Słaby zasięg TBS nano

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Dornx
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 04 maja 2021, 21:18

Słaby zasięg TBS nano

Post autor: Dornx »

Cześć,

posiadam TBS nano TX i RX.
Do niedawna dawał mi duży zasięg i stabilność połączenia.
Teraz zasieg jaki osiagam to 150-200m. a później failsafe

W odbiorniku
Antena wygląda na nieuszkodzona fizycznie,
Jest podłączona (klips/wtyk wciśnięty)
Sam odbiornik bez fizycznych uszkodzeń (był dobrze opakowany w izolacje i termokurcze)
Sprawdziłem miernikiem, z sygnałowego pinu jest przejście do anteny (tylko że chyba antena łączy się z ekranem, w tym typie anteny chyba tak jest?)

W nadajniku,
Akumulatorki 4x dają w sumie napięcie 4,5-4,8V (chyba do 4,2 to cały układ powinien spokojnie działać)
Sprawdziłem z sygnałowego pinu jest przejście do anteny (tak samo jak wyżej, chyba te anteny maja umyslnie zwarcie z masą...?)


Podpowiedz jest jeszcze taka,
Zmieniałem anteny w nadajniku - z Imortal T na TBS Diamond - zasieg bez zmian - to samo.
Ale w momencie jak zmieniałem antenę, dron zaczął piszczeć - tzn złapał failsafe. A był w odległości 2m ode mnie. Czy sam reciver nie powinien wyłapać nadajnika z odległości 2m bez tej anteny w nadajniku... wydaje mi się że tak.

Jeszcze jedna podpowiedz, ten krótki zasięg zauważyłem bezpośrednio po przeskoczeniu na caddx air unit. Co prawda wydaje mi się że caddx działa na innej częstotliwości (5.8ghz vs 866mhz), wiec nic nie powinno zakłócać, anteny tez nawet nie są blisko siebie. <- pisze to jedynie dlatego że zauważyłem ten krótki zasięg po przesiadce, ale może nie mieć nic wspólnego. Może czysty przypadek.

Przyznam że nie mam pomysłu na dalsze debugowanie. I moje pytanie sprowadza się do - co sprawdzić i jak?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Słaby zasięg TBS nano

Post autor: Verid »

No jak spadek zasięgu zauważyłeś po zamontowaniu Caddx'a to go wywal i zrób "spacer pokuty" żeby zobaczyć czy się zasięg zmienił.
Ten wredny...
drnoX
Posty: 26
Rejestracja: środa 13 cze 2018, 09:07

Re: Słaby zasięg TBS nano

Post autor: drnoX »

Hej, nie mam pod ręką żadnego VTX na zastępstwo a na 200m nie polecę bez kamerki... (nawet na 10m bez kamerki nie jest lekko...).

Masz może jakiś pomysł, co zmierzyć, gdzie przytknąć miernik żeby "zdebugować" ten problem?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Słaby zasięg TBS nano

Post autor: Verid »

To nie chodzi o zastępstwo tylko o sprawdzenie co ci gniecie zasięg. Bywa że mocny nadajnik głuszy odbiornik, nawet pracujący na innej częstotliwości.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Słaby zasięg TBS nano

Post autor: pma_ »

Z drugiej strony mam w copterze 5" vistę dość blisko TBS nano i nie mam problemów z zasięgiem. Sporo ludzi tak lata.
Więc możliwe, że coś uszkodziłeś przy instalacji. Wymień antenę w odb na próbę.
Choć Verid może mieć rację i jakieś wyjątkowo nieszczęśliwe ułożenie anten sprawia problem.

Jak zdjąłeś z crossfire antenę to się nie dziw, że połaczenie się straciło. To o niczym nie świadczy.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
drnoX
Posty: 26
Rejestracja: środa 13 cze 2018, 09:07

Re: Słaby zasięg TBS nano

Post autor: drnoX »

Hej,

sprawdziłem jeszcze jedna rzecz, na dronie bez podłączonej baterii, podłączyłem usb i przez betaflight sprawdziłem RSSI
No cóż, wyniki krążą w granicach 65-75. Nadajnik i odbiornik są w tym samym pomieszczeniu. Niższe wartość typu 65, bo ja stanąłem miedzy rx a tx.
Wiec strata 10 tylko dlatego ze byłem pomiędzy jest mega duża moim zdaniem.

Sprawdziłem też antenę od rx, zmieniłem na inną i te same wyniki.

Skoro dji/caddyx nie działa to skłania mnie to do myślenia że sam reciver tbs jest uszkodzony, może się przegrzał, może za blisko jakiegoś słupa gsm przelatywałem... (latam na 886mhz). Trochę strzelam, ale nie mam innego pomysłu.

Dodam że wiem że w tbs mierzy się LQ a nie RSSI, ale na potrzeby tego testu wydaje się że jest to miarodajne (a nie wiem jak z CLI sprawdzić LQ? )
drnoX
Posty: 26
Rejestracja: środa 13 cze 2018, 09:07

Re: Słaby zasięg TBS nano

Post autor: drnoX »

Cześć,
sorrki że tak męczę ale chce się upewnić przed zakupem jakiejś części...
Dziś rozebrałem drona na części pierwsze i...

Spiszę wszystko jeszcze raz

Sprawdziłem TX
moduł TBS wygląda ok, nic nie śmierdzi spalenizną itp.
Antena wizualnie wygląda w porządku
mierzyłem miernikiem - na obu końcach(litery T) Immortal T jest tylko masa. Kabel sygnałowy nie ma przebicia do masy
przewód od modułu do anteny nie ma żadnych uszkodzeń wizualnych, żadnych przebić zmierzone.

Sprawdziłem RX
Od drona odłączyłem VTX od Dji/Caddx(odłączony kabel + odłączone anteny)
Antena bez uszkodzeń mechanicznych, zmierzyłem miernikiem masa jest na obu końcach T. Bez przebić przewód sygnałowy.
Odbiornik i antenę wyciągnąłem poza rame drona.

Wyniki są powtarzalne - nadajnik od rx jest oddalony o 3m a RSSI to 65-70%(zasłonięcie ręką anteny obniża te wartość o 5-10%)
Oczywiście jak zetknę antenami rx z tx rssi wskakuje na 99%

Dodam że aktualizowałem soft do najnowszej możliwej wersji od TBS
Open - > 868 MHZ -> dynamic power off -> operational mode normal
Ponowne bindowanie i wyniki są te same.

Co jeszcze mogę sprawdzić?
osobiście obstawiam jakieś uszkodzenie odbiornika, ale to 50/50 - bo równie dobrze może tx szwankować...

Może po tym opisie macie jeszcze jakieś podpowiedzi? z góry dziękuję i za cierpliwość i za dobre słowo.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Słaby zasięg TBS nano

Post autor: pma_ »

drnoX pisze: Sprawdziłem RX
Od drona odłączyłem VTX od Dji/Caddx(odłączony kabel + odłączone anteny)
Antena bez uszkodzeń mechanicznych, zmierzyłem miernikiem masa jest na obu końcach T. Bez przebić przewód sygnałowy.
Jakto masa na obu końcach? Antena T jest otwarta, na jednym końcu T ma być masa na drugim sygnał
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ