Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Dobra, idąc za ciosem. Pracuję nad softem do konwertera który potrafiłby też konwertować telemetrię z eleresa na zjadliwy przez ER9X format czyli FrSky.
Pierwsza testowa wersja powstała: http://members.upcpoczta.pl/r.bialy6/MK ... S_v201.zip
Uwaga. Wersja testowa, i nie gwarantuję 100% poprawności działania. Tylko dla odważnych i testerów.

A teraz jak to podłączyć:
-TX z nadajnika eleres albo z modułu BlueTooth standardowo przez zabezpieczający rezystor 1k do pinu RXI na arduino.
-Na D10 i D11 arduino dostajemy sygnał telemetrii w formacie FrSky - 9600baud. Jeden z tych pinów podłączamy (znów przez 1k) do wejścia telemetrii w aparaturze. A czemu są dwa ? Ano bo jeden jest normalny, a drugi zanegowany. A więc jak mamy uproszczony mod aparatury 9x gdzie na zewnątrz jest wywleczona wprost noga RX procesora, to podpinamy D10. Jak mamy pełny mod aparatury (wraz z inwerterem dla FrSky), to podpinamy tam D11.

Jak układ nie dostaje telemetrii z eleresa, nie wypuszcza też telemetrii w formacie FrSky. Na razie dioda na arduino nie sygnalizuje czy jest telemetria czy nie ma.

Teraz co dostajemy:
-RSSI (w modelu)
-TSSI czyli poziom sygnału telemetrii odbierany przez aparaturę.
-Napięcie baterii modelu (jako A1 - skala 25.5)
-Prąd (jako A2 - skala 62.4) - max 62.4A
-Pozycję GPS (format SSSdd.dddd gdzie SSS to stopnie, a dd.dddd to dziesiąte częsci stopnia (przecinek jest po prostu w złym miejscu, ale szkoda było mi tracić precyzji pozycji aby przecinek się zgadzał)
-Predkość z GPS (w km/h a nie w węzłach), wysokośc z GPS (w m) i kurs lotu z GPS.
-Ilość satelit jako Fuel*10. 1sat to 10% fuel. 10 lub więcej sat to 100% fuel.
-Tryb lotu Multiwii/AP - jako RPM. Ustawić ilość "blades" na 60, i dostajemy tryb od 0 do 15.
-Temperatura odbiornika (jako T1)
-HDOP (choć ja tego nie widzę bo mam Tg9x na procku M64)

Na razie tyle.

Aaaa, zapomniałem...
Jak chcemy używać telemetrii w ER9x to niestety, ale nie można wybrać protokołu PXX jako nadawczego, bo wtedy telemetria przestawia się w tryb którego nie dam rady obsłużyć w arduino.
A więc pozostaje (według moich preferencji i funkcjonalności) wybór:
1 - S.BUS (tylko nowe softy ER9x)
2 - PPM (wolniejsze odświeżanie kanałów)
3 - DSM2/DSMX (max 6 kanałów ? Jakoś więcej mi nie działało, ale to było na starej wersji softu w aparaturze)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: MatManiak »

Świetna robota! ale... link do paczki nie działa.
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Kowal »

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Sznurek poprawiony.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Na razie wygląda że wszystko działa. Testuję na Tg9x z ustawionym protokołem S.BUS. Dotychczas wykryłem jeden mały błąd w telemetrii: kurs z GPS po przekroczeniu 255 stopni zaczyna od 0. Oczywiście błąd znaleziony, ale nie wypuszczam jeszcze poprawki bo może coś się jeszcze wyłapie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Widzę że namieszałem z tym softem... Ten jest OK i z poprawkami tych błędów które dotychczas znalazłem :
http://members.upcpoczta.pl/r.bialy6/MK ... S_v201.zip

Co nowego/poprawionego:
- poprawiono predkosc i kurs dla wartosci > 255
- dodano zerowanie RSSI, ilosci SAT i HDOP po utracie telemetrii
- uruchomiono watchdog
- jesli nie ma FIX'a, ale odbiornik przesyła dane GPS to Fuel=2 (krociutki pasek).
- poprawiono dekodowanie Flymode
- lekko zmieniono zakresy dla S.BUS aby były adekwatne do tego co wypuszcza TG9x w S.BUS
- zmieniono sposob mrugania ledą :
1 błysk - brak sygnału wejsciowego i telemetrii,
2 błyski - jest wejściowy (PPM/PXX/SBUS/DSM),
3 błyski jest sygnał wejściowy oraz są odbierane dane telemetrii.
Dwa rzadsze błyski - jest tylko tylko telemetria, nie ma PPM/PXX...
- poprawiono blokowanie telemetrii po zaniku sygnału z aparatury.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: zbipok »

miś pisze: -TX z nadajnika eleres albo z modułu BlueTooth standardowo przez zabezpieczający rezystor 1k do pinu RXI na arduino.
-Na D10 i D11 arduino dostajemy sygnał telemetrii w formacie FrSky - 9600baud. Jeden z tych pinów podłączamy (znów przez 1k) do wejścia telemetrii w aparaturze.
Czyli jeśli stosuję stację przekaźnikową to pin D11 arduino podpinam do SPORT odbiornika X8R Taranisa ?
Zbyszek
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: NeXuS »

Wygląda na to, że tak.
Czyli, że tym sposobem nie trzeba będzie już w Taranisie stosować kompilowanego przez Marbalona oprogramowania, bo ARDU robi robotę z tłumaczeniem eleresa na frsky?
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: zbipok »

No chyba jednak nie można , bo S-Port to 57600 bps i Miś nie da rady obsłużyć tego programowo.
Może wyjściem jest dołożenie drugiego arduino. Na dodatek dość bezpiecznym bo nie narusza sterowania RC.
Zbyszek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Konwerter przeznaczony jest na bezpośrednie podłączenie przy aparaturze. Jeśli masz stację przekaźnikową z bluetooth to będzie działać. Jeśli masz przekaźnik oparty o odbiornik S.BUS i z odbiornika puszczasz to do konwertera, to nie będzie działać telemetria. Po pierwsze 57600 baud (ale to w odbiornikach typu X, odbiorniki typu D działają z 9600 baud), ale drugą sprawą jest inny format ramki którą wprowadza się do odbiornika, niż ta która wychodzi z modułu TX do aparatury, a konwerter robi format zjadliwy dla aparatury a nie dla odbiornika z S.BUS
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
jahoox
Posty: 106
Rejestracja: piątek 21 lut 2014, 07:37
Lokalizacja: Mielec

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: jahoox »

Mam mały problem z moim projektem retransmisji, może będziecie wiedzieć co może być nie tak. Chciałem zrobić retransmisję podobnie jak ma zbipok czyli Taranis na swoim linku 2,4. Odbiornik z sb później arduino i eleres max.
Wszystko wydaje się ok od odbiornika frsky do arduino, diora sygnalizująca sygnał świeci ciągłym a jak odepnę odbiornik to mryga seriami po trzy. Wygląda że jest ok. Natomiast nic mi nie dociera do nadajnika eleres... model nie reaguje. wydaje się że wszystko podpiąłem prawidłowo. Zbipok troszkę mi podpowiadał i wydaje mi się że powinno być ok ale nie jest.
Co mogę jeszcze sprawdzić??? Czy dioda tx powinna świecić podczas komunikacji z eleresem???
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

W eleresie nowy soft ? Konwerter podłączony do pinu RX eleresa zgodnie z opisem w piereszym poście ? W eleresie TX ustawiony UART Baudrate na 57600 ?
W eleresie powinna zapalić się zielona dioda, tak samo jak w przypadku podania mu standardowego PPM'a.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
jahoox
Posty: 106
Rejestracja: piątek 21 lut 2014, 07:37
Lokalizacja: Mielec

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: jahoox »

miś pisze:W eleresie nowy soft ? Konwerter podłączony do pinu RX eleresa zgodnie z opisem w piereszym poście ? W eleresie TX ustawiony UART Baudrate na 57600 ?
W eleresie powinna zapalić się zielona dioda, tak samo jak w przypadku podania mu standardowego PPM'a.
W eleresie aktualizowałem soft z miesiąc temu więc uznaję że aktualny, rx podpięty zgodnie z opisem czyli przez rezystor 1k dla bezpieczeństwa (chociaż ten eleres od marbalona 1W chyba ma już zabezpieczenia?)
UART w nadajniku eleres był ustawiony na 57600.

Sofat do arduino wgrywałem zanim wszystko polutowałem, ma to jakieś znaczenie? Chyba nie skoro rozpoznaje sygnał sb z odbiornika frsky...?

Dioda na arduino od TX nie świeci.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Wywal ten 1K jak masz MAX'a. A w MAX'ie dioda ma jaki kolor ? Soft do arduino jest dobrze wgrany.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: arek2081 »

czy konwerter można podłączyć pod ten port https://github.com/opentx/opentx/wiki/T ... erial-port czy będzie działać prawidłowo telemetria z eleresa?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
ODPOWIEDZ