.
W większości przypadków z nadajnika video wyprowadzonych jest pięć przewodów/złączy:
+5V in, +5V out, GND, Audio In, Video In. Gniazda GND mogą występować razy 2, a złącze Audio In może być podzielone na L i R?:) (nie jestem pewien)
Życie mamy ułatwione jak do FPV korzystamy z kamer TVL, które mają wyprowadzone odpowiednie przewody do podłączenia do vTX.
W przypadku kamer a'la GoPro musimy dokupić odpowiednie przewody aby móc uzyskać oczekiwany efekt.
Niestety dla prawie każdej kamery mamy inny kabel, który różni się przede wszystkim rodzajem złącza od strony kamerki.

---------- GoPro Hero ----------
Kamery GoPro mają dwie możliwości uzyskania obrazu: mini USB oraz złącze 30pin
mini USB działa z modelami: HERO4 Black, HERO4 Silver, HERO3+, HERO3
Obrazek
- oryginalny kabel USB-RCA: link
- kabel za niecałe 2$ z HobbyKing: link
można też zakupić gotowe kable razem ze złączem zasilającym kamerę. (ładowanie nie potwierdzone z Hero 4)
schemat podłączenia gniazda mini USB do wykonania samemu:
Obrazek

złącze 30pin działa z modelami: Hero 1, 2,3,3+,4
Obrazek
na tym złączu mamy wyjście video bez audio(n?) oraz możliwość zasilania kamery. (zasilanie nie działa w Hero 4)
dodatkowo złącze to pozwala na "sterowanie" kamerką. tzn. można ją włączyć/wyłączyć (nie działa w Hero 4)
Cena? około 20$. Przykłady: link link link

---------- SjCam ----------
mikro USB działa z modelami: Sj4000, Sj5000, Sj5000+, Sj5000X Elite
Obrazek
można kupić za 20zł na BangGood: link
kabelek daje nam 2xGND, wyjście video, zasilanie kamerki

---------- Xiaomi Yi ----------
wygląda na to, że ten sam kabelek jak do SjCam. Niepotwierdzone tylko zasilanie kamerki.

---------- FireFly 6S ----------
-w przygotowaniu-

--------- Gitup Git2 ----------
micro USB
Obrazek
kabelek sprzedawany przez producenta kamery: link
mamy wyjście video z GND oraz zasilanie do kamerki z GND. Prawdopodobnie taki sam kabelek jak w Xiaomi Yi i SjCam.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Ja-Bo
Posty: 76
Rejestracja: czwartek 11 lut 2016, 20:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: FPV przy użyciu kamer typu GoPro, Xiaomi, SJCam, FireFly

Post autor: Ja-Bo »

matulekpl pisze:(...)

--------- Gitup Git2 ----------
micro USB
Obrazek
kabelek sprzedawany przez producenta kamery: link
mamy wyjście video z GND oraz zasilanie do kamerki z GND. Prawdopodobnie taki sam kabelek jak w Xiaomi Yi i SjCam.
Właśnie się zastanawiam, czy Git2 można podłączyć takim samym kabelkiem jak Xiaomi Yi? Wydaje mi się jednak, że Yi ma micro, a Git2 mini. Czy nie?
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: FPV przy użyciu kamer typu GoPro, Xiaomi, SJCam, FireFly

Post autor: scorpion10 »

Czy jakość , a bardziej prędkość i płynność przesyłanego obrazu nie jest pod znakiem zapytania, w ten sposób ? Bo chyba sygnal ulega wcześniej juz zamianie na Cyfrowy i potem podlega ponownej konwersji na analog, więc chyba co do szybkości i płynności przesyłanego sygnału, pewno można mieć wiele do życzenia. Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem i zdjęciem analogowej kamerki do FPV i wykorzystać jedną do zapisu i FPV ale właśnie ten jeden aspekt mnie powstrzymuje, jak będzie to działać np. na Xaomi Yi.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: FPV przy użyciu kamer typu GoPro, Xiaomi, SJCam, FireFly

Post autor: Adrián »

Wszystko jest uzależnione do czego Ci ta kamera potrzebna? Czym będziesz latał?
Obecnie latam na runcam 2 ale w skrzydle. Obraz jest Bardzo dobrej jakości. Zaleta, że masz 2w1 dodatkowo przy niskiej masie 35g bez baterii. W kopterze takie rozwiązanie to nieporozumienie. Chyba, że masz jedną płytkową do fpv, a z tej podgląd tego, co widzi kamera hd / gimbal, by lepiej kadrować podczas lotu.

Opóźnienie z runcam 2 jest zaskakująco niewielkie. Ale tylko do płatowców, jeśli ma być wykorzystywana również do fpv.
Awatar użytkownika
szatyn
Posty: 48
Rejestracja: poniedziałek 19 cze 2017, 08:13
Lokalizacja: Rzeszów/Świerklaniec

Re: FPV przy użyciu kamer typu GoPro, Xiaomi, SJCam, FireFly

Post autor: szatyn »

matulekpl pisze:---------- SjCam ----------
mikro USB działa z modelami: Sj4000, Sj5000, Sj5000+, Sj5000X Elite
Powiększ (rzeczywiste wymiary: 600 x 600)Obrazek
można kupić za 20zł na BangGood: link
kabelek daje nam 2xGND, wyjście video, zasilanie kamerki
Z góry sory jeśli coś przekręcam ale się uczę :)
W sumie mam SJ4000 i szukam alternatyw dla podglądu.
Zamówiłem już androidowy odbiornik na otg i plan był połączyć to z kamerką w stylu TX02 lub czymś podobnym.
Ale jeśli mogę zastosować sj cama którego i tak już mam i nim kręcie wolę taką opcję :)
SJCAM ma własną baterią czyli przy zakupienie i zastosowaniu takiego kabelka nie muszę już zew go zasilać ?
Pozostaje zasilić mi tylko nadajnik czy dobrze myślę ?
No i najważniejsze czy kamera wtedy też nagrywa ? Czy zostaje mi tylko opcja podglądu ?
Phantom 1 x2
JJRC H31
JJRC H36
Visuo XS809
Lama V3
ODPOWIEDZ