ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: dob12 »

Mam radyjko 9thx z softem er9x i modułem nadawczym XJT,odbiornik to RX6R który to ma mozliwość telemetrii siły sygnału rssi na kanale 16.
O problemach z tym odbbiornikiem a raczej z odczytem RSSi pisałem w innym wątku ,tym razem problem jest inny .
Odbiornik teraz zamontowany jest na nowej platwormie z BetaFlight 4.1.1.
I o ile w INAV wystarczyło ustawić tylko kanał 16 w konfiguratorze do przesyłania wartosci RSSi i skalibrowac tylko wartosc w CLI,to działało,były tylko problemy z zanikiem,o tyle pod betaflight
nie dzieje sie nic tzn. jesli skalibruje vartosc RSSI w CLi to na OSD mam cały czas taką wartośc która sie nie zminia.
Gzies na zagranicznym forum wyczytałem aby to ziałało trzeba w radiu (er9x)skonfigurować wczesniej source dla kanału 16 ,
I o ile dla tego kanału w menu Mixer nie mozna bezposrednio ustawic źrudła jako RSSi to trzeba na kanale 16 ustawić SC1 jako źrudło a nastepnie w globalvars menu dla SC1 ustawic source jako RSSI.
Niestety to tez u mnie nie działa,być może problem lezy w CLI i rssi_scale ,obecnie ta wartośc u mnie to 103(choc różne zmiany tez nie przynoszą oczekiwanych rezultatów) , co daje mi odczyt na OSD jako siła 100%
Dodam jeszcze tylko że jesli podepne qada pod betaflight to wartość RSSI bez wlączonego radyjka wynosi 50% po włączeniu radia wzrasta do 100% i tak jest cały czas.
Oczywiscie w zakładce mam wyłączone RSSi analogowe.
Jak to poprawnie skonfigurować?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: pawelsky »

dob12 pisze:Gzies na zagranicznym forum wyczytałem aby to ziałało trzeba w radiu (er9x)skonfigurować wczesniej source dla kanału 16
Przy tym odbiorniku nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przelaczyc kanal 16 SBUS na RSSI w odbiorniku (jak, patrz instrukcja obslugi odbiornika, rozdzial "LED State")

Mozliwe tez ze bedziesz musial zwiekszyc max liczbe kanalow AUX w BF (max_aux_channels) do 12.
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: dob12 »

pawelsky pisze:Mozliwe tez ze bedziesz musial zwiekszyc max liczbe kanalow AUX w BF (max_aux_channels) do 12.
tak i obecnie Aux 12 w BF odpowiaa kanałowi 16 w moim radyjku,
zaraz zobacze do instrukcji,wczesniej chciałem tam cos znaleść na ten temat,ale jakos mi nie wyszło

No tak,
Po ponownym zbinowaniu na nowej platwormie,zapomiałem o instrukcji i ponownym włączeniu rssi dla tego kanału :oops:
Dzięki za przypomnienie zaraz to włącze

PS.NIestety nic to nie dało,to znaczy jak wyłącze te funkcje w obiornikuTo poziom na Osd mam cały czas 50% nie wazne czy radio włączone czy nie ,
jesli włącze wyjscie w odiorniku,to po włączeniu radia wartość na OSD idzie do 97% ,niestety nadal sie nie zmienia,

Co ciekawe na radiu wartość rssi działa poprawnie
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: pawelsky »

dob12 pisze:jesli włącze wyjscie w odiorniku,to po włączeniu radia wartość na OSD idzie do 97% ,niestety nadal sie nie zmienia
A wartosc kanalu AUX12 w BF sie zmienia?
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: dob12 »

Przy wyłaczonej aparaturze jest wartosc 1500 po właczeniu apki idzie na 1971 i po ponownym wyłączeniu pozostaje juz taka,a np throtle yaw sie zmieniają
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: pawelsky »

dob12 pisze:po ponownym wyłączeniu pozostaje juz taka,a np throtle yaw sie zmieniają
A jak masz ustawione failsafe dla AUX12?
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: dob12 »

Przyznam sie ze nic tam nie definiowalem.
Dotychczas failsafe ustawiłem w ten sposob na odbiornikach frsky ze wciskalem na sekunde przycisk bintowania tak jak jezt w instrukcji i tak tez dzialalo w inav z tym odbiornikiem.
Niestety w BF to nie dziala w komunikacji SBUS
wiec poprostu nic nie ustawilem 'sprawdzilem tylko przed pierwszym startem czy failsafe wogule dziala' i okazuje sie
ze tak ale tak jak pisałem wczoraj zrobilem podgląd
i okazuje sie ze cztery podstawowe kanały sie zamieniają
a 16 nie
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: pawelsky »

dob12 pisze:Przyznam sie ze nic tam nie definiowalem.
Wiec pewnie masz tam dla AUX16 domyslne HOLD i dlatego trzymana jest ostatnia wartosc. Ustaw poprawnie failsafe (albo w BF, albo w samym odbiorniku) i bedzie OK.

Failsafe wszystkich kanalow powinienes miec swiadomie skonfigurowane tak czy inaczej dla bezpieczenstwa.
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: dob12 »

pawelsky pisze:Wiec pewnie masz tam dla AUX16 domyslne HOLD i dlatego trzymana jest ostatnia wartosc. Ustaw poprawnie failsafe (albo w BF, albo w samym odbiorniku) i bedzie OK.
Tak faktycznie było HOLD w BF,ustawiłem teraz na 1000 przy braku sygnału i teraz podczas wyłączenia radia Rssi spada 0%,po włączeniu wraca 97%,czyli wyglada że kanał 16 nadaje dobrze,
jednak podczas testów na uzbrojonych silnikach chodząc z radiem po ogrodzie RSSI na OSD pozostawało cały czas takie samo (97%)a na radyjku ulegało zmianie nawet do wartosci 70(nie wiem w jakich jednostkach jest na radiu)

Ps.Ponieważ w instrukcji odbiornika nie jest napisane dokładnie kiedy dokonać włączenia wysyłania wartosci RSSi na kanale 16 ,tzn nie ma ani słowa czy sam nadajnik ma być tytlko włączony (mruga czerwona dioda) czy ma być polączony z radiem (zielona świeci ciągle),wiec sprawziłemw wszystkich trzech mozliwych opcjach i tak :
1 włączony tylko odbiornik-tylko w takim trybie mozna wyłączyć RSSI wtedy wartosc kanale 16 po właczeniu radia jest 1500,po wyłączeniu spada do ustawionego 1000
2 właczony tylko odbiornik-włączenie opcji RSSI powoduje max wartosc kanału 16 ma 1871 co przy domyślnym rssi_scale 100 daje 97% na OSD
3 włączony odbiornik i radio-tu nie mmozna wyłączyć wcale tej opcji RSSi tylko wartość kanału16 ma 2011 co przy domyślnym rssi_scale 100 aje odczyt 100%

Niestety poczas zadnej z wyżej wymienionych kombinacji nie uało mi sie zauważyć zmiany RSSi na OSD :evil:
Jedynie jakie kolwiek ale tylko minimalne zmiany jakie zaobserwowałem były jesli sygnał RSSI jako źródło pusciłem przez SC1 i to ustawiłem jako źródło na CH16
I gdy udało mi sie wyskalować aby taka sama wartość była na OSD i Wyświetlaczu radia to jesli na radiu wartośc spadła o 10 to na OSD jedynie o 1 lub 2 wiec to nie jest wcale miarodajny oczyt.

NIe mniej jednak wielkie dzieki "pawelsky" za pomoc
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: pawelsky »

Caly czas mowisz co widzisz na OSD a istotne jest to jaka jest wartosc kanalu AUX12. To co widzisz na OSD zalezy od roznych ustawien wiec jest dla mnie srednio miarodajne. Zobacz jaka masz wartosc kanalu przy pelnym sygnale i przy slabym sygnale (np. po wlaczeni range checka w aparaturze) to wtedy bedzie mozna sie zastanawiac co jest nie tak.
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: dob12 »

Spradzałem tez jak zmienia sie wartość kanału chodząc z nadajnikiem po domu o czym pisałem,wtedy wartosc na radiu(na wyświetlaczu)spadała nawet do 70,a kanał 16 pozostawał full,
Ok, jutro po pracy postaram sie to sprawdzić ,bo dziś juz troche późno i zimno i nie chce mi sie po polu ganiać,
Włącze Range checka a BF sprawdze wartość AUX12 przy pełnym i słabym sygnale.
W sumie to nie wiedziałem ze mozna tak ,czyli przy włączonym range check mozna też sprawzić RSSI.
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: dob12 »

Sparawdziłem dziś Range, i tak jesli zasięg spadł do 0 w BF Aux12 spadł do ustawionego minimum czyli do 1000 jesli natomiast Range było wieksze od zera np ,16 lub wyżej Aux12 wedrował na full czyli 2011,
Podczas słabnięcia zasięgu Aux12 pozostawał full
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: pawelsky »

dob12 pisze:Podczas słabnięcia zasięgu Aux12 pozostawał full
Jestes pewien ze masz w odbiorniku wlaczone RSSI na 16 kanale?
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: dob12 »

Tak
robilem tak jak w istrukcji' 5 sekund trzymałem wcisniety przycisk bind po czym dioda mrugla na niebiesko.
powtarzając te sama procedurę wyłącza sie opcje i dioda tez sygnalizuje to mrugajac na niebiesko, ale po powrocie
z pracy sprawdze jeszcze pozostale kanaly od 12 w gore w radiu i BF
W BF na 100% jest ustawiony kanal 16 (czyli AUX12)
bo tak mam w KLI jesli wpisze rssi_chanel to podaje mi 16

Ps.
Zresetowałem odbiornik,zbindowałem na nowo i uruchomiłem rssi na ch16 jeszcze raz.
Jesli wartość na radio podczas testu range spadnie po niżej 50 aux12 zaczyna sie sukcesywnie zmieniać wraz ze słąbnącą siłą sygnału wartość kanału maleje ,
teraz pytanie jak to poprawnie wyskalować
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: ER9x a odczyt RSSI na OSD w Betaflight

Post autor: pawelsky »

dob12 pisze:teraz pytanie jak to poprawnie wyskalować
Jak Ci wygodnie. RSSI to nie jest jakas wartosc absolutna zeby mowic o "poprawnym" wyskalowaniu. Wyskaluj to sobie tak tak zebys wiedzial jaka mniej wiecej masz moc sygnalu.
ODPOWIEDZ