Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
sitas
Posty: 39
Rejestracja: środa 04 mar 2015, 18:49
Lokalizacja: W-wa

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: sitas »

pawelsky pisze:Tak, tak, oczywiscie 2 i 3. Porawilem w poprzednim poscie zeby nie bylo zamieszania.
Dzięki. Jest jeszcze dobry opis tu.

http://77hobby.pl/odbiorniki-x4rx4rsb-z-cppm-n-13.html

Dla kopterków ten odbiornik stanie się zdecydowanie ciekawszą propozycją. Dlaczego - w kontrolerach Naze czy Flip32 (nie dotyczy CC3D bo tam jest) jest mały problem z obsługą S.BUS. Nie ma w tych kontrolerach wbudowanego inwertera a odbiornik X4 ma wyprowadzony na pinie sygnał S.BUS zanegowany, który trzeba odwrócić. Teraz dzięki wyprowadzeniu CPPM mamy bez żadnych dodatków czy przeróbek całe 8 kanałów a i 2 lub 3 dodatkowe można jeszcze dodać po PWM'ie.
pozdrawiam,
SitasRC

_______________________________________________________________
6 x 250 Race FPV z kontrolą CC3D <> Naze <> APM, Taranis 9D + OpenLRS by MarcinB
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: pawelsky »

sitas pisze:Dla kopterków ten odbiornik stanie się zdecydowanie ciekawszą propozycją. Dlaczego - w kontrolerach Naze czy Flip32 (nie dotyczy CC3D bo tam jest) jest mały problem z obsługą S.BUS. Nie ma w tych kontrolerach wbudowanego inwertera a odbiornik X4 ma wyprowadzony na pinie sygnał S.BUS zanegowany, który trzeba odwrócić. Teraz dzięki wyprowadzeniu CPPM mamy bez żadnych dodatków czy przeróbek całe 8 kanałów a i 2 lub 3 dodatkowe można jeszcze dodać po PWM'ie.
Obawiam sie ze dla Naze/Flip D4R-II pozostanie jednak lepsza alternatywa po pierwsze dlatego ze jest tanszy, po drugie dlatego ze obsluguje starsza wersje telemetrii ktora duzo latwiej podlaczyc do tychze niz S.Port z X4R...
Awatar użytkownika
sitas
Posty: 39
Rejestracja: środa 04 mar 2015, 18:49
Lokalizacja: W-wa

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: sitas »

pawelsky,

No niestety, ten S.Port - on ma ten sam problem co S.Bus (zanegowany sygnał).
pozdrawiam,
SitasRC

_______________________________________________________________
6 x 250 Race FPV z kontrolą CC3D <> Naze <> APM, Taranis 9D + OpenLRS by MarcinB
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: pawelsky »

sitas pisze:No niestety, ten S.Port - on ma ten sam problem co S.Bus (zanegowany sygnał).
To akurat najmniejszy problem. Wiekszym problemem jest single wire serial.
Awatar użytkownika
sitas
Posty: 39
Rejestracja: środa 04 mar 2015, 18:49
Lokalizacja: W-wa

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: sitas »

A wiesz może więcej o tym:

https://github.com/frank26080115/cleanf ... Smart-Port

Czy to weszło w CF do "master branch" ?
pozdrawiam,
SitasRC

_______________________________________________________________
6 x 250 Race FPV z kontrolą CC3D <> Naze <> APM, Taranis 9D + OpenLRS by MarcinB
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: pawelsky »

sitas pisze:Czy to weszło w CF do "master branch" ?
Nic mi o tym nie wiadomo.
Awatar użytkownika
sitas
Posty: 39
Rejestracja: środa 04 mar 2015, 18:49
Lokalizacja: W-wa

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: sitas »

Ten mod zrobiony przez "frank26080115" ma już ponad rok. Do wersji CF 1.1.0 nic więcej o tym nie piszą . Pewnie leży i czeka na lepsze czasy.
pozdrawiam,
SitasRC

_______________________________________________________________
6 x 250 Race FPV z kontrolą CC3D <> Naze <> APM, Taranis 9D + OpenLRS by MarcinB
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: PiotrSz »

Dzisiaj zasiadłem do zrobienia upgrade firmware w moich dwóch X4RSB i kolegi X4R. Ostatecznie po prawie 4h zabawy nic mi z tego nie wyszło.
Prawdopodobnie mam trafiony FUL-1 albo robię coś źle bo mimo wielu prób upgradu nie udało mi się zrobić aktualizacji.
Używam polecanego wiele razy na forum adapter https://elkom-serwis.com.pl/konwertery- ... em218.html

Na początku próbowałem na takim zestawie
Obrazek

Kombinowałem z zamienianiem TX i RX po obu stronach Full-1, odbiornik zasilałem z baterii. Com wybrany właściwy, plik z firmware wybrany, nie wyszukuje odbiornika i upgrade się nie odbywa.

Jak wyczerpałem wszystkie możliwości spróbowałem zanegować TX i RX w donglu FTDI, diodę podłączyłem bezpośredni ale tu po tej zmianie w systemie pojawił się adapter ale nie mogłem w podejrzeć coma na którym się zainstalował, tak jak by nie został przypisany do niego port com przez co nie mogłem wybrać w programie do aktualizacji odpowiedniego com'a. Próbowałem na macajewa wszystkie comy ale tym razem też się nic nie działo. Kabelek zrobiłem tak jak poniżej...

Obrazek

Jakiś pomysł co robię nie tak ?

Pawle, w Twoim wypadku http://www.ebay.com/itm/MCU-mini-RS232- ... 1794075815 wpinasz z diodą między adapter TTL a odbiornik z s.port i zasilasz odbiornik z dongla ?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:Ostatecznie po prawie 4h zabawy nic mi z tego nie wyszło.
A podlaczasz zasilanie do X4R dopiero po wybraniu pliku w aktualizatorze? Bo jesli robisz to wczesniej to nic z tego nie wyjdzie. Tak przy okazji to na pierwszym obrazku nie widze zasilania wcale.

Co do drugiego obrazka to moze przy negowaniu wyjsc FTDI zmieniles sobie przypadkiem PID na 0 i dlatego Ci COMa nie widzi?
PiotrSz pisze:Pawle, w Twoim wypadku http://www.ebay.com/itm/MCU-mini-RS232- ... 1794075815 wpinasz z diodą między adapter TTL a odbiornik z s.port i zasilasz odbiornik z dongla ?
Zasilasz skad Ci wygodniej (byle byly wspolne masy). Diode miedzy TX/RX (po stronie RS232 oczywiscie) mam wlutowana tak
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: PiotrSz »

pawelsky pisze:Tak przy okazji to na pierwszym obrazku nie widze zasilania wcale.
Odbiornik zasilam z baterii i podłączam ją dopiero po wybraniu COM i pliku, zasilać przez S.Port czy można baterie wpiąć normalnie w odbiornik ?
Bo tak po przeczytaniu tego co napisałeś wydaje mi się że to jest problem...
pawelsky pisze:Co do drugiego obrazka to moze przy negowaniu wyjsc FTDI zmieniles sobie przypadkiem PID na 0 i dlatego Ci COMa nie widzi?
W FT Prog nie zmieniałem nic po za TX i RX, jutro się temu przyjrzę jeszcze raz.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:czy można baterie wpiąć normalnie w odbiornik ?
Mozna normalnie (oczywiscie przez jakiegos BECa), byle wczesniej byl podlaczony S.Port, wybrany COM i plik
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: PiotrSz »

Zastanawiam się dlaczego nie działa pierwszy sposób z FULL-1, niby wszystko ok ale nie tryta :-(
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: pawelsky »

PiotrSz pisze:Zastanawiam się dlaczego nie działa pierwszy sposób z FULL-1, niby wszystko ok ale nie tryta :-(
A FTDI masz na 5V czy na 3.3V ustawione?
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: PiotrSz »

Oczywiście że na 5V.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Odbiorniki FrSky X4R/X4RSB z CPPM

Post autor: PiotrSz »

Dodam post pod postem bo to kwestia techniczna.
Udało się zaprogramować sposobem drugim czyli dongiel z zanegowanym TX i RX + dioda + zasilanie przez s.port z baterii.
Po ponownym zanegowaniu TX i RX wszystko było ok, port dostał numer. Za pierwszym razem coś poszło nie tak.
Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ