Bardzo mały zasięg RC w moim quadro

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Bardzo mały zasięg RC w moim quadro

Post autor: kaczmarsky »

witam.
Przyznam szczerze że łapy mi opadają i mimo sporego doświadczenia modelarskiego czuje się bezradny.
Aparatura to Futaba 9C 35Mhz.
Quadro zmontowany na płytce od kukiego z regulatorami HK SS 18/20, silniki Emax, bez toru video na pokładzie.
Aparatura sprawdzana wielokrotnie poza modelem ma zasięg ponad 300 metrów przy ziemi.
Po zamontowaniu w quadzie jej zasięg nie przekracza kilkunastu metrów.
Co może być przyczyną tak znacznego spadku zasięgu aparatury RC.
Dodam że testy zasięgu robione były na dwóch różnych kanałach i na czterech różnych odbiornikach zarówno na PCM jak i PPM.
Proszę o jakieś sugestie.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Osobny lipol do prądu, nic więcej raczej nie zrobisz. 35mhz i koptery to nie najlepsza spółka. Dużo lepszy będzie jakikolwiek moduł 2.4ghz
pozdrawiam
Michał
yagi
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 09:41
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: yagi »

moze to pomoze http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=3885, od siebie moge napisac ze nawetna 'pelikanie 4ch.' mialem wiekszy zasieg na ziemi... oczywiscie z wysunieta antena
"Bóg musi byc chinczykiem , on stworzyl wszystko"
pass: qwerty
Awatar użytkownika
ZiMi
Posty: 424
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 16:09
Lokalizacja: Warszawa-Ząbki

Post autor: ZiMi »

diem pisze:35mhz i koptery to nie najlepsza spółka
Eeee, tu bym się nie zgodził tak do końca.
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=3414

Sądzę, że zamiast dodatkowej baterii wystarczy dodatkowy zasilacz tylko do odbiornika RC. oraz dławiki 10uH na każdy kabelek biegnący do odbiornika.
Antena stercząca pionowo w górą.

Mnie również zasięg lubił się skończyć po kilkudziesięciu metrach zanim nie odkłóciłem odbiornika.
karwas
Posty: 173
Rejestracja: czwartek 23 wrz 2010, 20:13

Post autor: karwas »

W moim quadzie MK z reglami od MK zasięg był ok 200m na ziemi, a 300m w powiterzu gdy przewody pomiędzy FC a regalmi te od I2C dałem bez ekranu tzn tylko dwie żyłu SDA i SCL bez dodatkowej masy.

Dopiero gdy to połącznie dałem razem z masą w przewodach ekranowanych kabelkami od toru audio od CD-ROMu to zasięg nagle się poprawił do ok 350m na ziemi, w powietrzu poleciałem na 700m.

Latam quadem z odbiornikiem HFS-05MS Hiteca.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Karwas a jak miałeś mocowane regle MK ? Były luzem czy miałeś power distribution board od MK ?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
karwas
Posty: 173
Rejestracja: czwartek 23 wrz 2010, 20:13

Post autor: karwas »

Regle były luzem obok FC mocowane na dystansach plastikowych.
Zasilanie poprowadzone kabelkami z jednego punktu od małej płyteczki.
Przewody I2C prowadzone luzem - wszystkie rozchodzące się z padów FC.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

kaczmarsky a czasami nie masz uszkodzonego modułu nadawczego na 35MHz ? Inne to rozumiem ale futaby zwłaszcza 9c z modułami 35MHz robiły zasięgi ponad 2 km (samolot bez siejników FPV) Też mam 9C i wsadziłem tam moduł FrSky antenkę 8dBi a moduł futaby na 72MHz zostawiłem sobie na dalsze spokojne loty szybolem może kiedyś :-)
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Post autor: kaczmarsky »

no właśnie moduły mam dwa.
kiedy pojawił mi się problem z zasięgiem dokupiłem nowy moduł, antenę i drugi komplet kwarcy.
ale jak pisałem problem z zasięgiem mam tylko w kopterze (bez żadnego sprzętu video na pokładzie) natomiast w innych modelach i w testach na ziemi zasięg jest poprawny i bez zakłóceń zarówno w PPM jak i PCM
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Skoro tylko w kopterze to nie ma bata coś musi syfić na tych 35MHz jak regle czy choćby bec (o ile jest) Diem ma rację że może tu pomóc przejście na 2.4GHz mniejsze antenki w odbiorniku i nadajniku, mniej stresu podczas lotu.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Wywal te SS w krzaki i kup jakieś dobre regle, zasięg od razu ulegnie poprawie. U mnie nawet przy 2,4Ghz w parapecie robił zamęt :mrgreen:
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Post autor: kaczmarsky »

Tak też właśnie myślę, że te regulatory mogą być przyczyną całego zamieszania.
Ale moje podejrzenia padają też na samo FC. Jeśli jestem w błędzie nie ktoś wyprostuje moje myśli. Mianowicie na płytce FC jest wlutowany jakiś rezonator kwarcowy, być może do taktowania procesora, i czy tu nie zachodzą jakieś wzajemne oddziaływania?
Czy jakaś harmoniczna może zakłócać pracę odbiornika na nośnej 35Mhz lub na pośredniej częstotliwości?
Dodam że odbiornik leży przy samym FC.
Awatar użytkownika
szymon_wolebez
Posty: 1241
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:33
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: szymon_wolebez »

Wszystko możliwe z tymi harmonicznymi.

Tu przydał by ci się monitor na 35MHz. W taki sposób byś był w stanie znaleźć co najbardziej sieje w całym układzie. Może wystarczy dobrać odpowiedni kanał i zasięg wzrośnie.
U mnie najbardziej siała kamera płytkowa, OSD, GPS, później w mniejszym stopniu samo FC.
Link o zasięgu 5km w tym stłumionym środowisku dawał tylko 50m. Wystarczyło przestroić tak aby uciec od harmonicznych.

Ja u siebie walczyłem (na nieco inną częstotliwość, link Janusza) i jedynym rozwiązaniem było znalezienie przy pomocy monitora takiej częstotliwości dla której urządzenia na pokładzie nie śmieciły aż tak mocno.
Pozdrawiam
Szymon
ODPOWIEDZ