izolacja anten w odbiorniku

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
destructo
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 22:19
Lokalizacja: Opole

izolacja anten w odbiorniku

Post autor: destructo »

siema mam taki problem,

kupiłem nowy odbiornik FrSky X4RSB, podczas montażu jedną z anten niechcący naciągnąłem koszulką termokurczliwą i ta srebrna izolacja się naciągnęła. Czy ma to wpływ na zasięg? Sama antena nie została obcięta, tylko naciągnięta srebrna izolacja.

Kurde kupiłem ten odbiornik bo odkąd mam taranisa jeszcze nigdy nie latałem z dobrymi antenami, w poprzednim odbiorniku obciąłem je w pierwszym locie i później używałem odbiornika po naprawieniu go samemu, ale telemetria trochę wariowała itd, dlatego kupiłem nowy a tu taka dupa od razu popsułem...

wygląda to tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: kamilborkowski »

Nawet jeśli oplot nie zerwałeś to naciągnięty zasłonił więcej z gorącej żyły na końcu więc ta antena raczej dobrze nie odbiera. Najlepiej napraw sam albo wymień na nową. Pamiętasz też o zabezpieczeniu tych anten? To co pokazałeś na zdjęciu to nie jest dobry układ do latania.
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: qemay »

Pytanie czy koledze chodzi o ekran czy o "srebrną" część anteny która jest tylko osłoną rdzenia przewodu.

Generalnie jeśli odsłonięta cześć anteny nie zmieniła długości - a nie powinna bo przewód nie naciąga się tak samo jak jego osłona z tworzywa sztucznego - to nic nie powinno się stać.

Z drugiej strony nie widzę problemu w X4SRB anteny są mocowane na wtyczce, można ją bezproblemowo wymienić. Można kupić. Może któryś kolega będzie miał z kompletu z X8r czy X6r gdzie w zestawie są dwa komplety (płytkowa i zwykła).
Cyborg
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 17:56
Lokalizacja: Kraków

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: Cyborg »

Tak, jak pisze kolega qemay naciągnięcie tej izolacji, jak pokazałeś na zdjęciu nie ma żadnego wpływu na działanie anteny pod warunkiem że nie przeciąłeś przy okazji żyły wewnątrz.
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: kamilborkowski »

Jeszcze jedno: jeśli zdecydujesz się na wymianę anteny to zwróć najpierw uwagę na gniazdo jakie masz w X4RSB. Nowe odbiorniki mają inne gniazdo (chyba nazywa się IPLEX) a nie u.fl - ja miałem przykrą niespodziankę jak chciałem taką antenkę wymienić.
Awatar użytkownika
destructo
Posty: 83
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 22:19
Lokalizacja: Opole

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: destructo »

chodzi o "srebrną" część anteny która jest tylko osłoną rdzenia przewodu :D

Wcześniej miałem odbiornik XSR i tam anteny były wlutowane, nie wiedziałem ze te x4sb maja wymienne w takim razie niepotrzebnie kupiłem odbiornik :P

Będę w domu dopiero jutro wiec sprawdzę jak to tam wyglada
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: Gmeracz »

w BG można kupić taaaniooo 10 anten do wymiany o różnej długości (tańsze 10x niż po parę szt.). Istotny jest ten ostatni goły odcinek, on ma znaczenie w zasięgu.
Jeżeli ci się naciągnęło na wąsik i jest teraz krótszy, to trzeba go odsłonić odcinając nadmiar koszulki.
Od śmigła...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: Adrián »

Hmm jeśli dobrze pamiętam, to powinno być 31.23mm. Dlatego kiedyś zastanawiałem się, dlaczego frsky tnie na 33mm? Ale nie doszukałem się odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: Gmeracz »

Moje wąsy mają 15 mm na 2.4 GHz.
Od śmigła...
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: izolacja anten w odbiorniku

Post autor: Szper »

Mi dla odmiany najlepiej wyszedł dipol z dobrym SWR w okolicach:
58mm z przeciwwagą
29mm gorąca żyła

Jak dałem za dużo poxipolu na środku by usztywnić wszystko to mi się SWR posypał i trzeba było odsłonić ile się da by wróciło do normy.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
ODPOWIEDZ