SJCAM SJ5000x Elite

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

@Gustlik,
dzisiaj pobrałem i zaktualizowałem do 1.5.1 i po wyłączeniu i ponownym włączeniu ustawienia są zachowane, czyli trzyma to co ostatnio ustawiłem, np. GYRO On.
Niemniej widzę, że dalej jest problem z resetem daty i godziny po wymianie baterii i przypadkowym wciśnięciu jakiegoś przycisku gdy kamerka jest bez akumulatora.
W jednej z poprzednich wersji FW poprawili częściowo, tzn data i godzina resetowała się gdy wcisnąłem przycisk power bez baterii, inne mogłem wciskać i data była zachowana.
Makus001
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 30 lip 2017, 18:08
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Makus001 »

Witam Was i na początek mam pytanko, mam tą kamerkę od 2 tygodni i się trochę nią bawiłem z kartą 16GB, działa ok.
Kupiłem w piątek kartę 64GB, i problem , zrobiłem format na FAT i wszystko ok ale....
W niedziele pojeździłem z żoną motocyklami i nagrałem sporo świetnych filmów i wyskoczył błąd "Brak Pamięci "
W domu zrobilem znów format bo na karcie miałem sporo danych ale same chinskie krzaczki i nie można było żadnego 3 minutowego filmu znaleźć , mam ustawione na 3 minuty i nast film . Na karcie 16GB żadnych problemów , dlaczego wywala na 64 taki błąd w połowie zapełnienia , dodam że kamerka była dosyć nagrzana ? . Wifi wyłączone , w środe nad morze jedziemy i nie chciałbym stracic jakichś fajnych filmów , chyba trzeba będzie kupić jeszcze jedną 16 i zmniejszyć rozdzielczość nagrywania.
robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

@Markus001
Coś na mój nos wygląda na jakąś podrobę karty, a przynajmniej na wadliwą kartę. Było już kilka takich przypadków i finalnie okazała się uszkodzona karta. Sam miałem oryginalnego SanDisk chyba 64GB który zagotował mi się w telefonie. Miałem obawy czy mi nie uszkodził tel. SanDisk wymienił bez problemu. Podróbek na rynku jest też sporo. Ja używam w tej kamerce 64GB ale teraz nie pamiętam czy SanDisk czy Samsung. Chyba Samsung ten szybki 90 i wszystko jest ok.
Makus001
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 30 lip 2017, 18:08
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Makus001 »

Sprawdzę ją jeszcze jakoś choć nie bardzo wiem jakim programem , źródło z którego kupiłem kartę niby pewne jest , sklep RTV . Może uszkodzona , jutro wrzucę na nią ponad 60gb i zobaczę co jest , w kamerce 2 razy wywaliła błąd , raz na motocyklach a drugi raz w domu jak po formacie włączyłem nagrywanie i po półtorej godzinie znów błąd ... Jutro sprawdzę, jakieś filmy albo coś wrzucę tam i sprawdzę czy błąd wywali

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
Gregorius79
Posty: 3
Rejestracja: sobota 27 maja 2017, 13:26

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Gregorius79 »

Soczewka jest czysta jak łza i czyszczona środkiem odtłuszczającym, zabawa balansem bieli też nic nie daje. Ten typ chyba po prostu tak ma :-x Jestem rozczarowany :cry:
lolekibolek
Posty: 13
Rejestracja: sobota 02 lip 2016, 13:27

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: lolekibolek »

Witam

zakupiłem obudowę kamerki z możliwością zewnętrznego zasilania i mam pytanie czy istnieje możliwość zgrania filmu do kompa bez wyciągania karty np. przez hdmi ?
waltz
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 19 mar 2015, 11:25
Lokalizacja: Kraków

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: waltz »

A przez USB nie możesz ?
robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

@lolekibolek
Przez USB nie próbowałem, raczej powinno się dać.
Kiedyś podłączyłem kompa po wifi do kamerki i wpiąłem się przez przeglądarkę 192.168.1.1 albo 192.168.1.254 i z tego co pamiętam była widoczna karta pamięci kamerki i można było ściągać filmiki i nawet załadować coś na kartę.
lolekibolek
Posty: 13
Rejestracja: sobota 02 lip 2016, 13:27

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: lolekibolek »

@waltz spróbowałem jeszcze raz połączyć kamerkę po usb i faktycznie działa. A pytanie moje wzięło się stąd, że wcześniej po podłączeniu do innego portu usb kamerka tylko się włączała i wyłączała nie wiem czemu tak się dzieje bo w innym porcie usb jest wszystko ok.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi
Higher
Posty: 86
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 18:44
Lokalizacja: Legionowo

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Higher »

Witam.
Mam kilka pytań do posiadaczy kamery SJ5000X Elite.
Podróżuję dużo na motocyklu i obecnie używam SJCAM SJ4000 Wifi zamontaowanej na kasku. Jednak brakuje mi kilku rzeczy: przede wszystkim diody z przodu - chcąc się upewnić czy bateria się jeszcze nie rozładowała muszę zdjąć kask i sprawdzić to sam albo ktoś musi podjechać do mnie i spojrzeć z tyłu na diody. Kolejna rzecz to stabilizacja obrazu no i przydałby się pilot zdalnego sterowania. 60 FPS też bym nie pogardził.

I teraz tak:
SJ6 Legend i SJ7 Star odpadają, bo mają dotykowy ekran, a w rękawiczkach motocyklowych go nie obsłużę (swoją drogą wielki minus dla SJCAM za to :P) Mogli alternatywnie zostawić przyciski po bokach. Zostaje SJ5000X Elite albo SJ5000 Wifi (tutaj skorzystam tylko na diodzie z przodu bo reszta raczej nie różni się od SJ4000 Wifi). Ale kupować nową kamerę tylko dla diody? W przypadku SJ5000X Elite zyskam diodę, stabilizację i 60 FPS, ale nie będę miał pilota.

Pytania:
1. Zauważyłem, że obraz z tej kamery (ogólnie wszystkich SJ5000 poza wersją z Wifi) jest miejscami bardzo nieostry. Głównie w oddali. W porównaniu do SJ4000 to nawet nie ma co porównywać. Widać to wyraźnie na wszystkich nagraniach na YouTube oraz na Vimeo jakie znalazłem w ciągu 2 dni. Rejestracje samochodów czy napisy na drogowskazach na nagraniach z SJ4000 da się odczytać z dużo większej odległości niż z SJ5000. Również takie detale jak trawa, liście, szczegóły gór, fal na nagraniach z SJ5000 są rozmyte. Gdy na nagraniu z SJ4000 w oddali widać bloki i można odróżnić balkony i okna, to w nagraniach z SJ5000 widać tylko kwadratowe plamy - można się domyślać, że to bloki...
Czy wg Was da się to poprawić opcją Sharpness w menu? Czy po prostu jest to wina optyki albo procesora?
A może to wina stabilizacji obrazu? Chociaż widziałem też filmy z wyłączoną stabilizacją i były tak samo kiepskie.

2. Balans bieli. SJ4000 zabarwia lekko na niebiesko, ale mi to akurat nie przeszkadza. Natomiast SJ5000 zabarwia na czerwono i to mocno.
Czy wg Was ustawienie balansu bieli na "cool" coś zmieni? Nie chce mi się w każdym filmie poprawiać kolorów w Sony Vegas, bo to się potem dłużej renderuje i rozmiar się zwiększa jak się poprawia kolory.

3. SJ5000 prześwietla/przepala jasne miejsca a niedoświetla ciemnych. Co dziwne, bo ponoć ma lepszą optykę. W efekcie na niebie momentami nie widać chmur (gdy na nagraniach z SJ4000 są piękne chmurki) a drzewa w parkach są tak ciemne, że nie widać liści tylko jedną wielką ciemną plamę. Osobiście nie wiem skąd tyle zachwytów nad tą kamerą (chyba że ktoś nie miał wcześniej SJ4000).
Czy wg Was da się to poprawić manipulując opcją "Exposure" w ustawieniach?

4. A może lepiej poczekać na SJ8?

5. Czy do SJ5000X Elite pasują baterie od SJ4000?

6. W SJ4000 data i godzina resetuje się po każdym wyjęciu baterii. Potem trzeba ustawiać ręcznie albo synchronizować z telefonem przez apkę. Na motocyklu jest to irytujące, bo po zmianie baterii muszę specjalnie wyciągać telefon i zdejmować rękawiczki tylko po to, żeby zsynchronizować godzinę. Co dziwne, wszystkie pozostałe ustawienia są zachowywane. Byłoby miło gdyby w SJ5000 rónież godzina i data się nie resetowała. Czy ktoś może to sprawdzić? Żadna recenzja w necie o tym nie mówi.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc.
lolekibolek pisze:Witam

zakupiłem obudowę kamerki z możliwością zewnętrznego zasilania i mam pytanie czy istnieje

możliwość zgrania filmu do kompa bez wyciągania karty np. przez hdmi ?
Gdzie można taką obudowę kupić?
DronNOOB

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: DronNOOB »

Mam oryginalną sj4000, sj5000x elite i sjcam m10
1. Zauważyłem, że obraz z tej kamery (ogólnie wszystkich SJ5000 poza wersją z Wifi) jest miejscami bardzo nieostry.
1. W mojej 5000x elite ( ma rzecz jasna wifi) czegoś takiego nie zauważyłem ( oprogramowanie ostanie).
2.
Natomiast SJ5000 zabarwia na czerwono i to mocno.
( Ja nie zauważyłem, uważam balans kolorów jest satysfakcjonujący), sj4000 owszem mocno niebieski zawala
3. Ja mam filtr UV, możesz również ekspozycję dać -1, iso na 100. Wszytko zależy co i w jakich warunkach filmować.
4.Uważam, że nie.
5.Pasuje
6.Nie resetuje przy wymianie baterii, dłużej trzymać bez baterii nie próbowałem
7. Obudowę na motor z zasilaniem na aliexpres widziałem, tania nie jest ( ok 15 USD).
Higher
Posty: 86
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 18:44
Lokalizacja: Legionowo

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Higher »

Chyba zależy to od wersji firmware'u. Widziałem na zagranicznych forach, że dużo ludzi się skarży na balans bieli w SJ5000X Elite. Coś poprawiali w kolejnych firmware'ach.

https://www.youtube.com/watch?v=rbCPvz1yF1U
Na tym nagraniu widać znaczną różnicę w kolorach, moim zdaniem na korzyść SJ4000, choć też ten niebieski jest przesadzony.

Podobnie tu
https://www.youtube.com/watch?v=qLaNTzvtmP0

Tu z kolei widać zbyt wysoki kontrast w SJ5000 - na ciemnych elementach jak ubrania ludzi albo koronach drzew nie widać szczegółów
https://www.youtube.com/watch?v=fbbnmfA7tyg

A tu widać różnicę w ostrości (tablice rejestracyjne, napisy, szczegóły pojazdów)
https://www.youtube.com/watch?v=nNkwfqSZT1I
DronNOOB

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: DronNOOB »

Ja tylko opisałem zdwoją ocenę tego co mam, nie musi być wiążąca. Porównuje "czyste" nagranie na komputerze i dobrym monitorze.
Co tam na YT nakręcono, jak obrabiano w jakim celu nie wiem.

p.s jak by moja kamera (5000x elite) nagrywała tak jak na pierwszym linku odesłałem by ją do serwisu :D
Higher
Posty: 86
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 18:44
Lokalizacja: Legionowo

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Higher »

A może masz jakieś nagrania porównawcze jednej i drugiej? Albo mógłbyś mi nagrać coś na zewnątrz z ustawieniem kolorów na "cool"?
Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 29 maja 2016, 16:51

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Tytus »

robertd pisze:Co do kręcenia w słabo oświetlonych warunkach to tego typu kamerki mają dosyć małe obiektywy i raczej wypadają podobnie. Chyba z tego co widziałem to Sony na tle konkurencji wypada lepiej
Rzekłbym, że wyraźnie lepiej :)

https://www.youtube.com/watch?v=w9-s-paBn6Y&t

Taki mój pierwszy test porównawczy, dla SJCAM wypadł tragicznie (konstrukcja do bani - za dużo łączeń, uchwytów, też sama ramka z zestawu wydaje się dość giętka - inny montaż dał lepsze efekty, aczkolwiek szału nie ma). Ogólnie to warunki raczej ciężkie dla kamer, mimo to SONY miażdży konkurencję (ale wiadomo - cena i optyka).
robertd pisze:Sony dodatkowo nagrywa najlepiej dźwięk
A z tym to różnie i kwestia co dane ucho lubi, zależy też co rejestrujemy (dźwięki mechaniczne, naturalne itd.), oraz jaki aspekt jest rozpatrywany (jakość, barwa, redukcja szumów). Dźwięki mechaniczne:

SJCAM 5000X Elite: https://www.youtube.com/watch?v=6a1Azei8Mzs&t - to już po wielu usprawnieniach, chyba najlepsze co się dało uzyskać z tej kamery (stab. + audio)
SONY X3000 (bez redukcji szumów): https://www.youtube.com/watch?v=A-fLd0KofmE&t
SONY X3000 (redukcja szumów): https://www.youtube.com/watch?v=vtDIUGxpj1c

Oczywiście w takich warunkach do uzyskania czystego dźwięku to tylko ukryty mikrofon zewnętrzny, aczkolwiek da się i bez:

GoPro 4 (w obudowie wodoszczelnej): https://www.youtube.com/watch?v=av0s58qClcU

Rozważając tylko barwę dźwięku (szumy to inna bajka) to najbliżej rzeczywistej jest SJCAM. GP4 również wypada nieźle (jednak słyszę tam pewien "byczkowaty" nalot). Sony daje barwę bardziej surową i przybrudzoną, a z redukcją szumów to już tragedia (za dużo tnie, przez co kompletnie pozbawia basów).
ODPOWIEDZ