Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: scorpion10 »

Witam ! Czy może ktoś testował cos takiego i posiada dzięki temu jakiś schemat ? Chodzi połączenie wyjścia z Modułu Odbiornika X8R w ustawionego trybie PWM
z Wejściem Analogowym PWM ARDUINO i tam w zależności od zmierzonej wartości poprzez pętle warunkową IF podjąć odpowiednie opcje i skierować działania na wyjścia
cyfrowe itd............. Nie wiem jak zmierzyc wartość wychodzącą z X8R napiecia wychodzące na mierzone między GND a Pinem PWM to rozpiętość od 0.17V do 0.33V więc napięcia
so bardzo niskie, oczywiscie mówię tu pomiarze wyjścia zapietego na mikserze RC do potencjometru P1 i takie napięcia wyszły w zakresach od 0 do 100% skali potencjometru.
Nie chce zapinać na wyjściach X8R żadnych tranzystorów wzmacniających a przynajmniej jezeli jest jakas inna droga. Jeżeli ktoś obrabial ten temat to bardzo proszę o jakieś pomocne
informacje lub pomysły. Docelowo Arduino zastąpi czysta Atmega aby zmniejszyć wagę urządzonka które dalej ma sterować kilkoma funkcjami Drona poprzez RC.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: pawelsky »

scorpion10 pisze:Czy może ktoś testował cos takiego
Wielu
scorpion10 pisze:Nie wiem jak zmierzyc wartość wychodzącą z X8R napiecia wychodzące na mierzone między GND a Pinem PWM
Zacznij od zrozumienia co to jest PWM i jak dziala
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modulacja ... uls%C3%B3w

Potem poczytaj troche o Arduinowym pulseIn
https://www.arduino.cc/en/Reference/pulseIn

I pamietaj - Google nie gryzie...

P.S. Tak przy okazji w Arduino nie ma czegos takiego jak WEJSCIE PWM :)
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: scorpion10 »

Jesli o Arduino to zrobiłem juz na nim setki projektów przeniesonych potem na Atmege, i piszac PWM mam na mysli wejscia/wyjscia Analogowe A/C, ale Ci którzy
znaja Arduino dobrze wiedzą tak jak ty sie domyśliłeś o co mi chodzi pisząc PWM :-) a nie znajacy Arduino i tak mi nie pomoże wiec mniej ważne że nie zrozumie.
W swoich projektach jak dotąd nigdy nie musiałem mierzyć sie z takim problemem jak ten, dlatego poszukuje informacji. Chciałbym tylko wiedzieć czy ktos takie polaczenie
zrobił i jaki zastosował sposób. Nie ma sensu czytać na wiki czym jest PWM i Arduino bo to wiem i tam bliższego pokierowania raczej nie odnajde a strace sporo czasu.
Mając jaki drobny schemat lub naprowadzenie to reszta nie będzie juz problemem.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: pawelsky »

scorpion10 pisze:Nie ma sensu czytać na wiki czym jest PWM i Arduino bo to wiem i tam bliższego pokierowania raczej nie odnajde a strace sporo czasu.
Skoro chcesz mierzyc napiecie a nie wypelnienie to chyba jednak powinienes poczytac...

Pokierowanie (wraz z nazwa metody ktora powinienes uzyc) dostales w pierwszym poscie.

P.S. Co do wejsc/wyjsc analogowych ktore zwiesz PWM, przykro mi ale troche bladzisz i mieszasz kilka roznych rzeczy...
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: scorpion10 »

Robiłeś coś takiego ? czy tylko chcesz skierować mnie na napychanie się teorią :-) ? Niczego tu nie mieszam PWM to wypełnienie (modulacja) W moim
przypadku wolał bym odczytać czyste napięcie na wybranym wyjściu X8R i podac go na wejscie Analogowe np. A0 arduino i w zależności jak juz pisałem
jaka wartość tego napięcia zostanie odczytana wtedy wykonać odp. warunek w sofcie. Napięcie jedank wychodzi zbyt niskie by cos z nim zrobić bez modyfikacji
Zależy mi w ten sposób jednym potencjometrem na RC wysterować kolejno kilka wybranych opcji a nie używac do każdej oddzielnego kanału wyjścia X8R
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: pawelsky »

scorpion10 pisze:Robiłeś coś takiego ?
Niejednokrotnie
scorpion10 pisze:PWM to wypełnienie (modulacja)
Skoro juz wiesz ze PWM to wypelnienie, to powinienes rowniez wiedziec ze mierzenie napiecia nic Ci nie da, bo tak naprawde poziomy napiec jakie wystepuja w sygnale PWM to 0 i 1, nie ma tam nic pomiedzy, wiec jesli chcesz odczytac 'wartosc' sygnalu PWM musisz zmierzyc w jakich odstepach czasowych nastepuje zmiana tegoz sygnalu z 0 na 1 (i odwrotnie) i do tego sluzy funkcja pulseIn.
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: scorpion10 »

Kod: Zaznacz cały

#define pin A2
int czas;
 
void setup()
{
  pinMode(pin, INPUT);
  Serial.begin(9600);
}
 
void loop()
{
  czas = pulseIn(pin, HIGH);
  Serial.println(czas);
  delay(1000);
}
tak szybkim testem sprubowałem wykorzystać ten pulslen ale otrzymuje bardzo rózne wyniki nie stabilne w czasie, nie wiem wiec jak na ich podstawie
próbować coś zrobić warunkiem jak wynik jest zmienny i nie przewidywalny, cos robie źle. Regulacja wyjścia na tym pinie PWM regulowana P1 na radyjku tez wprowadza zmiany i monitor COM wyswietla rózne wartosci zmiennej. Czas wypełnienia widze na tym wysciu jak by sam sie zmienial i nie wiem jak nad nim zapanowac by przewidzieć wyniki i je obrobić w sofcie
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: pawelsky »

scorpion10 pisze:cos robie źle.
Na to wychodzi. Nie podales zadnych innych szczegolow, wiec nawet nie bede probowal zgadywac co.

Ten kod powinien zwrocic Ci dlugosci impulsu w zakresie od okolo 1000µs do okolo 2000µs zaleznie od ustawienia potencjometru.
scorpion10
Posty: 138
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 22:19
Lokalizacja: Sufczyn k/o Tarnowa

Re: Wychodzące PWM z X8R i Odczyt na Wejsciu PWM Arduino

Post autor: scorpion10 »

No i fakt, robiłem źle przez niedopatrzenie :( Brak połączenia GND X8R z GND Arduino .... i teraz już ślicznie lecą stabilne wyniki i można z nimi wsio zrobić, Dzięki za naprowadzenie na pulsein i za pomoc w rozwiązaniu THX......
ODPOWIEDZ