Antena 433 bandwidth ? eleres

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: Antena 433 bandwidth ? eleres

Post autor: Kkacper »

Panowie dyskusja na temat jakie długości ma być drut w dipolu na 435 Mhz bardzo mi się podoba.
Mogę powiedzieć że wszyscy mają racje ale - nikt nie podał jaki drut, jakiej grubości, w izolacji czy bez, a to sa ważne rzeczy a nie tylko długość.

Tak z praktycznego podejścia - drut 0,8-1 mm średnicy bez izolacji - długość ok 16 cm - pisze ok bo czy to będzie 15,8 czy 16,2 to SWR nie wiele się różni a i tak wszystko zależy od staranności wykonania.
Mówiąc tutaj o 16 cm mam na myśli odległość od środka do końca anteny a nie samej długości drutu przylutowanej do "czegoś tam" - czyli całkowita długość dipola 32 cm.

Drugi przykład - ten sam drut - tylko w izolacji lub w termokurczu - 15.3 cm - czyli całkowita długość anteny 30.6 cm.

To tyle z mojego praktycznego punktu widzenia.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Antena 433 bandwidth ? eleres

Post autor: miś »

Brawo kkacper. I to jest sedno tematu. Mogłeś dodać jeszcze że czym grubszy drut tym bardziej szerokopasmowa jest dana antena.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena 433 bandwidth ? eleres

Post autor: rycerz100 »

Ok. a jak się ma do tego materiał z jakiego wykonany jest ten drut ?
Mirek
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Antena 433 bandwidth ? eleres

Post autor: maxiiii »

Ja w odbiornikach robię z w miarę sztywnej linki miedzianej. Mogę wtedy przeciągać taką antenę przez różne otworki w korpusie a potem ponownie prostować.
Mi po pomiarach wyszło ok 15,5cm, więc moje są tak właśnie przycięte. A pomiar bez aparatury robiłem na RSSI.

Aczkolwiek cały temat jest w "stylu luźnym" i nie ma tu sensu zaprzątać sobie głowy dodatkowo "grubościami drutu" :)
ODPOWIEDZ