Taranis Q X7 - konfiguracja/problemy

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Taranis Q X7 - konfiguracja/problemy

Post autor: Docent »

Do tej pory używałem aparatury JR 9XII z modułem Spectrum DM9 (praca w trybie DSM2). Aparatura była ustawiona w trybie PPM bo taki potrzebuje moduł Spectrum DM9. Latałem w takiej konfiguracji śmigłowcem i dwoma quadrotorami z podłączonymi satelitkami. Wszystko było OK.

Człowiek się roziwija i kupił Taranisa Q X7 (dużo kanałów, telemetria itp.) wgrałem najnowszy soft do Taranisa OpenTx (2.2.0 RC18), ustawiłem w aparaturze wszystko zgodnie ze sztuką: moduł zewnętrzny, sygnał PPM. Włożyłem moduł do Taranisa i nie udało mi się tego uruchomić. Może ktoś przerabiał coś takiego osobiście. Widziałem poradniki na youtube (Painless360) i robiłem zgodnie z tym co na filmie. Niestety FC nie interpretuje poprawnie sygnałów z aparatury :(

Druga sprawa w jaki sposób przesłać wszystkie kanały (drążki, przełączniki, potencjometry) do FC wersja Cleanflight 2.0.2? Udało mi się tylko do AUX6, AUX7 już nie reaguje (10 kanałów). Chyba że trzeba mieć ustawione wszystkie kanały w zakładce MIXER i dopiero wtedy bindować odbiornik? Na zdjęciu poniżej opisana sytuacja. Do AUX6 działa wszystko powyżej nie.


I ostatnia sprawa telemetria. FC Naze32 rev.6 (Cleanflight 2.0.2) podłączone zgodnie ze sztuką i niestety nie ma żadnej informacji zwrotnej z FC do aparatury? Może ktoś to przerabiał, wydaje mi się, że problem leży po stronie Cleanflight 2.0.2. Tutaj opis ludzi z podobnym problemem:
https://github.com/cleanflight/cleanflight/issues/2726
Załączniki
kanaly.png
kanaly.png (48.49 KiB) Przejrzano 4430 razy
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Taranis Q X7 - konfiguracja/problemy

Post autor: PiotrSz »

Docent pisze:Włożyłem moduł do Taranisa i nie udało mi się tego uruchomić.
Zasadnicze pytanie, czemu używasz zewnętrznego modułu do z Taranisem no i jaki moduł ?
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Taranis Q X7 - konfiguracja/problemy

Post autor: Docent »

Zewnętrzny moduł to oryginalny produkt firmy Spectrum DM9 (DSM2). Tak jak napisałem wyżej używałem go z aparaturą JR 9XII gdzie zastąpił moduł syntezy na 35MHz. Moduł Spectrum został w tamtych latach stworzony aby zastąpić moduły 35MHz, przyjmuje on tylko sygnał PPM. Na filmie z linku masz przedstawiony moduł nadawczy jaki posiadam:
https://www.youtube.com/watch?v=QcYI9rV9780&t=215s

Potrzebuję tego modułu nadawczego ponieważ posiadam jeszcze kilka modeli, w których mam odbiorniki Spectrum. Szkoda jest tego pozbywać się skoro działa. A nie uśmiecha mi się brać dwie aparatury idąc polatać modelami :-)
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Taranis Q X7 - konfiguracja/problemy

Post autor: PiotrSz »

Przepraszam ale umknęła mi informacja o tym module DSM. Wg mnie powinieneś pozbyć się modułu DSM a przejść na dużo lepsze i bardziej niezawodne odbiorniki FrSky których masz naprawdę bardzo dużo na rynku w zróżnicowanych cenach. Zestaw który próbujesz złożyć czyli taranis + moduł DSM po PPM wygeneruje Ci spore opóźnienie sterowania a jeśli latasz racerami, precyzyjne sterowanie to dramat.
Zrobię porównanie, skoro przesiadasz się do nowego pasata to nie pchaj do niego silnika z garbusa, działać będzie ale słabo.

A jeśli chodzi samą konfiguracją taranisa + moduł DSM to masz coś skaszanione, przez chwilę używałem taki sam zestaw tyle że z X9D jak mi siadł moduł wewnętrzny FrSky ale szybko go naprawiłem bo się nie dawało latać, pomijając kiepski zasięgo to były lagi.
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Taranis Q X7 - konfiguracja/problemy

Post autor: Docent »

Jeden z problemów rozwiązany. Na najnowszym Cleanflight 2.0.2 i Betaflight działało tylko 10 kanałów (FC CC3D, Naze32 rev.6). Po przejściu na starą wersję Cleanflight 1.14.2 działają również kanały AUX7 i AUX8 (u mnie potencjometry).

Problem dotyczący modułu Spectrum DM9 również rozwiązałem. Dla prawidłowego działania należy ustawić parametry pracy odbiornika PPM/1Ch-8Ch/29.5ms/400u/- na ustawieniach standardowych 22.5ms/300/+ nie działa.
Wszystko działa i można latać :-)

Telemetria i wszystkie kanały działają na FC SP Racing EVO3 (Cleanflight 2.0.2).

Muszę jeszcze dokładnie sprawdzić na Naze32 ver.6.

Telemetria na Naze32 ver.6 działa tylko na SoftSerial1 na SoftSerial2 nie ma komunikacji. Wykorzystanie portu SoftSerial1 blokuje nam możliwość używania programowalnych LED. Można spróbować podłączyć telemetrie do RX1/TX1 ale wtedy trzeba pamiętać, że będzie problem z komunikacją między FC a komputerem poprzez złącze USB.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
ODPOWIEDZ