2.4GHz dipol czy pcb po stronie modelu

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

2.4GHz dipol czy pcb po stronie modelu

Post autor: MorF »

Hej,

ostatnio nabylem takie malenstwo jako zamiennik fs-ia6b, obsluguje 8ch ppm, do latania 210tka,
Obrazek

na tym dolaczonym kawalku przewodu (w zasadzie to drucik miedziany) na oko 1/4 fali pokrycie jest mocno slabe.

Generalnie 210 latam glownie kolo nogi ale wiadomo po roznych krzakach itp, wolalbym nie rozwalic modelu zaraz po zmianie odbiornika :-)

Serdeczna prosba o podpowiedz, co sie lepiej sprawdzi, czy po prostu dolutowac mu przewod o dlugosci calej fali tj ok 12,5cm czy moze probowac cos "zdzielac" jakas antenke an malym pcb?
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 2.4GHz dipol czy pcb po stronie modelu

Post autor: qemay »

Wiesz... Może się okazać że antena to nie wszystko.
W większości swoich (frsky D4r-ii ) nadajników mam antenę 1/4 fali i zasięgi są "normalne". No ok anteny są dwie - ale nie zmienia to faktu że 1/4 fali. Dwie są chyba głównie po to by lepiej pokryć przestrzeń odbioru anten.

Poza samą anteną może się okazać że moc nadajnika jest sporo mniejsza i cały zasięg właśnie głównie od tego zależy.
Awatar użytkownika
mknet
Posty: 1223
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 20:13
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: 2.4GHz dipol czy pcb po stronie modelu

Post autor: mknet »

Nie ma sensu przechodzic na pełną fale lub połowe, charakterystyka promieniowania zmniejszy pokrycie wykorzystywane do latania 250... Zrób dipola na 1/4 fali
Użytkowane: Bixler 2 1500m, SkySurfer 2000mm, Transporter Q7.6, Mini-Hrejser slim 280mm, Delta120min.
Składają się: SU31 ElectriFly, FarFlyer długolot fpv.
Zakurzone: T-rex 500ESP, Ofna ultra lx comp, Hpi Sprint 2
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 2.4GHz dipol czy pcb po stronie modelu

Post autor: qemay »

Jeszcze jedno - gdzie jest ta antena założona. Jeśli to 210 to pewnie z węgla. Aneta pewnie przy odbiorniku blisko lub z towarzystwie ramy. Zasłaniasz ramą antenę i ... cały (albo duża część) sygnału znika.

Czyli należało by też całość umieścić na dłuższym kablu i wyprowadzić luźno poza ramę.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: 2.4GHz dipol czy pcb po stronie modelu

Post autor: Szper »

Tak jak doradzają. Zostań na 1/4.

Te monopole bywają różne. Scisky dopiero zerwało na 270m lecąc 2m nad glebą ale generalnie link niezbyt stabilny. Bartwaw pisał o swoich perypetiach z antenami typu monopol... skończyło się na zostawieniu tego tematu i robi(ł) inne rodzaje.

Sam zrobiłem kilka eksperymentów podpinając różne antenki do XJT - weryfikacja RCQ/SWR. Nie ważne jak przytniesz monopola to i tak będzie w kategoriach źle.
Dopiero dipol nabrał sensu - RCQ stabilne 0.

Jeśli dobrze widzę (zweryfikuj) to masz obok anteny pad na GND. Jak nie masz zamiaru paprać się z docinaniem anteny to weź pierwszą lepszą antenę wifi 2.4ghz z brzegu. Wybebesz z niej zawartość - koncentryk z beczułką (balun) i daj na ten odbiornik. Antena w pionie by podczas latania nie trafić na "dziurę" w zasięgu będącą na osi anteny (góra i dół).

Gorąca żyła tam gdzie drut a ekran do GND.

Pozornie mała pierdoła ten balun. Na micro miałem anteny monopol i dipol w 5.8ghz. W tym przypadku była widoczna różnica na FPV.

Uzupełnienie:

PCB nie dawaj. Ma charakterystykę bardziej kierunkową. Ta się nadaje jak w parze zamontujesz - 90o i inne takie. Tu jak napominałem bym został w opcji dipol w postaci jaką opisałem.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: 2.4GHz dipol czy pcb po stronie modelu

Post autor: Adrián »

Podobno, realny zasięg tego mikrusa to 100-150m. Zasięg mierzony na płatowcu, a nie kopterze. Dużo nie ugrasz, ale próbuj.

editt
Japim pisze:Ja testowalem ten:
http://www.banggood.com/FLYSKY-Ultra-Mi ... 88175.html
Mam nawet 2 szt.

Fajniutki, malutki, 8Ch na PPM - tylko zasieg... ok 300m. Binduje sie z 9X. Do Naze32 podlaczam jednym trzyzylowym kabelkiem.
Do latania dookola glowy bezproblemowy. Do wiekszych dalekobieznych maszyn - nie polecam.

EDIT: 100 - 150m zasiegu... nie 300. Indoor only, outdoor na prawde blisko glowy.
Chyba, że kolega, latał jednak kopterem. Musisz dopytać. Ale sam widzisz, szału ni ma..
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2.4GHz dipol czy pcb po stronie modelu

Post autor: MorF »

oooo ile odpowiedzi, dzieki za hinty:-)
Szper pisze:Jeśli dobrze widzę (zweryfikuj) to masz obok anteny pad na GND. Jak nie masz zamiaru paprać się z docinaniem anteny to weź pierwszą lepszą antenę wifi 2.4ghz z brzegu. Wybebesz z niej zawartość - koncentryk z beczułką (balun) i daj na ten odbiornik. Antena w pionie by podczas latania nie trafić na "dziurę" w zasięgu będącą na osi anteny (góra i dół).
Gorąca żyła tam gdzie drut a ekran do GND.
Hehe dokladnie tak dzis zrobilem, nawet nie czytajac :-) obok byl GND wiec spoko.

Wrzucilem do modelu - ale perfekcyjnie pasuje! Maly i lekki. Mam wersje PPM wiec na przewodach oszczednosc,
Ciekawy jestem jaki bedzie performance, troche mnie kolega Japim zmartwil, moze do latania po krzakach nie wystarczyc :(
ODPOWIEDZ