eLeReS by Mifau?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

artak
Posty: 182
Rejestracja: środa 08 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: artak »

Hej,
Mam takie malutkie pytanko. Jak ustawić eleresa v2, żeby współpracował ze skrzydłem? W manualu wyczytałem, że trzeba ustawić model samolot (to mam) i przy takim ustawieniu wpiąć silnik w CH3, prawa lotka w CH8 i lewa lotka w CH1. Jak tak ustawię, to lewa lotka bardzo ładnie mi współpracuje z aparaturą, ale prawa lotka odpowiada na ch8 z aparatury (aktualnie któryś z przełączników 2poz).
I drugie pytanie, jak już prawa lotka będzie współpracować, to mixy na apce trzeba usawić? :)
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: lotpawel »

rozumiem że chodzi Ci o eleresa v2 z wgranym softem AP - przede wszystkim pytasz nie w tym temacie, bo dla AP poświęcony jest osobny obszerny wątek, a po drugie:
-Mixer Type - wybór Samolot czy Delta czyli Latające skrzydło.
więc wybierasz Delta a nie samolot.
aparatura bez żadnych mixów.
artak
Posty: 182
Rejestracja: środa 08 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: artak »

Ha, wiedziałem, że coś jest nie halo. Nie mam softu AP (tylko jest jako RX). Dobra, to siadam i walczę :)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

No chyba że nie chcesz autopilota to drugą lotkę podpinasz do dowolnego kanału (np CH2) i w aparaturze robisz mixer typu delta na CH1 i CH2.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: szaman89 »

miś pisze:Zimne luty na procesorze ? Nogi 15 i 16.
Niestety to nie to. Przejechałem lutownicą piny 15 i 16 ale nic to nie dało. Dobrze, że chociaż na sztywno się mini binduje.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Czasami też bywa problem z wejściem w BIND jak podłączone są linie TX i RX do komputera, albo wyjścia PPM i RSSI.
Spróbuj podłączając tylko zasilanie do mini przy odłączonej całej reszcie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: szaman89 »

miś pisze:Czasami też bywa problem z wejściem w BIND jak podłączone są linie TX i RX do komputera, albo wyjścia PPM i RSSI.
Spróbuj podłączając tylko zasilanie do mini przy odłączonej całej reszcie.
Podpięcie samego zasilania również nic nie zmienia.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

No to niestety, serwis u Marbalona.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
attyla
Posty: 176
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 12:42
Lokalizacja: Szczecinek

Eleres problem z zasięgiem

Post autor: attyla »

Mam pytanie do znawców tematu mam nadajnik eleres mod przypięty do pleców aparatury (antena nadawcza ze zestawu) czyli w czasie latania raczej w pozycji poziomej , w modelu (latające skrzydło FX-61) mam antenę dipol półsztywny od kkacpra podłączony przez przejściówkę kątową 90 st., próbowałem dziś polatać ale zasięg był tragiczny około 100 metrów. Zrobiłem testy na sucho i zauważyłem że kiedy antena jest pionowo to sygnał jest znacznie lepszy, czy w takim razie powinienem zmienić mocowanie modułu nadawczego tak aby antena była pionowo ? jakie są wasze w tym względzie doświadczenia. Drugie pytanie jaki zasięg powinienem mieć w testach przy ustawieniu pico-power ?. \\
Zrobiłem testy, antena pionowo 1,2 nad ziemią model w rękach około 1 metr nad ziemią antena również pionowo, w odległości 90 metrów sygnał 99%, przechylenie modelu o 90 stopni spadek sygnału do 0% , trochę mało jak na eleres chyba, gdzie szukać przyczyn słabego zasięgu.
Sprawdziłem zasięg na pico-power wyniósł 35 metrów.

Łukasz
łukasz
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Verid »



To ci powinno wyjaśnić obserwowane efekty.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
attyla
Posty: 176
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 12:42
Lokalizacja: Szczecinek

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: attyla »

Pytanie nr 2 czy mogę do anteny nadajnika kupić przejściówkę kątową
https://abc-rc.pl/sma-plug-to-sma-jack#axzz4cReoDW9a
czy lepiej kupić antenę nagoya łamaną
http://www.radio-sklep.pl/pl/p/NAGOYA-NA-772-SMA/1304

ewentualnie jaką inną antenę polecacie ?
łukasz
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: marbalon »

Przejściówka kontowa jeszcze... ale nagoya łamana cieszyła się złą sławą... większość narzekała o ile pamiętam.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Arthor »

Witam,
w skrócie: małe skrzydło, eLeReS AP. Od początku latam tylko w trybie ACRO albo LEVEL. Na manualu jest zbyt chaotyczne/narowiste. Stopniowo go piduję z GUI, więc lata coraz lepiej.
Dziś postanowiłem wreszcie zaryzykować kalibrację drążków. Mimo zaleceń instrukcji, używałem stabilizacji podczas oblotu a manual włączałem tylko chwilami żeby sprawdzić czy trymy dobrze ustawiłem. A po chwili znów ratowałem się stabilizacją. Dalszą część procedury trymowania przeprowadziłem zgodnie z instrukcją, ale były pewne rozbieżności w zachowaniu eLeReSa (brak "beep'ów", trochę inaczej migały diody) ale podczas machania drążkami na max, dioda zapalała się zgodnie z instrukcją, więc uznałem że wszystko idzie dobrze. Procedurę zakończyłem, wyłączyłem i włączyłem zasilanie i... cała stabilizacja padła. Brak pracy w trybach ACRO i LEVEL gdy przechylałem model, czasem lotki blokowały się w losowej pozycji. Reakcja na drążki we wszystkich trybach prawidłowa. (Aha, od początku nie jestem w stanie wykonać komend z drążków - reset acc i gyro).
W GUI zresetował mi PID'y, zmienił RTH alt. Ustawienia kanałów/rewersów, PIDatora pozostały. Po kalibracji ACC, wartość ACC Z ustala się na 512 (czasem też inną podobną wartość), pozostałe na 0. Stabilizacja nadal nie działa.
Co się zepsuło/co zrobiłem źle? jak to naprawić?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Arthor pisze: Na manualu jest zbyt chaotyczne/narowiste.
Hehe, manual to pominięcie wszelakiej stabilizacji, więc wychodzi że konstrukcyjnie jest narowiste :mrgreen:
Po za tym to nie ten wątek. Do AP jest osobny wydzielony wątek, i raczej tam masz większe szanse na odpowiedź.
Ja nie wiem co zrobiłeś źle, ale model powinien być jako tako wytrymowany w trybie "manual" aby reszta działała dobrze.
No i podstawowa sprawa... masz podłączony GPS ? Bo jak nie to musisz go wyłączyć w konfiguracji AP, inaczej mogą być szopki.
Brak możliwości wydawania komend z drążków to efekt braku kalibracji drążków.
ACC Z na 512 i reszta na 0 to prawidłowy objaw.
Sporo wątpliwości może rozwiać program AP_InfoTool.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Arthor »

Faktycznie, na śmierć zapomniałem o tamtym wątku, chyba z nerwów że znów jestem uziemiony. Mogę prosić o przeniesienie postu do wątku http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=4&t=19771 ?
To jest skrzydło zrobione z tektury, przeskalowane 8-krotnie w dół, aktualnie po kilkudziesięciu kretach, więc cudów się nie spodziewam. Ale do dziś latało bardziej niż poprawnie.
GPS jest, działa poprawnie. RTH działa(ło). Jutro sprawdzę AP_Info Tool.
ODPOWIEDZ