Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Primo: Bug znaleziony.
Okazało się że był w sofcie eleresa TX. A więc jeśli komuś robi się dyskoteka na diodach w TX przy karmieniu eleresa protokołem serial to proszę jeszcze raz wgrać soft do TX (poprawiony ma datę 29 lipca - a reszta jest z 27).
Arek, po zmianie softu na ten poprawiony najprawdopodobniej zadziała Ci to prawidłowo zarówno z ekspanderem, jak i poprzez te Twoje radiomodemy.

A teraz w temacie "Rurkowych przemyśleń"

Rurek, moduł "master" (HC05) najlepiej dać przy aparaturze. Stosując BT mamy transmisję dwukierunkową, tak że przy aparaturze podpinamy konwerter do linii RXD od BT, a linię TXD od BT można podłączyć do eLDispa (do RXD).
A w puszce jest pierdylion opcji:
1- simple - sam TX eleresa + BT "slave". Podpięte TXD i RXD. Przyjmuje dane z aparatury i zwraca telemetrię do eldispa na aparaturze.
2- simple + trackmyRC - jak wyżej, ale dodatkowo dajemy drugi BT "slave" sparowany ze srajfonem, i podłączamy mu tylko wejście RXD razem (równolegle) z RXD głównego BT.
3- TX + tracker. Jak w P.1, ale dane telemetrii (czyli pin TXD eleresa wpuszczamy przy okazji drutem na RXD trackera). Tu można dodać małą modyfikację, i pin RXD od BT zapiąć do TXD od trackera a nie do TXD od nadajnika. Soft trackera przepuszcza przez siebie dane telemetrii, ale potrafi dołożyć parę swoich danych o stanie trackera. I takie połączenie w "sznurek" da nam dodatkowe info z trackera na eldispie.
4- To samo co 3 plus trackMyRC - drugi slave którego RXD lączymy z RXD tego pierwszego BT.
5- eLDisp na trackerze - ma brać dane telemetrii, czyli zapinamy jego RXD razem z RXD od BT (mogą być dwa eldispy - jeden na maszcie, drugi w aparaturze).
Uff, pewnie da się jeszcze inaczej, ale chwilowo brakło mi wyobraźni użyszkodników :mrgreen:

Tak więc jest ciut inaczej niż myślałeś, bo dwukierunkowa komunikacja jest pomiedzy aparaturą a puszką - drugi kierunek dla eLDispa. A do TrackMyRc wystarczy jeden kierunek: puszka -> srajfon. TrackMyRc nic nazad nie wysyła.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: arek2081 »

Miś wszystko ruszyło od kopa, działa nawet z radiomodemami, wystarczy zmienić protokół i to wszystko śmiga jak trzeba, dzięki.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Rurek »

Miś, żadnych rezystorów nigdzie nie potrzeba?
Baud wszędzie ustawiony na 57600?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: zbipok »

Czy można zaufać transmisji BT do celów sterowania RC?
Zbyszek
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Piotrowy »

zbipok pisze:Czy można zaufać transmisji BT do celów sterowania RC?
Poczekam jeszcze :roll: Może w Konarzynach ktoś się odważy ;-)
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: zbipok »

Ja jestem odważny ale nie aż tak, dlatego do retrasmisji na maszcie będę używał fabryczne odbiorniki z SBUSem.
Zbyszek
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: marbalon »

zbipok pisze:Czy można zaufać transmisji BT do celów sterowania RC?
Też bym był daleki od takiego pomysłu. Najbardziej istotną cechą tego rozwiązania jest brak przekładek PPM/samplowanie go potem itp. oraz częstotliwość odświeżania nawet dużej liczby kanałów. Jestem ciekaw Zbyszku twoich wrażeń bo Miś prezentował znacznie płynniejszą pracę zwykłego serwa.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Rurek pisze:Miś, żadnych rezystorów nigdzie nie potrzeba?
Używając eleresów V2 nie trzeba. Przy V1 przydały by się na RX i TX każdego użytego eleresa.
Rurek pisze:Baud wszędzie ustawiony na 57600?
Tak.
zbipok pisze:Czy można zaufać transmisji BT do celów sterowania RC?
Nie wiem, trzeba by trochę potestować. Zauważyłem że najwiekszą zakałą BT w pececie jest oprogramowanie w PC. Więc jest duża szansa że zestawione połączenie pomiędzy dwoma modułami będzie stabilne. Ale co będzie jak obok siebie będzie pracować więcej takich linków to nie wiem.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: arek2081 »

Ja pewnie przetestuje ale na radiomodemach
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: lotpawel »

zastanawiam się czy dało by radę zastosować tutaj taki mały nadajnik/odbiornik rf na 435Mhz jak do arduino np. ?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Na 435MHz na pewno nie, bo w tym paśmie działa eleres i będzie bruździł.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: lotpawel »

jest jeszcze alternatywa na 315Mhz, zastanawiam się o ile bedzie to pewniejsze od bt
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: zbipok »

marbalon pisze:
zbipok pisze:Czy można zaufać transmisji BT do celów sterowania RC?
Też bym był daleki od takiego pomysłu. Najbardziej istotną cechą tego rozwiązania jest brak przekładek PPM/samplowanie go potem itp. oraz częstotliwość odświeżania nawet dużej liczby kanałów. Jestem ciekaw Zbyszku twoich wrażeń bo Miś prezentował znacznie płynniejszą pracę zwykłego serwa.
Działa, nie zauważyłam żadnej różnicy pomiędzy klasycznym rozwiązaniem eLeReSa, a dodatkowym przekaźnikiem na maszcie.
I o to chodziło, 12 kanałów + 4 binarne i wszystko oparte o transmisję danych bez PPMa.
Obie konfiguracje mogę przełączać między sobą nawet w locie jeśli coś przestałoby działać
Preferuję konfigurację z przekaźnikiem na maszcie. Wtedy nadajnik nie potrzebuje dodatkowej anteny, nic mu nie odstaje i mieści się w walizce. Zasilania w nadajniku też starcza na dłużej.
ELeReS wkładany do nadajnika mam teraz w rezerwie.

ELeReS jest the Best
Zbyszek
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: arek2081 »

Temat umarł, nikt nic nie pisze? Wczoraj miałem trochę wolnego więc się pobawiłem z modułami bleutooth, dwie sztuki hc-05 kilka komend w terminalu i działa, na filmie nie ma eldispa ale później też podłączyłem i również działa.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: zbipok »

Nie ma innego wyjścia , musi działać.

Ostatnio w locie sprawdziłem przełączenie pomiędzy konfiguracją eLeReSa na maszcie i w nadajniku - udało się :-D
Zbyszek
ODPOWIEDZ