Turnigy 9x zmiana softu, problem

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

konrad216
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 15 cze 2015, 06:48

Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: konrad216 »

Otóż pokusiłem się o zmianę softu w turnigy 9x na er9x. W pewnym momencie wyskoczył błąd (niestety nie mam screena, ale nie było to na początku co by świadczyło o wyborze złego typu procesora), po czym aparatura już się nie włącza. Wygląda to tak jakby nie miała żadnego softu do odczytania.
rtlopez
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: rtlopez »

To powtórz operacje, moze za drugim razem sie uda, a jak nie, to dostaniesz błąd ponownie.
Pozdro,
Lopez
konrad216
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 15 cze 2015, 06:48

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: konrad216 »

Tylko że turnigy nie włącza się, przez co usbasp go nie widzi.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: volender »

programowałeś przez SPI? jeżeli nie pomieszałeś w fuse-bitach, to powinno się dać załadować do proca co tylko masz ochotę, więc spróbuj może jeszcze raz. Chyba, że coś w zasilaniu aparatury się upaliło... a samo usbasp działa ok?
konrad216
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 15 cze 2015, 06:48

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: konrad216 »

Wgrywałem przez ePee. Sam programator wydaje mi się, że działa bo kawałek poszło tego, a później błąd i turnigy nie odpala.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: pawelsky »

konrad216 pisze:Wgrywałem przez ePee. Sam programator wydaje mi się, że działa bo kawałek poszło tego, a później błąd i turnigy nie odpala.
Zasilanie z usbasp do aparatury masz podlaczone?
konrad216
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 15 cze 2015, 06:48

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: konrad216 »

Nie do końca wiem o jakie zasilanie chodzi vcc i gnd są podłączone. Z programatorem dostałem też jakąś zworkę ale jej nie używałem.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: pawelsky »

konrad216 pisze:Nie do końca wiem o jakie zasilanie chodzi vcc i gnd są podłączone. Z programatorem dostałem też jakąś zworkę ale jej nie używałem.
No to pora poczytac instrukcje od programatora i dowiedziec sie od czego jest ta zworka :)

I przy okazji zmierzyc czy aby na pewno masz tam jakies napiecie miedzy tym VCC and GND...
domind
Posty: 15
Rejestracja: piątek 23 lis 2018, 15:28
Lokalizacja: Episkopi

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: domind »

Są różne programatory, w niektórych bez zworki nie da zasilania. No i lepiej do programowania mieć ustawione 5V (też zmiana zworka pomiędzy 3.3V a 5V).
Tak normalnie to przy podłączeniu programatora wyłączone radio powinno się samo włączyć.
Jak się nie do końca wgrał soft to może się nie włączać, ale ciągle powinno się dać zaprogramować.
Też niedawno się bawiłem ze zmianą softu, ale na mbtx.
rtlopez
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: rtlopez »

zapewne masz klona usbasp. Wejdz w konfiguracje programu (Burn -> configure) i kombinuj z opcjami. Ja mam ustawione tak:

- Programmer: usbasp-clone
- Mcu: m128 (sprawdz jaki procek masz u siebie, moze byc konieczne zmiana na m64)
- Port: usb
- Extra Arguments: -B 2 -v (opcja -v daje wiecej informacji o procesie programowania, opcja -B 2 przyspiesza nieco programowanie [bitclock])
- Disable Pre-Read (zaznaczone)

Z klonami usbasp'a jest tak, ze czasem dzialaja dziwnie. Ja na przykład moge wykonac tylko jedna operacje programowania na cykl zasilania. Po programowaniu musze odlaczyc go od zasilania i podlaczyc ponowanie. Aczkowlek nie wiem, czy to wina zamego usbasp'a, czy moze driverow w Linuxie. Samo programowanie przebiega kilkuetapowo, wiec ten objaw mocno dał mi sie we znaki. Tu opcja Disable Pre-Read pomogła.

Na czas programowania nie włączaj radia, zasilanie ma byc z programatora.
Pozdro,
Lopez
konrad216
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 15 cze 2015, 06:48

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: konrad216 »

Faktycznie zworka powinna być w gnieździe jp1 i wtedy jest zasilanie 5v. Tylko że ze zworką lampka na usbasp gaśnie i komputer nie czyta.
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: darek_op »

Tutaj masz cały wątek o wgrywaniu nowego softu :mrgreen:
konrad216
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek 15 cze 2015, 06:48

Re: Turnigy 9x zmiana softu, problem

Post autor: konrad216 »

Ustawiłem usbasp tak jak napisał rtlopez i po jakoś poszło. Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ