Runcam 2 - wymiana obiektywu

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Voltaire
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 16:30
Lokalizacja: Wrocław

Runcam 2 - wymiana obiektywu

Post autor: Voltaire »

Po ostatnim krecie, muszę się zmierzyć z wymianą obiektywu w moim Runcam'ie 2.

Na BG. Ali etc dostępny jest tylko cały moduł wraz z matrycą i dedykowanym obiektywem, nigdzie nie znalazłem samego obiektywu; 125PLN u chińczyka, 150+wysyłka w Polsce.

Poszperałem w internetach i okazuje się, że wymiana obiektywu jest możliwa choć do super łatwych nie należy.

Po rozkręceniu kamerki, zobaczymy całe bebechy i do nich na taśmie przypięty moduł: sensor + obiektyw.
Moduł ten najwygodniej będzie odpiąć - z tyłu gniazda znajduje się czarna podłużna zaślepka/dźwignia. Wydłubałem to śrubokrętem lekko uszkadzając, a dopiero później na jakimś filmie zobaczyłem, że wystarczy to podważyć od spodu i element zadziała jak klamra. Po tym zabiegu będzie można wypiąć cały moduł.

Kolejny krok to wykręcenie obiektywu. Fabrysznie obiektyw jest wkręcony w obudowę matrycy, a połączenie obiektyw-obudowa oblane jest czymś w rodzaju kleju na gorąco lub stopionego plastiku. Twardsze i bardziej śliskie niż "gorący klej" po zastygnięciu. W niektórych poradnikach ludzie podgrzewają to połączenie i wtedy wykręcają obiektyw, ja natomiast popracowałem nad tym z nożykiem modelarskim i po usunięciu większości kleju obiektyw ustąpił. Zajęło to 5-10 minut.

Wymiary obiektywu:
Obrazek
FOV: 120° (dane producenta)

Ogniskowej, wielkości matrycy i wartości przysłony nie znalazłem (Runcam 1 ma zdaje się f/2.8, matrycę 1/3') więc jak ktoś zna te parametry to będę wdzięczny.

Na szybko wkręciłem tam obiektyw z jakiejś kamerki płytkowej, ale jest za krótki wg mnie i szukam jakiegoś do kupienia najbardziej zbliżonego parametrami do fabrycznego.
Drugi problem jaki napotkałem, to wpięcie taśmy z powrotem w slot - za żadne skarby nie potrafiłem wepchnąć tej zaślepki/dźwigienki i tylko ją wyszczerbiłem.

Jeżeli ktoś z Was ma taką wymianę za sobą, to proszę o wskazówki:
- na co poza wymiarami obiektywu zwracać uwagę, aby był najbardziej zbliżony do fabrycznego
- czy parametry obiektywu takie jak: Megapixele, przysłona, wielkość matrycy mają znaczenie
- jak bezboleśnie zainstalować tą zaślepkę ? Wszelkie wskazówki mile widziane
- czy latanie bez tej zaślepki grozi uszkodzeniem elektroniki jak wypnie się taśma ?

Edit:

Zamówiłem 2 obiektywy:
-matryca: 1/2.5", ogniskowa 2.8mm
https://www.banggood.com/12_5-M12-2_8mm ... rehouse=CN
-matryca: 1/2.7", ogniskowa 2.1mm
https://www.banggood.com/12_7-IR-Sensit ... rehouse=CN

Na Ali jest zatrzęsienie przeróżnych obiektywów do systemów CCTV, ale nie miałem cierpliwości, żeby szukać identycznego. Z tych dwóch, które zamówiłem, pierwszy wydaje się minimalnie za duży, drugi z kolei jest trochę za mały - jak dojadą, zobaczymy czy zakup trafiony.

Obecnie wkręcony obiektyw był do matrycy 1/3", ogniskowa 2.6mm, wymiary dł: 15mm sz: 14mm FOV: 127°x110° i szału z nim nie ma.
Musiałem zmniejszyć kąt widzenia w apce Runcama, bo w kadr wchodziła obudowa - obiektyw nie wystaje poza obudowę pozbawioną osłonki.
Wykonałem kilka lotów z tym obiektywem i od samych drgań potrafiła się rozregulować ostrość - nie zabezpieczałem, póki co, połączenia z matrycą żadnymi środkami.
Dopiero wczoraj ustawiłem na nowo ostrość i połączenie "zafanzlowałem" klejem na gorąco. Ostrość ustawiałem na nieskończoność, obracając obiektywem, robiąc zdjęcia oraz zaznaczając miejsca gdzie była cykana dana fotka.
Obudowa runcama posiada jakby-szufladkę podtrzymującą element z matrycą, ale obiektyw lata sobie luźno, więc na nagraniach miałem potężne "jello". Aby to wyeliminować, owinąłem obiektyw paskiem pianki, w którą Chińczycy pakują swoje paczki - wygląda sztywno, zobaczymy czy zda to egzamin.

p.s. Nie wrzucam zdjęć z moich zmagań, bo wydaje mi się to bezcelowe, ale jakby ktoś potrzebował, to piszcie - sfotografuję to przy następnej okazji.
p.s.2 Zaznaczam, że jestem laikiem i to moje pierwsze podejście to modyfikacji/naprawy runcama, a wiedzę w zakresie fotografii, optyki i parametrów obiektywów posiadam znikomą.
ODPOWIEDZ