Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kamiloo
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 14:38
Lokalizacja: Zawiercie/Łazy

Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: Kamiloo »

Witam wszystkich, po ponad tygodniowej batalii z Taranisem i google postanowiłem naskrobać post.

Rwę już sobie włosy z głowy, ponieważ nie jestem w stanie uruchomić telemetrii, ale może po kolei.

Kupiłem używanego Taranis wersja 9D, z chyba wgranym softem openTX 2.1.5. Problem polega na tym, że nie jestem w stanie uruchomić telemetrii na moich latadłach. Oba posiadają Naze32 (rev5 i rev6) oraz odbiorniki D4R-II podłączony poprzez PPM. Po poprawnym ustawieniu wszystkiego w GUI dla Naze32 i dodatkowym sprawdzeniu kabelkologii, Taranis nie jest w stanie wykryć nowych czujników. Mogę go zostawić na 15 minut i nadal nic. Po długim naciśnięciu przycisku Page i przejściu do ekranów telemetrii widzę jedynie napis "No Data"

Wgrałem openTX 2.1.8, nadal bez zmian. Próbowałem różnych połączeń telemetrii Naze32 z D4R, bez zmian. Z RSSI też jest problem i również nie chce współpracować.

Zwracam się do was z prośbą o pomoc, bo może coś mi umyka, albo coś poknociłem. W najgorszym wypadku wywaliłem kasę za uszkodzoną aparaturę i będę ją zwracać, ale wcześniej chcę wyczerpać wszystkie dostępne możliwości.
KFC Bixler v2, ESA Jak3, Chameleon, NOX3, DJI F550, Reptile S800
____________________________________________________________
Prusa MK2, Ultimaker, root2cnc
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: pawelsky »

Kamiloo pisze:Oba posiadają Naze32 (rev5 i rev6) oraz odbiorniki D4R-II podłączony poprzez PPM.
Jak masz podlaczona telemetrie do D4R-II? Jaki masz soft na Naze32?
Kamiloo pisze:Po długim naciśnięciu przycisku Page i przejściu do ekranów telemetrii widzę jedynie napis "No Data"
Jak masz skonfigurowana telemetrie w Taranisie?
Kamiloo pisze:Z RSSI też jest problem i również nie chce współpracować.
Co konkretnie rozumiesz przez "nie chce wspolpracowac"? Nie dziala wcale, czy dziala inaczej niz oczekujesz?
Awatar użytkownika
Kamiloo
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 14:38
Lokalizacja: Zawiercie/Łazy

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: Kamiloo »

Jak masz podlaczona telemetrie do D4R-II? Jaki masz soft na Naze32?
Telemetria podłączona jest jednym przewodem poprzez softserial 1 (pin6), ale próbowałem również przez softserial 2 (pin), oraz piny obok buzzera (UATR1). Natomiast obie Naze32 mają wgrany Betaflight 2.8.1, ale specjalnie wgrywałem też starszą wersję z grudnia 2015, jak i Cleanflight'a.
Jak masz skonfigurowana telemetrie w Taranisie?
No właśnie nijak, ponieważ nie wykrywa mi żadnych czujników. Jeśli jest jakaś dodatkowa konfiguracja telemetrii to prosiłbym o niewielką podpowiedź. Staram się połapać w ogromie opcji Taranisa, ale może w natłoku tutoriali coś przeoczyłem.
Co konkretnie rozumiesz przez "nie chce wspolpracowac"? Nie dziala wcale, czy dziala inaczej niz oczekujesz?
Rssi mam ustawione w Naze32 dla kanału 7, tak też ustawiam w Taranis aby pokazywał mi słupkiem i wartością siłę sygnału. Jednak przy każdej konfiguracji (zmiana kanału, offsetu, skali) RSSI nie ulega zmianie w zależności od położenia w radiu. Natomiast GUI betaflight pokazuje albo 100%, albo 50% w zależności od skali i nie ulega zmianie.

Całość wykonana zgodnie z poradnikiem https://oscarliang.com/rssi-ppm-channel-taranis/
KFC Bixler v2, ESA Jak3, Chameleon, NOX3, DJI F550, Reptile S800
____________________________________________________________
Prusa MK2, Ultimaker, root2cnc
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: pawelsky »

Kamiloo pisze:Telemetria podłączona jest jednym przewodem poprzez softserial 1 (pin6), ale próbowałem również przez softserial 2 (pin),
Masz wlaczona inversje sygnalu dla softseriala (badz jakis zewnetrzny inverter)?
Kamiloo pisze:oraz piny obok buzzera (UATR1).
Uzbrajasz silniki testujac telemetrie?
Kamiloo pisze:tak też ustawiam w Taranis aby pokazywał mi słupkiem i wartością siłę sygnału.
I na radiu slupek dla tego kanalu poprawnie odwzorowuje RSSI? Tak przy okazji - zaktualizowales firmware w D4R-II do CPPM 27ms?
Awatar użytkownika
Kamiloo
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 14:38
Lokalizacja: Zawiercie/Łazy

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: Kamiloo »

Masz wlaczona inversje sygnalu dla softseriala (badz jakis zewnetrzny inverter)?
Tak, włączona poprzez CLI
Uzbrajasz silniki testujac telemetrie?
Tak, uzbrajam
I na radiu slupek dla tego kanalu poprawnie odwzorowuje RSSI? Tak przy okazji - zaktualizowales firmware w D4R-II do CPPM 27ms?
No własnie nie, słupek na radiu nie ulega zmianie w zależności od położenia radia względem odbiornika.
Co do firmware, jeden d4r wraz z naze32 rev5 miał wcześniejszego właściciela, który to właśnie korzystał z telemetrii poprzez softserial, więc powinien być wgrany. Natomiast drugi przyszedł z Banggood i tak go od razu wpakowałem, więc tutaj nic nie robiłem.
KFC Bixler v2, ESA Jak3, Chameleon, NOX3, DJI F550, Reptile S800
____________________________________________________________
Prusa MK2, Ultimaker, root2cnc
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: pawelsky »

Kamiloo pisze:Tak, włączona poprzez CLI
Pokaz pelny dump z CLI
Kamiloo pisze:Tak, uzbrajam
Pokaz jakas fotke polaczen.
Kamiloo pisze:No własnie nie, słupek na radiu nie ulega zmianie w zależności od położenia radia względem odbiornika.
Pokaz jak masz ustawione Inputs i Mixer dla kanalu z RSSI (najlepiej zrzut calej konfiguracji z OpenTX Companion w pliku .eepe)
Kamiloo pisze:miał wcześniejszego właściciela, który to właśnie korzystał z telemetrii poprzez softserial
To jeszcze niczego nie oznacza, firmware musisz zupgradeowac nie po to zeby dzialala telemetria, tylko zeby dzialalo wszystkie 8 kanalow PPM.
Kamiloo pisze:Natomiast drugi przyszedł z Banggood i tak go od razu wpakowałem, więc tutaj nic nie robiłem.
No to proponuje zaczac od upgradeu.
Awatar użytkownika
Kamiloo
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 14:38
Lokalizacja: Zawiercie/Łazy

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: Kamiloo »

Wykonałem upgrade na obu d4r-ii, nadal bez zmian.
Dump wrzuciłem na pastebin, o tu http://pastebin.com/eaJP4jPN
Natomiast tutaj .eepe z Taranis https://drive.google.com/file/d/0B3Z9zz ... sp=sharing
Jak na razie ustawiłem w pełni jedynie pierwszy model (EVO250) i to na nim walczę z telemetrią
Pokaz jakas fotke polaczen.
Co do połączenia to dokładnie tak jak na schemacie Obrazek
KFC Bixler v2, ESA Jak3, Chameleon, NOX3, DJI F550, Reptile S800
____________________________________________________________
Prusa MK2, Ultimaker, root2cnc
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: pawelsky »

Kamiloo pisze:Wykonałem upgrade na obu d4r-ii, nadal bez zmian.
Dump wrzuciłem na pastebin, o tu http://pastebin.com/eaJP4jPN
Natomiast tutaj .eepe z Taranis https://drive.google.com/file/d/0B3Z9zz ... sp=sharing
Ustawienia wygladaja w porzadku (z wyjatkiem RSSI, bo masz zle ustawione zrodlo w Inputach, powinno byc RSSI a masz CH7), wrzucilem na szybko na swoje Naze32 i telemetria dziala (przestawilem tylko na UART1, bo akurat tak mam podlaczone).

Czy Taranis wykrywa ci chociaz RSSI, SWR, A1 i A2 jak dasz discover new sensors (bo w eepe ich nie widze)?
Awatar użytkownika
Kamiloo
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 14:38
Lokalizacja: Zawiercie/Łazy

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: Kamiloo »

No to w takim razie zaraz przestawię sobie RSSI tak jak mówisz.
Czy Taranis wykrywa ci chociaz RSSI, SWR, A1 i A2 jak dasz discover new sensors (bo w eepe ich nie widze)?
RSSI zaraz sprawdzę, natomiast po wybraniu "discover new sensors" nie wykrywa nic. Może leżeć 20 minut i nic nowego się nie pojawia. Nie wiem czy jest to wina softu, czy może jakiś problem hardware radia.
KFC Bixler v2, ESA Jak3, Chameleon, NOX3, DJI F550, Reptile S800
____________________________________________________________
Prusa MK2, Ultimaker, root2cnc
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: pawelsky »

Kamiloo pisze:RSSI zaraz sprawdzę, natomiast po wybraniu "discover new sensors" nie wykrywa nic. Może leżeć 20 minut i nic nowego się nie pojawia. Nie wiem czy jest to wina softu, czy może jakiś problem hardware radia.
Jesli nie wykrywa Ci tych 4 wartosci to znaczy ze masz jakis problem z telemetria ogolnie (te dane wysyla sam odbiornik), niezaleznie od Naze. Jaki dokladnie firmware masz wgrany w Taranisie? Pisales ze OpenTX 2.1.8, dobrze pamietam?
Kamiloo pisze:No to w takim razie zaraz przestawię sobie RSSI tak jak mówisz.
Jesli Taranis nie wykryl Ci RSSI, to ta opcja nie bedzie dostepna do wyboru niestety.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: PiotrSz »

Kamiloo, tu masz opis podłączenia D4R-II do naz32 żeby pokazywało telemetrię https://oscarliang.com/telemetry-frsky-taranis-d4r-ii/
Nie wiem czy działa, ja miałem u siebie puszczoną telemetrię przez s.port przez X4R SB i to działało, wykrywało nowy czujnik i traktowało naze32 jako czujnik napięcia tym sposobem.
Ten mogę potwierdzić że działa https://oscarliang.com/sbus-smartport-telemetry-naze32/
Awatar użytkownika
Kamiloo
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 14:38
Lokalizacja: Zawiercie/Łazy

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: Kamiloo »

Jesli nie wykrywa Ci tych 4 wartosci to znaczy ze masz jakis problem z telemetria ogolnie (te dane wysyla sam odbiornik), niezaleznie od Naze. Jaki dokladnie firmware masz wgrany w Taranisie? Pisales ze OpenTX 2.1.8, dobrze pamietam?
Dokładnie, obecnie mam wgrany OpenTX 2.1.8 i wszystko poza telemetrią działa poprawnie..

Wgrałem jakiś stary eeprom i stary OpenTX z karty SD. Pojawiły się wartości dla telemetrii, ponieważ była to wersja przed wprowadzeniem "discover new sensors". Ustawiłem RSSi tak jak mówisz i nadal kicha.

Chyba jest to wina softu/radia, choć skłaniam się bardziej ku radiu.
KFC Bixler v2, ESA Jak3, Chameleon, NOX3, DJI F550, Reptile S800
____________________________________________________________
Prusa MK2, Ultimaker, root2cnc
Awatar użytkownika
Kamiloo
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 14:38
Lokalizacja: Zawiercie/Łazy

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: Kamiloo »

PiotrSz Dzięki za linki, niestety wszystko to już przerobiłem i nic to nie dało :-(
KFC Bixler v2, ESA Jak3, Chameleon, NOX3, DJI F550, Reptile S800
____________________________________________________________
Prusa MK2, Ultimaker, root2cnc
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: pawelsky »

Kamiloo pisze:Dokładnie, obecnie mam wgrany OpenTX 2.1.8 i wszystko poza telemetrią działa poprawnie..

Wgrałem jakiś stary eeprom i stary OpenTX z karty SD. Pojawiły się wartości dla telemetrii, ponieważ była to wersja przed wprowadzeniem "discover new sensors". Ustawiłem RSSi tak jak mówisz i nadal kicha.

Chyba jest to wina softu/radia, choć skłaniam się bardziej ku radiu.
Skoro na starym sofcie Ci dziala, to zakladalbym raczej wine softu a nie radia/odbiornika. Moze cos zle wgrales? Moze to nie jest oficjalne 2.1.8 (skad je brales)? Moze trzeba wyczyscic EEPROM do zera i zaczac od nowa? Z jakimi "build options" sciagasz ten 2.1.8?
Awatar użytkownika
Kamiloo
Posty: 31
Rejestracja: czwartek 11 gru 2014, 14:38
Lokalizacja: Zawiercie/Łazy

Re: Problem z Taranis 9D- brak telemetrii

Post autor: Kamiloo »

Skoro na starym sofcie Ci dziala, to zakladalbym raczej wine softu a nie radia/odbiornika. Moze cos zle wgrales? Moze to nie jest oficjalne 2.1.8 (skad je brales)? Moze trzeba wyczyscic EEPROM do zera i zaczac od nowa? Z jakimi "build options" sciagasz ten 2.1.8?
Nadal nie działa, jedynie pojawiły się wartości dla telemetrii. Niestety po ustawieniu ich na ekranie nie wyświetlały się żadne wartości. Dla testu ustawiłem Rssi, accx, accy, batt.

Wgrywałem dokładnie z poradnikami, natomiast 2.1.8 pobrałem za pomocą OpenTx Companion. Raz pobrałem bez żadnych opcji zaznaczonych, raz z EU, raz z faichoice.

EEPROM wyczyszczony i nadal nie wykrywa żadnego czujnika.
KFC Bixler v2, ESA Jak3, Chameleon, NOX3, DJI F550, Reptile S800
____________________________________________________________
Prusa MK2, Ultimaker, root2cnc
ODPOWIEDZ