Taranis kilka pytań przed zakupem

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: Głuś »

Koledzy czy ta wersja EU (konkretnie mam na myśli HK EU) jest w jakiś sposób "przykręcona" na rynek europejski? Chodzi mi oczywiście o wypromieniowaną moc. Jeśli tak to czy zmiana softu załatwia temat?

Korzysta ktoś z odbiornikiem L9R? W specyfikacji Taranisa nie ma nic nt. kompatybilności, a w specyfikacji RX:
oraz Taranis w trybie LR12
http://77hobby.pl/frsky-l9r-odbiornik-d ... u-p-7.html wolę się upewnić bo najbardziej mi zależy na tych odbiornikach ;)

PS. Jak to jest z tymi trybami, da się ustawić osobno tryb do danego modelu (profilu) czy jak się ma różne odbiorniki trzeba zmieniać za każdym razem w ustawieniach globalnych?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: kamilborkowski »

Tryby ustawiasz per model w aparaturze, więc każdy model może korzystać z innego albo z zewnętrznego. Wczoraj akurat zmieniłem soft w moim Taranisie na 2.1.cośtam EU (bo chciałem przeflashować odbiornik X4RSB a z tą wersją softu można to łatwo zrobić z aparatury) i tryb LR12 też mam dostępny. Zniknął mi za to tryb D8.
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: mak »

Tutaj wrzuciłem artykuły, gdzie jest w miarę kompletna wiedza na obecną chwilę:

http://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i ... -n-21.html
http://77hobby.pl/kompatybilnosc-i-cech ... -n-22.html
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: Głuś »

Dzięki Panowie, jestem po lekturze i po obejrzeniu filmu, ale czy ja dobrze rozumiem: do samego Taranisa wgrywa się wybraną wersję OpenTX i to już załatwia sprawę (OpenTX struje wbudowanym modułem nadawczym) czy jeszcze da się zmienić firmware w samym module TX?

Czy te wersje w 77hobby lub innych sklepów w EU różnią się w jakikolwiek sposób sprzętowo (oprócz dostarczonego firmware)? Albo w prost zapytam, czy Taranis kupiony w Polsce będzie miał słabszy zasięg nawet po wgraniu non-EU?

PS. mak, planujecie może jakąś ofertę z samym odbiornikiem bez walizki w dobrej cenie?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: mak »

Głuś pisze:Dzięki Panowie, jestem po lekturze i po obejrzeniu filmu, ale czy ja dobrze rozumiem: do samego Taranisa wgrywa się wybraną wersję OpenTX i to już załatwia sprawę (OpenTX struje wbudowanym modułem nadawczym) czy jeszcze da się zmienić firmware w samym module TX?

Czy te wersje w 77hobby lub innych sklepów w EU różnią się w jakikolwiek sposób sprzętowo (oprócz dostarczonego firmware)? Albo w prost zapytam, czy Taranis kupiony w Polsce będzie miał słabszy zasięg nawet po wgraniu non-EU?

PS. mak, planujecie może jakąś ofertę z samym odbiornikiem bez walizki w dobrej cenie?
Wersje sprzętowe są takie same na całym świecie (poza wersjami "liftingowymi" A01/B01/B02(wycofany), ale to inna historia). Taranisy różnią się firmware modułu nadawczego, z jakim są dostarczane przez sprzedawców (international / EU (przestarzały, zastąpiony przez kolejny) / EU-LBT (obecnie zalecany dla Europy)) oraz ewentualnie włączoną opcją EU w OpenTX, która dezaktywuje możliwość wybrania trybu D8 w menu.

Z mojego doświadczenia wymiana firmware w modułach nadawczych / odbiornikach na międzynarodowy przestaje mieć sens. EU-LBT działa stabilnie i ma taki sam zasięg jak firmware international. Może inni koledzy się tutaj wypowiedzą, w każdym razie moje własne doświadczenie, oraz feedback od wielu Klientów, dotyczący EU-LBT jest OK. Jeśli tak, to czemu nie latać w pełnie legalnie na EU-LBT?

"Dobra cena" to pojęcie względne - którego nie chciałbym dyskutować na forum. Jeśli chcesz jednak porównywać dodaj do cen chińskich cło, VAT i obsługę 24 miesięcznej gwarancji w Polsce :).
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: Głuś »

Dzięki za wyjaśnienie.
mak pisze:Taranisy różnią się firmware modułu nadawczego, z jakim są dostarczane przez sprzedawców
Ale zmieniając OpenTX zmieniam od razu firmware modułu TX czy ten jest nie do ruszenia?

Co do cen, cały czas mówię o zakupie w europie - nie ma żadnego cła, ani VAT'u jak dobrze wiesz ;) Gwarancja faktycznie przemawia za, gdy była w PL wersja bez walizki, z odbiornikiem L9R, albo ewentualnie X8R za 1100 to już była by opcja do rozważenia :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: pawelsky »

Głuś pisze:Ale zmieniając OpenTX zmieniam od razu firmware modułu TX czy ten jest nie do ruszenia?
Nie, kazdy z nich zmienia sie osobno.
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: mak »

Głuś pisze:Dzięki za wyjaśnienie.
Co do cen, cały czas mówię o zakupie w europie - nie ma żadnego cła, ani VAT'u jak dobrze wiesz ;) Gwarancja faktycznie przemawia za, gdy była w PL wersja bez walizki, z odbiornikiem L9R, albo ewentualnie X8R za 1100 to już była by opcja do rozważenia :-)
Jeśli mówisz o EU warehouse chińskich sklepów, to od niedawna przychodzą z żółtymi nalepkami, że nie podlegały procedurze celnej EU. Czyli coś zaczyna się w temacie dziać i zapewne wkrótce ten proceder zostanie ukrócony. Nie sądzę, żeby ścigali konsumentów i nie powinni. Ale to dobrze, że szanse zostaną wyrównane, bo uczciwe sklepy w PL (w całej EU zresztą) cło i VAT płacić muszą. Jak wiesz sam VAT w PL to 23%. Plus kilka procent cła. Razem, w zależności od produktu, podatki dochodzą do prawie 30%.

Tak to wygląda niestety z tej drugiej, "ciemnej" strony ;). Nie, żebym narzekał - ale nie będę się ścigał z warehouse chińskich sklepów cenowo. Choć oczywiście staramy się mieć najlepsze ceny i w PL chyba takie mamy. Wolę konkurować jakością obsługi i udzielanego wsparcia technicznego, którego zresztą udzielamy nawet, jeśli ktoś sprowadził sobie Taranisa z Chin :).
DronNOOB

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: DronNOOB »

ale nie będę się ścigał z warehouse chińskich sklepów cenowo.
Masz dowody, że chińskie sklepy nielegalnie szmuglują towar do swoich magazynów nie płacąc podatków? Bo wiesz, że za to można beknąć...
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: mak »

DronNOOB pisze:Masz dowody, że chińskie sklepy nielegalnie szmuglują towar do swoich magazynów nie płacąc podatków? Bo wiesz, że za to można beknąć...
No raczej tak, ale nie sądzę, żeby szmuglowały towar. Nie wiem jak działa ta sprzedaż, ale faktem jest, że pojawiły się żółte naklejki o braku przejścia procedury celnej oraz nie uświadczysz europejskiej faktury VAT, z europejskim VAT ID (u nas NIP) - a przynajmniej mnie się nie zdarzyło. Przy dopytywaniu o europejską fakturę dostajesz mętne tłumaczenia. Tak to wygląda, przynajmniej z mojego doświadczenia.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: Głuś »

mak, to powiedz o jakim konkretnie sklepie mowa?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: mak »

Nie chodzi o jeden konkretny sklep. Poczytaj sobie różne artykuły, niestety czasem w "nieco egzotycznych" językach:

https://www.google.pl/?#q=goods+do+not+ ... +warehouse

Takie naklejki miałem zamawiając z conajmniej dwóch różnych sklepów z ich EU warehouse. Kiedyś tego nie było, pierwszy raz dostałem bodajże z pół roku temu.

Jednak najdziwniejsza jest dla mnie niemożność uzyskania europejskiej FV, a jednocześnie możliwość sprzedawania na terenie EU. Jakiś czas temu znalazłem kilka artykułów o "freight carrier". Takie firmy nie są zarejestrowanymi płatnikami VAT, a transakcja sprzedaży jest dokonywana z głównym oddziałem, zwykle w Chinach. To by w zasadzie tłumczyło całą historię oraz żółte nalepki, które - jak zrozumiałem - są wskazaniem dla przewoźnika, że powinien pobrać należne podatki. Niestety nie miałem czasu drążyć tego tematu głębiej.

Trochę się off-topic zrobił...
Ostatnio zmieniony sobota 27 sie 2016, 14:11 przez mak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: Głuś »

Jeszcze jedno pytanko mam do Was: ta "ładowarka" do Taranisa to zwykły zasilacz 12V 0,5A - dobrze widzę? Chyba może być mocniejszy, układ ładujący jakoś ogranicza prąd?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: mak »

Głuś pisze:Jeszcze jedno pytanko mam do Was: ta "ładowarka" do Taranisa to zwykły zasilacz 12V 0,5A - dobrze widzę? Chyba może być mocniejszy, układ ładujący jakoś ogranicza prąd?
Tak, to zwykłe zasilacze. Ładowarka jest w samym Taranisie - ale uwaga, potrafi ładować tylko NiMh o oryginalnym napięciu znamionowym. Inne aku trzeba ładować na zewnątrz. Przy czym odkąd oryginalne NiMh mają 2000mAh, nie ma sensu używać większych LiPo/LiFe i męczyć się z ładowaniem poza Taranisem.

http://77hobby.pl/trzy-uwagi-o-ladowani ... s-n-1.html

Zasilacz do X9D/Plus ma napięcie 13V, do X9E 18V - w obu przypadkach min. 0,5A.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Taranis kilka pytań przed zakupem

Post autor: Głuś »

Dzięki za wcześniejsze odpowiedzi, dorwałem dziś w swoje łapki praktycznie nowy egzemplarz 9XD PLUS do pobawienia się i od razu nasuwają mi się 3 uwagi/pytania:

1. Pierwsze co rzuca się w oczy THR, na gazie jest taka jak by zębatka, nie chodzi płynnie tylko zatrzymuje się sam co milimetr (na oko) - one wszystkie tak mają czy da się kupić z normalnym drągiem THR? Niby ułatwienie, ale takich ułatwień to ja nie lubię :/

2. Potencjometry też mają na środku zapadkę - jak to się ma przy sterowaniu gimbalem? Nie widać szarpnięcia na obrazie?

3. W głośniku coś pierdzi, jak się dobrze wsłucha to nie trzeba specjalnie przystawiać ucha, słychać tak jak by jakieś zakłócenia - to normalne w Taranisach?

Ergonomia mi się podoba, no może oprócz tego że potencjometry są w samym środku co wydaje mi się beznadziejnym pomysłem bo jak chcę nim pokręcić to przełączniki nie chcący przełączam.
mak pisze:Przy czym odkąd oryginalne NiMh mają 2000mAh, nie ma sensu używać większych LiPo/LiFe i męczyć się z ładowaniem poza Taranisem.
Wiesz co, na pewno masz rację że wygodniej wtyczkę DC wpiąć i po sprawie, ale dla mnie liczy się waga, nie lubię ciężkich apek, a ten pakiet NiMh to już widzę że to cegła więc jeśli się zdecyduję to NiMh od razu pójdzie na giełdę.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ