eLeReS - w praktyce - OSIĄGI

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

silnik tak go nie zakrztusi tak myślę, no może kilometr zgubi ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Regulatory potrafią działać cuda :-?
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

meteor pisze:Regulatory potrafią działać cuda :-?
Nie nadarmo eLeReS ma dwa niezalezne filtry w celu pozbycia sie zjawiska;>
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1038
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

To wynik w reku i celowaniu w nieruchomą antene - w powietrzu jak bedzie bujało skrzydłem to może troche spaść RSSI . Przy jakim "%" RSSI zrywa link - gubi ci ramki ? W kazdym razie jest potencjał ;-) .
Krzysiek
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

propagacja byla dobra akurat ;-)
i tak skonczysz ... wrając do RC
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

Na wstępie napiszę że mój test postaram się ponowić w najbliższym czasie za dnia bo ten z którego obrazek zamieściłem był przeprowadzany po 22giej i w sumie nie za bardzo komfortowo stało sie na nieznajomym polu ze szczekającymi psami w tle - model w prawej telefon w lewej ręce... Kolega w bazie ruszał na moje polecenie lotkami i uruchamiał silnik po czym ja wykonywałem różne ruchy modelem. Link RC gubił sie przy RSSI poniżej 20% - bardzo szybko się sygnał zmieniał i pewne sterowaniie było WYŁĄCZNIE w pozycji poziomej modelu powyżej 1,5m od ziemi. na link video pozycja modelu miała mniejszy wpływ. Antena w modelu zrobiona z przewodu od antenki wifi dołączanej do karty sieciowej o średnicy mniej więcej 3m usztywniona rurką od cięgła z mojego easystara. W bazie biquad mojej produkcji (wiem, piękny nie jest - ale to moja pierwsza antena wykonana własnoręcznie) a do eleresa antena "zdobyczna" bacik od jakiegoś radiotelefonu na pasmo 70cm o długości około 29cm z wtykiem kątowym. Zaobserwowaliśmy niepożądane zjawisko - sygnał z eleresa wchodzi mi w postaci poziomych pasów na ekran - w odległości 1m od anteny na odbiorniku AV, podobnie komórka blizej jak 2 metry. Przy lataniu koło nogi to nie przeszkadza jednak trochę dalej na te zakłocenia monitor z DVD odpowiada wyraźnym niebieskim ekranem (rejestrator na szczęści nia ma tego efektu, ale co tam widać w 2,5` ekraniku . Poniżej zdjęcia jak to wygląda w modelu i bazie. Nie odważyłbym się na tym zestawie poleciec na taką odległość bez posiadania autopilota, ale chce poznać graniczne parametry sprzętu - dzięki temu będę wiedział, że w odległości np 2km mozna bezpiecznie polatać.
No a na nasze zasięgi propagacja też pewnie ma wpływ - szczególnie przy tak małej mocy może byś podatna na zakłócenia.
Załączniki
odbiornik.jpg
baza kubłowa.JPG
eleres w TG 9x.jpg
stratos koniczynka.JPG
stratos zoom anteny.JPG
stratos antena.JPG
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

woyu pisze: Zaobserwowaliśmy niepożądane zjawisko - sygnał z eleresa wchodzi mi w postaci poziomych pasów na ekran - w odległości 1m od anteny na odbiorniku AV, podobnie komórka blizej jak 2 metry.
Na to pomagają trzy rzeczy:
1) najważniejsza i najskuteczniejsza - dobre, solidne połączenie masy eLeReS'a i toru video...oczywiście w gwiazdę aby się tzw. pętla masy nie zrobiła bo się zrobią inne syfne zakłócenia
2) odsunięcie jednego od drugiego na 3metry i będzie git
3) filtr bandpass (albo lowpass) na nadajnik 433
Zazwyczaj pkt 1+2 całkowicie eliminują te paski zakłócające

A tak poza tym myślę że w powietrzu masz potencjał na 5km na silniku :-) z RSSI 50%.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

1) najważniejsza i najskuteczniejsza - dobre, solidne połączenie masy eLeReS'a i toru video...oczywiście w gwiazdę aby się tzw. pętla masy nie zrobiła bo się zrobią inne syfne zakłócenia
Masę z aparatury TG9x połączyć przewodem z masą mojego AV? dobrze myślę? jaki przekrój?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Tak, masę TG 9x z masą odbiornika AV, przekrój nie jest jakiś znaczący w sensie prądu jaki płynie..bardziej chodzi o to żeby było praktycznie/aby się nie urwał dlatego gruby (może bardziej w grubej izolacji, np mikrofonowy)
Jedyne co ważne to przeanalizuj jak będzie szła ta masa...tak aby się nie zamknęła w pętli...najprościej tego przypilnować idąc w gwiazdę czyli np "-" w akkumulatorze jest punktem centralnym gwiazdy i wszystkie masy idą z tego punktu do każdego urządzenia.
Można też, tak jak Ty chcesz zrobić - wziąć masę z odbiornika AV ale pamiętaj aby z TG9x ta masa dalej nie szła bo kiedyś może niechcący gdzieś sie spotkać z inną masą i pętla...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Wydaje mi się że tą masą pogorszymy sprawę lub efektu będzie brak.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

jelcyn pisze:Wydaje mi się że tą masą pogorszymy sprawę lub efektu będzie brak.
Źle Ci się wydaje, jak chcesz to znajdę posty kolegów którym to pomogło. I nie jest to kwestia wiary/plotki tylko otrzymanego realnego efektu wskutek pewnego działania.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Nie szukaj, szkoda czasu, jak będę miał wątpliwości to złożę podobny zestaw w parę minut i sprawdzę. Mam swój rozum i wyobrażam mniej więcej zjawiska jakie zajdą w takim zestawie z połączoną masą oraz bez.
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Chlopaki, czy moglby mnie ktos poinstruowac, ewentualnie przekierowac do watku budowy dipola(tak to sie chyba nazywa) na 433MHz?
Chce zbudowac antene an 433 MHz gdzie ramiona anteny sa skierowane pod katem 180 stopni.
Kupilem pigtail ze zlaczem SMA, ale niestety ma 20 cm dlugosci.
Z tego co juz gdzies wyczytalem to ramiona dla 433MHz powinny miec 164mm dlugosci.
Zatem chcac wykorzystac posiadany juz kabel i zostawic sobie pewien bufor manewru w modelu, musialbym do niego dolaczyc ramiona (164mm)- mozecie mi podpowiedziec z czego je zrobic?
Najwygodniej byloby obrac 164mm zyly i 164mm ekranu, ale obawiam sie ze ze niespelna 4cm kabla od odbiornika to za malo. Musze zatem dolozyc ramiona z innego materialu (zapewne miedz??)
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Jest to opisane w wielu miejscach.
Zobacz chociażby tutaj.
________________
Cobra
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

cobra pisze:Jest to opisane w wielu miejscach.
Zobacz chociażby tutaj.
cobra, dzieki za info, przeczytalem cala strone, ale podpowiedz z jakiego materialu zrobic antene.
Czy drut miedziany/kabel miedzieny bedzie dobrym materialem?
Jaka srednica?
Czy ten sam material stosowac dla odpromiennika i zyly glownej?
Antene chce umiecis w bowdenie (plastikiwej rurce fi 3mm)
ODPOWIEDZ