FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: Spenser »

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post. Zacznę od razu:

Kupiłem swoją pierwszą część do drona, czyli aparaturę FrSky Taranis Plus w wersji z aluminiowym kufrem, bez odbiornika.
Pewnie kupiłbym z odbiornikiem (FrSky X8R), ale nie było. W ogóle ciężko dostać to radio w NL, a ściąganie z Chin wymaga czasu i nerwów, a ja lubię szybko lokować swoje pieniądze.

No i co się okazało :)

Posiadam wersję z 16.09.2015, B01. To B01 to czegoś tam wersja, ale podobno FrSky wróciło z B02 bo ta miała problemy z telemetrią, więc tutaj jest ok.
Jeśli chodzi o datę. Taranisy wypuszczone na rynek po styczniu 2015 w europie są zgodne z jakimiś wymogami norm unijnych, posiadają inny firmware wewnętrznego transmitera, inny bootloader oraz inną wersję oprogramowania radia OpenTX. Wersja EU aparatury sparuje się tylko z serią X odbiorników (przykładowo stock X8R-EU) w wersji europejskiej. Dodatkowo nie można obejść tego dołączanym transmiterem. Wygląda na to, że dobrze zrobiłem zamawiając apkę wcześniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podobno da się wgrać "pełną" wersję Open TX, ale żeby móc sparować się z L9R dalekiego zasięgu trzeba zmieniać firmware przez jakiś smart port itd.
Jestem teraz na rozstaju dróg. Kupować X8R w wersji EU i latać "normalnie", czy wydziwiać i kupować na przyszłość L9R i modować apkę. Dodam że legalnie i tak mogę latać w zasięgu wzroku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pytanie główne:
-Czy można wrzucić oryginalny OpenTx (nie wersję EU od FrSky) bezpośrednio z karty SD, bez flashowania firmware wewnętrznego nadajnika?
Nie uwalę aparatury, ani nie pozbawię się możliwości powrotu?

Proszę o wypowiedzenie się kogoś, kto był w podobnej sytuacji lub zna się na rzeczy. Ja dopiero zaczynam przygodę z RC, dużo czytałem, ale świeże tematy lepiej przedyskutować.
Załączam kilka zdjęć, które mogą być przydatne w ocenie sytuacji:

Tył radia:
Obrazek

Wersja bootloadera:
Obrazek

Wersja oprogramowania:
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: pawelsky »

Spenser pisze:Podobno da się wgrać "pełną" wersję Open TX, ale żeby móc sparować się z L9R dalekiego zasięgu trzeba zmieniać firmware przez jakiś smart port itd.
Jestem teraz na rozstaju dróg. Kupować X8R w wersji EU i latać "normalnie", czy wydziwiać i kupować na przyszłość L9R i modować apkę.
Nie ma znaczenia czy kupisz wersje EU czy nie EU, firmware w odbiorniku i nadajniku bez problemu zmienisz przy pomocy samej aparatury, karty microSD i kawalka kabla. Oczywscie wczesniej musisz wgrac najnowsza wersje OpenTX, ale z tym rowniez nie ma najmniejszego problemu.
Spenser pisze:Czy można wrzucić oryginalny OpenTx (nie wersję EU od FrSky) bezpośrednio z karty SD, bez flashowania firmware wewnętrznego nadajnika?
Mozna
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: Spenser »

Czyli wchodzić na stronę OpenTx, pobrać najnowszy FW dla Taranisa Plus i wrzucić przez companion z pominięciem sprawdzania kompatybilności lub przez kartę SD?
Zachowam wtedy kompatybilność jedynie z odbiornikami EU, ale żeby zdjąć to całkowicie konieczne jest modowanie wewnętrznego FW nadajnika XJT?
Nie rozumiem jak to działa, być może zbyt dużo siedziałem w androidzie. Co z bootloaderem który jest w wersji EU. W ogóle dlaczego sprzedali mi tą aparaturę w wersji demo :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: pawelsky »

Spenser pisze:Czyli wchodzić na stronę OpenTx, pobrać najnowszy FW dla Taranisa Plus i wrzucić przez companion z pominięciem sprawdzania kompatybilności lub przez kartę SD?
Pobrac najnowszy Companion i z jego poziomu pobrac firmware (w konfiguracji odznaczajac eu oczywiscie). Potem wgrac.
Spenser pisze:Zachowam wtedy kompatybilność jedynie z odbiornikami EU, ale żeby zdjąć to całkowicie konieczne jest modowanie wewnętrznego FW nadajnika XJT?
Nic nie musisz modowac, jedynie wgrac do nadajnika firmware nie-EU (jesli korzystasz z odbiornikow z firmware nie-EU), EU (jezeli korzystasz z odbiornikow z firmware EU) lub LBT (jesli korzystasz z odbiornikow z firmware Listen-Before-Talk). Najlepiej sie zdecydowac na jeden z nich i wszystkie swoje odbiorniki (oraz nadajnik w Taranisie) zaflashowac takim samym typem firmware.
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: Spenser »

Czyli wychodzi na to, że mogę wrzucać firmware jaki chcę i kiedy chcę. Nie ma znaczenia jaki odbiornik wybiorę, bo jest możliwość zdjęcia z niego "EU" w każdym momencie?
Dzięki za odpowiedzi ;) Zabieram się za update.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: pawelsky »

Spenser pisze:Czyli wychodzi na to, że mogę wrzucać firmware jaki chcę i kiedy chcę. Nie ma znaczenia jaki odbiornik wybiorę, bo jest możliwość zdjęcia z niego "EU" w każdym momencie?
Dzięki za odpowiedzi ;) Zabieram się za update.
Zeby nie bylo watpliwosci - nie ma mozliwosci 'zdjecia' EU. Jest mozliwosc wgrana innego firmware. Ale zeby sie aparatura z odbiornikiem dogadala firmware w nadajniku i odbiorniku musi byc tego samego typu. Jezeli w odbiorniku bedziesz mial firmware nie-EU a w nadajniku EU to sie nie dogadaja.
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: Spenser »

Dobra, od początku. Mam tą apkę, wrzucę zaraz oryginalny OpenTx. Domyślam się, że nadal może się parować tylko z wersjami EU odbiorników.
Kupuję za tydzień X8R-EU, który paruję bez problemu na Taranisie z org. OpenTx i wewnętrznym XJT-EU.

Mija kilka miesięcy, chcę kupić L9R (nie ma wersji EU).
Modyfikuję firmware w XJT na nie-EU i paruję bez problemu z L9R nie-EU.

Co później z moim starym X8R-EU, czy mogę z niego zrobić zwykłego X8R? Bo o to mi chodzi, aby nie wywalić tych €50 w błoto ;)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: pawelsky »

Spenser pisze:Dobra, od początku. Mam tą apkę, wrzucę zaraz oryginalny OpenTx. Domyślam się, że nadal może się parować tylko z wersjami EU odbiorników.
Kupuję za tydzień X8R-EU, który paruję bez problemu na Taranisie z org. OpenTx i wewnętrznym XJT-EU.

Mija kilka miesięcy, chcę kupić L9R (nie ma wersji EU).
Modyfikuję firmware w XJT na nie-EU i paruję bez problemu z L9R nie-EU.

Co później z moim starym X8R-EU, czy mogę z niego zrobić zwykłego X8R? Bo o to mi chodzi, aby nie wywalić tych €50 w błoto ;)
Odpowiem cytatami
pawelsky pisze:Ale zeby sie aparatura z odbiornikiem dogadala firmware w nadajniku i odbiorniku musi byc tego samego typu.
pawelsky pisze:Najlepiej sie zdecydowac na jeden z nich i wszystkie swoje odbiorniki (oraz nadajnik w Taranisie) zaflashowac takim samym typem firmware.
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: Spenser »

Zaktualizowałem aparaturę, pojawiły się dodatkowe opcje jak D16(bez eu) D8 i LR12 (te dwie są pewnie nieaktywne przez firmware).
Dodatkowo mogę płynniej zmieniać kolor ekranu, ale za to przy włączaniu urządzenia ekran mruga najpierw na max niebiesko, a później świeci już wybranym kolorem. Co z czystej estetyki jest zauważalne.
Wyczytałem że do zmiany FW w XJT wewnątrz radia i w odbiornikach potrzeba 2ch kabli: FrSky FrUSB-3 oraz FrSky SPC.
Czy bootloader powinien pozostać w wersji europejskiej? Bo jego wersja nie uległa zmianie. Dzięki za wcześniejsze rady, zaznaczałem że jestem zielony ;]

Obrazek

Obraz jak widać lipa :(
Ostatnio zmieniony niedziela 24 sty 2016, 00:24 przez Spenser, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: pawelsky »

Spenser pisze:Wyczytałem że do zmiany FW w XJT wewnątrz radia i w odbiornikach potrzeba 2ch kabli: FrSky FrUSB-3 oraz FrSky SPC.
Znowu odpowiem cytatem :-)
pawelsky pisze:firmware w odbiorniku i nadajniku bez problemu zmienisz przy pomocy samej aparatury, karty microSD i kawalka kabla.
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=429818#p429818

P.S. Czemu wgrales stary firmware? Najnowszy jest 2.1.7.
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: Spenser »

Ciekawy temat podlinkowałeś, muszę tam trochę pokopać.

Odnośnie mojego update, to chyba wersja 2.0.19 jest najnowsza do X9R+. Ta która podałeś jest do X9E

This branch is the first to support the FrSky Taranis X9E (tray version).

Ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: pawelsky »

Spenser pisze:Odnośnie mojego update, to chyba wersja 2.0.19 jest najnowsza do X9R+. Ta która podałeś jest do X9E
Nie, najnowsza jest linia 2.1.x, 2.0.x to starsza linia firmware.
Awatar użytkownika
Spenser
Posty: 107
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 20:44
Lokalizacja: NL

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: Spenser »

No nie wiem, nigdzie nie mogę znaleźć informacji, że 2.1 jest kompatybilny z X9D. Companion również jako najnowszy proponuje mi 2.0.19

Dobra, wykopałem coś tutaj:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2451551
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: matulekpl »

Ja sam zakupiłem pare dni temu Taranisa i pierwotnie był w wersji EU. Od razu wgrałem do niego OpenTX 2.0.18 bodajże i wszystko działa jak powinno. Osobno dokupiłem Odbiornik X8R w wersji EU i bez problemów go spakowałem z moim taranisem z OpenTX 2.0.18.
OpenTX w wersji 2.1 nie różni sie niczym od wersji 2.0 oprócz nowej obsługi telemetrii. Na bierząco są wydawane aktualizacje dla 2.1 i dla 2.0.
Gdybym nie zmienił systemu w Taranisie na OpenTX to wtedy mógłbym parować Taranisa tylko z wersja odbiornika EU. A oprogramowanie OpenTX pozwala na odblokowanie większej możliwości.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky Taranis X9D Plus - wersja EU

Post autor: pawelsky »

Spenser pisze:nigdzie nie mogę znaleźć informacji, że 2.1 jest kompatybilny z X9D.
Jest kompatybilny.
Spenser pisze:Companion również jako najnowszy proponuje mi 2.0.19
Bo sciagnales Companion w wersji 2.0.x. Sciagnij 2.1.x.
matulekpl pisze:OpenTX w wersji 2.1 nie różni sie niczym od wersji 2.0 oprócz nowej obsługi telemetrii. Na bierząco są wydawane aktualizacje dla 2.1 i dla 2.0.
Linia 2.0.x nie jest juz rozwijania, sa tam tylko bugfixy. Nowe 'ficzery' sa dodawanie do linii 2.1.x
ODPOWIEDZ