Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X i S)

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X i S)

Post autor: pawelsky »

Jako ze czesto ostatnio pojawiaja sie watpliwosci i problemy z bindowaniem odbiornikow FrSky serii X oraz S, wynikajacych z niezgodnosci firmware w nadajniku i odbiorniku (non-EU,EU-LBT i EU) zamieszczam ponizej liste wszystkich najnowszych firmware do odbiornikow X4R, X4RSB, X6R, X8R, XSR, XSR-M, S6R, S8R oraz modulu nadawczego XJT.

Zeby odbiornik i modul nadawczy chcialy ze soba gadac na obu musi byc firmware tego samego typu (non-EU lub EU-LBT i EU).
Jesli macie na swoim Taranisie firmware OpenTX (nie mylic z firmware we wbudowanym w Taranisa module nadawczym XJT) w wersji 2.1.x lub wyzszej aktualizacje odbiornika/nadajnika mozna zrobic przy pomocy samej aparatury poprzez zlacze S.Port, warto wiec wrzucic sobie wszystkie powyzsze firmware na karte SD i miec w pogotowiu gdyby byla koniecznosc szybkiego przeflashowania. W nastepnym poscie link do swietnej instrukcji flashowania przygotowanej przez mak.

Aby miec komplet dodaje rowniez linki do instrukcji: Powyzsze odnosniki sa oczywiscie aktualne na moment pisania tego posta (4.08.2018), najnowsze aktualizacje znalezc mozna na ponizszych stronach:
Ostatnio zmieniony środa 08 sie 2018, 23:14 przez pawelsky, łącznie zmieniany 17 razy.
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: mak »

Zamieściłem właśnie szczegółową instrukcję, w jaki sposób uaktualnić firmware urządzeń FrSky Smart Port, za pomocą Taranisa z OpenTX 2.1

http://77hobby.pl/uaktualnienie-firmwar ... -n-20.html

Mam nadzieję, że się przyda.
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: mak »

Follow-up tego samego tematu, uwzględniając bardzo podstawowe informacje:

http://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i ... -n-21.html

Brakuje tutaj jeszcze szczegółowych informacji o serii D, które wkrótce dodam. Jeszcze coś uwzględnić?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: pawelsky »

Piekny opis, napracowales sie.

Jedna uwaga
Wyboru trybu w zewnętrznym module XJT dokonuje się na mikroprzełącznikach
Z tego co mi wiadomo, dzieki PXX ustawienie przelacznikow jest ignorowane i tryb wybiera sie w menu, ale nie mam zewnetrznego XJT zeby to sprawdzic.
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: mak »

pawelsky pisze:Piekny opis, napracowales sie.

Jedna uwaga
Wyboru trybu w zewnętrznym module XJT dokonuje się na mikroprzełącznikach
Z tego co mi wiadomo, dzieki PXX ustawienie przelacznikow jest ignorowane i tryb wybiera sie w menu, ale nie mam zewnetrznego XJT zeby to sprawdzic.
Chyba masz rację. Sprawdzę to jutro i ewentualnie poprawię opis. Dzięki :).
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: Szper »

Dobrze, że ktoś o tym napisał bo z softem frsky jest zamieszanie. Jeśli dobrze pamiętam wersja EU-LBT XJT może znów rozmawiać z odbiornikiem L9R.

W temacie przeprowadzania upgrade przez S.PORT. to warto mieć kabel "arduino"/serwo z końcówkami żeńskimi - jeśli ma się zestaw z modułem zewnętrznym.

Podam na przykładzie 9xr pro + XJT + X8R. Kabel do programowania mam frsky z dorobioną przejściówką s.port (kabel z diodą).

Zasilanie z programatora nie starczało i trzeba podać dodatkowe zasilanie zewnętrzne - najczęstsza praktyka proponowana w różnych manualach. Dla mnie najlepszym źródłem okazała się sama apka a nie kombinowanie z lipolami, stabilizatorami itd. Z lipo itd. coś mi nie wychodziło. Dopiero poniższa procedura przeszła u mnie od deski do deski.

Upgrade XJT przez zewnętrzny programator. 9xr z ersky9x (wersja z okolic grudnia 2015).
1. Apka wyłączona, XJT na pokładzie zostaje.
2. Podpinamy z programator: GND i linię sygnałową do S.PORT - bez zasilania (VCC).
3. Uruchamiamy na komputerze aplikację do aktualizacji oprogramowania.
4. Przy szukaniu urządzeniu włączamy apkę.
5. XJT zostaje znaleziony - Mike w którejś wersji er9x wprowadził możliwość tak by bezkolizyjnie zaprogramować apkę.

Wariant 2:
W razie wątpliwości o "kolizję" apka-programator można wyprowadzić zasilanie z gniazda JR na moduł XJT.

Obe metody sprawdziłem i działa.

Upgrade X8R lub dowolnego innego modułu pracującego na S.PORT. Znów użyjemy apki jako wspomagacza.
1. Apka wyłączona, XJT na pokładzie zostaje.
2. Podpinamy programator: kabel sygnałowy S.PORT do X8R, GND z programatora do dowolnego pinu na XJT - użyłem tego z serial portu.
3. VCC i GND wyprowadziłem ze S.PORT i wprowadziłem na X8R. (jak będzie trzeba to rozrysuje). Wszystkie urządzenia spięte są masami.
3. Uruchamiamy na komputerze aplikację do aktualizacji oprogramowania - X8R tym razem.
4. Przy szukaniu urządzeniu włączamy apkę która poda zasilanie wymagane na moduł.
5. Jak wszystko jest dobrze spięte to ruszy aktualizacja.

Jeżeli widzicie to jako prawidłową procedurę która może ułatwić to nakręcę wieczorem film.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: mak »

Szper pisze:Dobrze, że ktoś o tym napisał bo z softem frsky jest zamieszanie. Jeśli dobrze pamiętam wersja EU-LBT XJT może znów rozmawiać z odbiornikiem L9R.

W temacie przeprowadzania upgrade przez S.PORT. to warto mieć kabel "arduino"/serwo z końcówkami żeńskimi - jeśli ma się zestaw z modułem zewnętrznym. (...)
Tak, EU-LBT rozmawia w trybie LR12. To też dorzucę do opisu - szczerze mówiąc miałem to w planie, ale zwyczajnie mi umknęło.

Wykorzystania kabli Arduino nie testowałem. Ale mam opis aktualizacji firmware za pomocą kabli FrSky:

http://77hobby.pl/uaktualnienie-firmwar ... -n-15.html

Kable mogą być inne, ale procedura zapewne pozostaje taka sama.
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: mak »

Mikroswitche na XJT są ignorowane, jeśli XJT jest w Taranisie. Zamieściłem tę informację w artykule. Dzięki pawelsky za wskazówkę.

Popełniłem też tabelkę z najważniejszymi parametrami i kompatybilnością odbiorników FrSky:

Obrazek

Do ściągnięcia jako PDF ze strony artykułu:

http://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i ... -n-21.html

Sprawdzałem tę tabelkę kilka razy i uwagi do niej kilka razy, ale gdybyście zauważyli jakieś błędy, będę wdzięczny za info na PM lub tutaj.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: pawelsky »

mak pisze:Sprawdzałem tę tabelkę kilka razy i uwagi do niej kilka razy, ale gdybyście zauważyli jakieś błędy, będę wdzięczny za info na PM lub tutaj.
Kilka uwag:
- z tego co mi wiadomo seria D ma RSSI PWM a nie analogowe (D8R-II+ nawet sprawdzalem oscyloskopem).
- D8R-II Plus nie ma na standardowym firmware wyjscia RSSI dla OSD/FC
- dodalbym notke ze uaktywnienie portu CPPM/RSSI w D8R-XP i D4R-II wiaze sie z utrata 4 portow PWM (na zworke oraz CPPM/RSSI).
- mozna zaznaczyc ze D8R-II Plus i D8R-XP to te same odbiorniki rozniace sie tylko firmware (ktory mozna wedle wlasnego uznania zmienic). Podobnie X4R i X4RSB.
- warto rowniez wspomniec o firmware cppm 27ms, ktore rozwiazuje problem za krotkiej ramki w D8R-XP i D4R-II.

P.S. Moze X warto zastapic plusikiem albo czarna kropka bo mi akurat kojarzy sie z brakiem danej funkcji?
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: mak »

pawelsky pisze: Kilka uwag:
- z tego co mi wiadomo seria D ma RSSI PWM a nie analogowe (D8R-II+ nawet sprawdzalem oscyloskopem).
- D8R-II Plus nie ma na standardowym firmware wyjscia RSSI dla OSD/FC
Tak czułem, że nie uniknę błędów. Na własnych stronach mam jak byk, że PWM i też nieraz sprawdzałem działanie oscyloskopem.
pawelsky pisze: - dodalbym notke ze uaktywnienie portu CPPM/RSSI w D8R-XP i D4R-II wiaze sie z utrata 4 portow PWM (na zworke oraz CPPM/RSSI).
- mozna zaznaczyc ze D8R-II Plus i D8R-XP to te same odbiorniki rozniace sie tylko firmware (ktory mozna wedle wlasnego uznania zmienic). Podobnie X4R i X4RSB.
- warto rowniez wspomniec o firmware cppm 27ms, ktore rozwiazuje problem za krotkiej ramki w D8R-XP i D4R-II.

P.S. Moze X warto zastapic plusikiem albo czarna kropka bo mi akurat kojarzy sie z brakiem danej funkcji?
Informacja o 27ms firmware będzie też w sekcji o serii D w artykule, tylko już chyba nie dzisiaj ;).

Zmieniłem na kropki - faktycznie lepiej - i oczywiście poprawiłem błąd z PWM dla D, żeby się wadliwy PDF nie rozszedł. Dzięki za czujność :). Reszta uwag równie cenna. Mam tylko problem ze zmieszczeniem wszystkich informacji na jednej stronie, a nie chcę z tego robić książki. Choć może uda się wcisnąć jeszcze z jedną lub dwie linijki... Rozważałem też zrobienie dwóch stron, ale jedna jest jednak bardziej elegancka.
Aberio
Posty: 54
Rejestracja: piątek 18 paź 2013, 16:07
Lokalizacja: Lodz

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: Aberio »

Posiadam aparature 9xr , z wgranym oprogramowaniem ER9x.
Mam odbiornik XSR (nie wiem jaki firmware jest zainstalowany) oraz nadajnik XJT, w którym mam firmware EU-LBT.
Nie moge zbidować odbiornika XSR, mimo ze robie to poprawnie.

Czy aby uaktualnic oprogramowanie w XSR potrzebuję tylko FrSky FrUSB-3? Chce to zrobic za pomoca PC z windows 10.
Czy bede musial dokupic drugi kabel FrSky SPC?

Proszę o pomoc, bo robię to pierwszy raz, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mak
Posty: 118
Rejestracja: piątek 11 lip 2014, 21:46
Lokalizacja: Złotokłos

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: mak »

Będziesz potrzebował też SPC.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: pawelsky »

mak pisze:Będziesz potrzebował też SPC.
Chyba ze watkotworca jest w miare ogarniety technicznie, wtedy wystarczy mu lutownica i zwykla dioda prostownicza.

Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9754
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: pawelsky »

Taka ciekawostka przyrodnicza o ktorej sie dzis dowiedzialem. Moduly XJT (w Taranisach, ale pewnie tez i samodzielne) sprzedawane w EU maja zablokowana mozliwosc zmiany firmware przez uzytkownika
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2607537
Gawels
Posty: 34
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 21:31
Lokalizacja: Worthing

Re: Firmware do odbiornikow/nadajnikow FrSky (seria X)

Post autor: Gawels »

Aberio pisze:Posiadam aparature 9xr , z wgranym oprogramowaniem ER9x.
Mam odbiornik XSR (nie wiem jaki firmware jest zainstalowany) oraz nadajnik XJT, w którym mam firmware EU-LBT.
Nie moge zbidować odbiornika XSR, mimo ze robie to poprawnie.

Czy aby uaktualnic oprogramowanie w XSR potrzebuję tylko FrSky FrUSB-3? Chce to zrobic za pomoca PC z windows 10.
Czy bede musial dokupic drugi kabel FrSky SPC?

Proszę o pomoc, bo robię to pierwszy raz, pozdrawiam.
Napewno RX i TX muszą mieć ten sam firmware EU-LBT (lub EU/non-EU).

pawelsky pisze:Taka ciekawostka przyrodnicza o ktorej sie dzis dowiedzialem. Moduly XJT (w Taranisach, ale pewnie tez i samodzielne) sprzedawane w EU maja zablokowana mozliwosc zmiany firmware przez uzytkownika
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2607537

Ja kupowałem X8R i XJT ok. dwóch miesięcy temu i bez problemu zrobiłem update.
ODPOWIEDZ