SJCAM SJ5000x Elite

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

lolekibolek
Posty: 13
Rejestracja: sobota 02 lip 2016, 13:27

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: lolekibolek »

Ciekawe czy u kolegi robertd przy zoomie pojawia się także okropna mora kompletnie dyskwalifikująca nagranie. Może kolega podzieliłby się szczegółowymi ustawieniami swojej kamerki bo może ja mam coś nie tak ze swoimi. Pozdrawiam.
robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

@lolekibolek
Szczerze mówiąc zoomu nie używam, bo i też nie ma co się spodziewać jakiegoś super obrazu przy cyfrowym zoomie. Wg. mnie raczej zawsze będzie pogarszał jakość. Ale ok, postaram się dzisiaj sprawdzić.
Co do kręcenia w słabo oświetlonych warunkach to tego typu kamerki mają dosyć małe obiektywy i raczej wypadają podobnie. Chyba z tego co widziałem to Sony na tle konkurencji wypada lepiej. Sony dodatkowo nagrywa najlepiej dźwięk. Chciałem ją kupić ale ma inną konstrukcję.
Ogólnie w moim przypadku sjcam się sprawdza. Ostre, przyzwoite filmiki, no i stabilizacja.
Sprawdzę zoom i dam znać jak to u mnie wygląda.
redone
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 29 sty 2017, 19:16

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: redone »

Właściwie to chciałem zapytać dwie rzeczy.
1. ustawienia nocne ale widzę, że ogólnie jest jak jest i lepiej nie będzie chyba że dodadzą jakieś nowe opcje.
2. u mnie zmiana iso przy zdjęciach wejściem powyżej 400 skutkuje zmniejszeniem jasności. Czyli 400 to max jasności. To samo z EV. Jakoś to działa ale mocno ograniczone, czyli wejście na któreś tam +/- coś zmienia, inne nic. Czy też tak macie czy tylko u mnie się przytrafiło. Zauważyłem to już na FW 1.4.5 [z pudełka] po 1.4.8

Do do pytania czy bym dziś jeszcze raz ją kupił. Patrząc na to, że zapłaciłem za nówkę z europejskiego magazynu za 420zl to specjalnie jakiś wielkich wad tutaj nie widzę. Przynajmniej nie takich które by obniżały mi jej użyteczność w zakresie jakim ją użytkuję. Jakość obrazu dobra, gyro działa, obudowa robi swoje, czas nagrywania zadowalajacy, mikrofon tez nie jest najgorszy, podłączony do powerbanku dalej pracuje jednocześnie ładując baterie. Zawiodłem się tylko na tym, że nie można jej użyć w pełni jako wecama- mikrofon w niej wtedy nie działa i nie można zmienić żadnych jej ustawień obrazu. Co nawet w tanich kamerkach nie jest problemem. Nie powinno też być problemem wypuścić jakieś oprogramowanie do tego celu ze sterownikami. To chyba właściwie jeden minus który tylko raz na ruski rok mi doskwiera. Być może dziś bym przetestował gitup git2 albo coś nowszego dającego pełne 4k i wyższe fps przy 1080p. Fakt faktem fw w sjcamie mocno sie poprawił i dodali sporo rzeczy, choćby w ostatnich wydaniach. Także bym nie skazywał jej na szybkie wypadnięcie z aktualizacji. Tym bardziej, że dużo starsze modele wciąż aktualizują. Ale z uwagi na to, że wiem co tutaj mam to na zasadzie- trawa jest bardziej zielona u sąsiada- pewnie bym przetestował coś innego. Ale jeśli miałbym wybór znów kupić ją za taką cenę a kupić 200zl droższą to bym się mocno zastanowił. Bo tu faktycznie nie specjalnie jest się do czego przyczepić.
robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

@lolekibolek
ok, działanie zoomu sprawdziłem
najpierw uwaga, nie można włączyć zoomu przy włączonej opcji distortion correction
Jakość nagrania maleje z wzrostem zoomu cyfrowego, czego można było się spodziewać, bo wykorzystywana jest odpowiednio mniejsza część matrycy:
http://www.fotoporadnik.pl/elementy-apa ... frowy.html
dlatego obraz jest bardziej ziarnisty.
Jeżeli ziarnistość obrazu = mora, to też ją mam, faktycznie włączenie zoomu cyfrowego bardzo pogarsza jakość filmów szczególnie przy słabym oświetleniu. Ale taki sam efekt będziesz miał na gopro czy innej tego typu kamerce.
Zoom cyfrowy to wg mnie taki bajer, którego mogło by nie być. Nie mogę sobie przypomnieć sytuacji żebym na jakimkolwiek urządzeniu korzystał z zoomu cyfrowego (aparaty, komórki, kamery, ...).
Właśnie wróciłem z nart i filmy ze stoków są naprawdę dobre.
Moje ustawienia:
rozdzielczość: 1080p 60fps
nagrywanie ciągłe: 3 min
FOV: off
HDR: on
Gyro: on
mikrofon: on
głośność: 10
datownik: on
zewn ekran: NTFS
OSD: on
video file format: mp4
bitrate: wysokie
double file: off
power on record: off
rozdzielczość aparatu: 12Mpix
jakość: wysoka
kontrast: normalny
contrast: wysoki
noise reduction: wysoki
balans bieli: automatyczny
tryb barwy: normalny
iso: automatyczny
ekspozycja: 0
RAW: off
distortion correction: on
aktualne FW: 1.4.8-S Dec 1 2016
Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 29 maja 2016, 16:51

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Tytus »

Test własny żywotności baterii (oryginalna z zestawu po 9 miesiącach użytkowania):

>>> LCD on / LCD off (po 30 sek)

4K, 24pfs >>> 76 / 88 min
1080p, 60pfs >>> 83 / 100 min
1080p, 30pfs >>> 113 / 121 min

ustawienia:
WIFI: off
FOV: 170°
HDR: on
gyro: on
bitrate: high

EDYCJA: powyższe czasy są raczej maksymalne - kamera w bezruchu nagrywała niezmienny obraz do wyczerpania baterii, natomiast rejestrując jazdę żywotność jest krótsza:

LCD off (po 30 sek)

4K, 24pfs >>> 79 min
1080p, 30pfs >>> 107 min
Ostatnio zmieniony środa 01 mar 2017, 13:23 przez Tytus, łącznie zmieniany 2 razy.
robertd
Posty: 84
Rejestracja: wtorek 27 paź 2015, 01:42

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: robertd »

nie testowałem czasu pracy, ale
100min przy 1080p, 60pfs, LCD off
to wg mnie bardzo dobry wynki
pewnie jakieś drobne różnice mogą występować w zal. od konkretnych ustawień, gyro, jakość, itp.
Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 29 maja 2016, 16:51

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Tytus »

Dopisałem ustawienia, reszta to chyba do zdjęć?

PS. w sieci krążą opinie jakoby 5000X w pewnych aspektach przewyższało GoPro4, ja nie mogę w to uwierzyć

tu np. test w warunkach ekstremalnych (podmuch wiatru, drgania mechaniczne, prędkość)

5000X - https://www.youtube.com/watch?v=0dHbf_uLmu4
GOPRO 4 - https://www.youtube.com/watch?v=Dxy7ruUJ8xI

5000X - https://www.youtube.com/watch?v=Ze1tOhIqUJE
GOPRO 4 - https://www.youtube.com/watch?v=qh0BZaA7j1U
Lisek
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 22:57
Lokalizacja: Południe

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Lisek »

Cześć, kupiłem kilka dni temu kamerkę i mam z nią pewien problem. Gdy bateria spadnie do poziomu około jednej kreski ostatnie nagrania "zapisują się" ale nie da się ich otworzyć, pisze zły format brak kodeka itd... Wgrywałem firmware 1.4.6, 1.4.8 i najnowsze 1.4.9 dlaczego tak się dzieje i czy to nie wada sprzętu?
Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 29 maja 2016, 16:51

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Tytus »

Ale odtworzyć na PC, czy w kamerze? na początek spróbowałbym zmienić video file format ew. wrzucić inną kartę.
redone
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 29 sty 2017, 19:16

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: redone »

Raczej nie powinno się to przytrafiać. Nawet przy automatycznym wyłączeniu po wyczerpaniu aku powinien nastąpić zapis i dopiero wyłączenie - mp4 i dowolne ustawienia nagrywania. Może coś z kartą nie tak. Przy okazji, najnowsze FW to wciąż 1.4.8. Nie wiem skąd masz 1.4.9
Lisek
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 22:57
Lokalizacja: Południe

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Lisek »

Sprawdziłem kartę Samsung 64GB Evo, producent deklaruje 48 MB/s natomiast moje pomiary hd tune pokazały dużo niższe wyniki. Przetestowałem inne karty nawet class4 i szybkości są kilka razy większe. Jakby tego było mało karta Samsunga powinna mieć 64GB natomiast jak widać na obrazku ma 67GB. Włożyłem kartę class4 16gb do kamery i nagrałem film około 1h30min z ustawieniem odcinków co 5min. Nagrało się praktycznie wszystko bez pierwszych minut które znikły, kurcze dlaczego? Reszta filmu w pełni nagrana, natomiast pierwszy fragment około 5 minutowy wyparował? Reasumując brak możliwości odtworzenia ostatnich nagrań wynikała z ograniczeń bądź zepsucia karty samsunga?

Edit: wersja 1.4.9 jest do ściągnięcia poprzez aplikacje od telefonu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 29 maja 2016, 16:51

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Tytus »

Nie wiem jak testowałeś kartę, być może czytnik jest wąskim gardłem i nie daje miarodajnych wyników, Samsung 64GB Evo powinna nieźle golić, ja mam Kingston microSDXC SDCA3 64GB i wyniki są niezłe

http://i.imgur.com/Z7mGsYd.jpg
http://i.imgur.com/B8WcdHv.jpg

Zrobiłbym format karty, np. programem FAT32-Formatter, bo windows upiera się przy eXFAT lub NTFS i kamera tego nie łyka (zły rozmiar klastra)

https://fat32-format.softonic.pl/download#downloading

allocation unit size dajesz na 65536
Lisek
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 22:57
Lokalizacja: Południe

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Lisek »

Zaczyna się powoli wyjaśniać, przetestowałem samsunga H2Test2 i wszystko zgadza się z nagłym pikiem w dół na wykresie. Zamiast 64GB użyteczne jest zaledwie 15GB, stąd ta strata ostatnich nagrań. Najprawdopodobniej karta jest fake'em z Chin, będę żądał zwrotu pieniędzy od sprzedawcy z allegro. Muszę jeszcze zweryfikować kamerkę, bo również kupiłem od tego samego sprzedawcy. Czy oprócz numeru ze zdrapki na opakowaniu są jeszcze jakieś inne alternatywne metody weryfikacji oryginalności produktu?

Obrazek

Edit: ostatni gwóźdź do trumny, film który mnie upewnił że mam fake'a.
https://www.youtube.com/watch?v=JVJQVuEReFM
Awatar użytkownika
Tytus
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 29 maja 2016, 16:51

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Tytus »

Karta świeży zakup?
Lisek pisze:Czy oprócz numeru ze zdrapki na opakowaniu są jeszcze jakieś inne alternatywne metody weryfikacji oryginalności produktu?
jeśli kod się zgadza to raczej oryginał, potestujesz ze sprawną kartą to będzie wiadomo czy coś nie halo.
Lisek
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 22:57
Lokalizacja: Południe

Re: SJCAM SJ5000x Elite

Post autor: Lisek »

Tak, leci do zwrotu. Kod w porządku, jakość nagrywania też. Wszystko wskazuje na to że oryginał, w odróżnieniu od karty :)
ODPOWIEDZ