eLeReS by Mifau?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

eee Mifau widzę we formie :-)
miałem nosa aby wydzielić wątek i nie popsułem zabawy :-)

Co do meritum a konretnie mocy - trzeba przemyśleć w którą stronę pójść:

1) Miś się krzywi na mocniejszy moduł "defaultowy" bo sieje
2) oddzielny opcjonalny "dopał" ale się traci duplex...
3) trzecia droga?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Rurek pisze:eee Mifau widzę we formie :-)
Bo zycie stygnie.... :mrgreen:
(a jak tu za dlugo bede siedzial, to mnie klienci zabija ;-) )
Rurek pisze:
Co do meritum a konretnie mocy - trzeba przemyśleć w którą stronę pójść:

1) Miś się krzywi na mocniejszy moduł "defaultowy" bo sieje
2) oddzielny opcjonalny "dopał" ale się traci duplex...
3) trzecia droga?
Ad 1. gdy mowimy o tamtym konkretnym (nie pamietam symbolu) to tak.... ale moze warto jeszcze poszukac alternatywy

Ad 2. to zawsze mozna zrobic bez wiekszych problemow, wiec mozemy to na chwile chyba odlozyc (ale nie upieram sie).

Ad 3. Nie mam pomyslu wlasnie. Mozemy zostac przy tym co jest...ale mamy wtedy ShortRange
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ad Ad2 :-)
to zawczasu trzeba by zaplanować jeden pin sterujący mocą dopału...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Rurek pisze:Ad Ad2 :-)
to zawczasu trzeba by zaplanować jeden pin sterujący mocą dopału...
A jak sie tym steruje (mowimy o jakims konkretnym dopalaczu rozumiem)? Binarnie? (1/0 = max/min) Czy jest wiecej stopni?
Bo jesli wiecej stopni, to wiecej pinow potrzeba.... a jesli napieciowo, to tez inaczej....
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

Bodajże napięciem na którymś tak pinie. Tu sobie zerknij bo była mowa o tym http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=4631&p ... c&start=30
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Warte rozważenia - ale czy to nie tak ,że jak nam się będzie zasięg kończył na standardowej mocy to i tak transmisja będzie siadać od strony modelu ( bo tam raczej nie będzie palnika ) wiec priorytet zachowania transmisji przy zwiększaniu odległości latania wydaje mi się nieco przeceniany ;-)
Tu odwieczne pytanie " max możliwości - cena końcowa " jesli bajery to mogło by być diversity i dwie anteny , i właśnie takie sterowanie ewentualnym zwiększeniem mocy nadawanej w stronę modelu że przy spadku RSSI (lub rwie łączność dwukierunkową) zwiększa samoczynnie moc w kierunku modelu. Ale z każdym elementem "przydasię" cenka rośnie ;-)
Ciesze się ,że Michał się trochę wkręcił w temat ,może będzie częściej tu gościł (a to może być dosyć owocne :mrgreen: )
Krzysiek
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

krzysztof21, ale gdy już mamy ten dopał, to gdy latamy przy nodze smolimy tylko 100mW, a gdy odlatujemy dalej już ten 1W powiedzmy. To chyba lepsze niż latanie w promieniu 100m i grzanie 7W w palnik. A takto wszystko samo się robi i nie musimy kręcić potencjometrami a taka softwerowa regulacja praktycznie nic nie kosztuje oprócz dopisania kilku linijek ;)
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

i właśnie takie sterowanie ewentualnym zwiększeniem mocy nadawanej w stronę modelu że przy spadku RSSI (lub rwie łączność dwukierunkową) zwiększa samoczynnie moc w kierunku modelu.
To właśnie ja za tym jestem dwoma rekami żeby samoczynnie regulowało moc - nawet kosztem rwania komunikacji dwukierunkowej - taki najoptymalniejszy kompromis . A moc można regulować również bodajże napięciem zasilania hybrydy.
Ostatnio zmieniony wtorek 06 gru 2011, 23:26 przez krzysztof21, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysiek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

krzysztof21 pisze:... Ale z każdym elementem "przydasię" cenka rośnie ;-)
...
Toć dlatego żem wspomniał o zrobieniu pinu do sterowania OPCJONALNYM dopałem, tylko w celu "posiadania" na głównej, podstawowej płytce eLeReSa tego ficzera na przyszłośc, coby Nie trzeba było zmieniac nic w podstawowym setupie, tylko dopinać w razie potrzeby dopałkę...
Aaa...i w związku z tym sterowanie dopałką fajnie jakby było "półautomatyczne" czyli moduł RX wysyła info zwrotne o słabym RSSI i wtedy moduł nadawczy przechodzi w tryb dopalenia, podając odpowiedni sygnał sterujący na dopałkę a sam przechodzi w tryb simplex...do czasu...no i tu mam konkretny pomysł :-) otóż z aparatury sterowanie jakimś kanałem AUX :-) "pstryk" (powiedzmy 1100µs) i wyłączamy dopał i wracamy do duplexu, inny "pstryk" (powiedzmy 1900µs) i przechodzimy na inny(wyższy) poziom mocy dopału...
Czyli reasumując - eLeReS powinien posiadać wejście jednego kanału RC (no chyba że ze strumienia świadomości PPM sobie wyskubie info o tym kanale AUXowym)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

3) trzecia droga?
Zrezygnować z telemetrii .Mocniejszy moduł lub dodatkowy wzmacniacz .
Nadajnik powinien dawać falę ciągłą z przeskokiem częstotliwości .Jeżeli jeden moduł tak nie może potrzebne są dwa i przełącznik .Praca impulsowa jest bee.
Kazimierz
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

No to z tym "strumieniem świadomości" to o Cylonów trochę zahacza. ;-) Koncepcja z regulacją na podstawie RSSI ma parę za i przeciw ale wydaje się najprostsza w realizacji (słabe rssi dopalamy i co jakis czas zmniejszmy dopalenie na parę cykli i jesli jest Rssi powyżej zadanego poziomu to zostaje bez dopalacza a jeśli nie to zwieksza moc ponownie) .
Zrezygnować z telemetrii
no i w sumie jak potrzebujemy telemetrii przy copterze to nie latamy na XXX kilometrów a jak plajnem zasięg to telemetrie mamy przez OSD wiec mocy przybywaj jak rssi spadnie .
Krzysiek
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

To może od końca; Tx może sobie "wydłubać" sygnał PWM z PPM bo i tak musi je wszystkie "wydłubać" żeby je przesłać cyfrowo.
Od biedy można by przestawić aparaturę na 9 kanałową, dekodować PPM z 9 kanałów i do odbiornika wysyłać tylko 8 ten jeden używając do sterowania.

Co do automatycznego włączania dopału to chyba o czymś zapominacie.
Jeśli zakładamy dopał to link z automatu robi się jednokierunkowy i już nie potrafi dostać info od RX'a.
Aby realizować przełączanie nadawania przez dopał a odbierania z jego ominięciem trzeba by wszystko (moduł + dopał) zrobić na jednej płytce, dodatkowo dołożyć jakieś klucze, itp.
Jeśli zrobić by to w ten sposób można by zwiększać płynnie moc do momentu utraty zasięgu linku z modelu do nadajnika i w tym momencie mógł by się włączać maksymalny ustawiony poziom dopału (niekoniecznie wszystko co fabryka dała) a ewentualne pozostały zapas włączać za pomocą dodatkowego kanału w apce (takie awaryjne przywrócenie zasięgu).
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1037
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

No i sie zaczyna komplikować po trochu ;-) Ja tam myśle ,że bindowanie zgodne z tym co pisał Michał to byłoby coś , a z tym dopalaniem to albo jednokierunkowo albo juz po taniości nie będzie ( czy sie opłaci kombinować tak dla samego kombinowania ?)
Krzysiek
pit202

Post autor: pit202 »

Tyle piszecie o tej "telemetrii" i w taki sposób jak by to było jakieś zbawienie na nieuleczalną chorobę , ale ciekaw jestem ile osób ma telemetrię a ile z niej w ogóle korzysta , ale nie w ten sposób, że pika jak sygnał słaby tylko tak na poważnie , że wyciąga z niej jakieś parametry ( napięcie , prąd , wysokość ) i tu oczywiście nie mówię o lataniu szybowcem nad głową , tylko FPV w okularach czy monitorze, no bo po co nam dopałka w lataniu 300m nad głową. Ja jestem ZA dopałką ,ale bez telemetrii.
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Maly update PCB testowej...
Rozmiar 25x31. Dwuwarstwowa.
Brak obecnego w LRS wyjscia i2c, brak gniazda ISP do programowania procesora.
Czyli jeszcze bede musial powalczyc ;-)
Za to jest gniazdo programowania dla arduino (i osobne "dla mnie").
Załączniki
eLeReS.png
eLeReS_back.png
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
ODPOWIEDZ