Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: NeXuS »

Co do 2. to już mam pewność, że w pewnej specyficznej pozycji anten i niewielkiej odległości transmisja BT jakoś zatyka się transmisją z MODa. Jeżeli położę sprzęty w miarę blisko, ale tak, że wszystko działa to po przełączeniu MODa na 500mW następuje to zatkanie transmisji i slave się wiesza. Sam MOD na slave'a przy nim (ok. 10 cm) nie wpływa, na żadnej mocy - mówię tu o "normalnych" warunkach, czyli MOD i aparatura oddalone od siebie na powiedzmy metr. Wygląda na to, że to zatkanie raczej nie do powtórzenia w warunkach polowych.

Co do 1. to sorki za upierdliwość, ale zanim na tym ulotnię swoje modele, wolę się upewnić, że wszystko jest prawidłowo.
Rezystory mam. Sprawdzone miernikiem - 1K. Na zasilanie modułu BT i arduino idzie 5,07V. Na pinie PPM z Taranisa jest 5,32V, za rezystorem na D8 jest 5,18V.
Na linii TXO-arduino - RX-BT jest 4,57V z każdej strony rezystora. Zwarcia na rezystorze nie ma. Tak ma być?
Zastanowiło mnie to, bo przy transmisji BT z MOD'em jest ok. 3,3V w każda stronę.
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: kamilborkowski »

Czy mogę wgrać konwerter do Arduino Pro Mini, ale na procesorze Atmega 168PA 16MHz ?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

kamilborkowski pisze:Czy mogę wgrać konwerter do Arduino Pro Mini, ale na procesorze Atmega 168PA 16MHz ?
Nie. Musiałbym skompilować specjalną wersję dla M168.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: kamilborkowski »

Używając Arduino Nano mam wyjście do Bluetootha zrobić przez pin RXO czy TX1?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Pin 1 na złączu czyli TX1.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: kamilborkowski »

No to jeszcze jedna sprawa czysto teoretyczna:
Nie mam dostępnego trybu PXX w Taranisie, ale jak pogrzebałem na forum to znalazłem ten wpis http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=4&t=52 ... 70#p376882 mówiący, że trzeba w Companion zaznaczyć DSM2. Mam nadzieję, że na sofcie marbalona też to zadziała.
Jeśli się uda to wtedy włączę sobie ten PXX, w Arduino ustawię ten tryb i wszystko będzie pięknie hulać. Jednak w sytuacji awaryjnej gdy będę musiał wyciągnąć z Taranisa konwerter i włożyć znów TX eLeReS do apki to będę musiał jeszcze przełączyć tryb nadajnika na PPM?
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: cebulator »

A czy przypadkiem PXX w taranisie to nie jest opcja z zewnętrznym XJT?
Wg tego:
http://open-txu.org/glossary/pxx/
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: kamilborkowski »

Z tego co ja rozumiem jest to alternatywny tryb komunikacji między aparaturą a modułem nadawczym zamiast PPM i można go ustawić na zewnętrzny moduł w Taranisie. Jeśli więc konwerter, który podpinam pod piny tego zewnętrznego modułu poradzi sobie z tym protokołem to nie będzie problemu.
Nie wiem czy w jakikolwiek sposób będzie on dla mnie lepszy niż PPM, ale w tym wątku pisali że na nim płynniej chodzą serwa.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: NeXuS »

Mam Taranisa z softem od Marbalona - przerobionym pod odbiór telemetrii eLeReSa. Próbowałem z DSM2 i nie za bardzo mi poszło, bo było ograniczenie w liczbie kanałów (bodajże do 6 czy 8, nie pamiętam teraz dokładnie), którego nie udało mi się rozszerzyć. Jakby Ci się udało to napisz, bo ja dałem za wygraną i lecę na PPM.
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: kamilborkowski »

NeXuS, zgodnie z opisem:
http://open-txu.org/glossary/pxx/ pisze:A communication protocol used by FrSky for its own XJT modules. Sends 8 channels in 9 milliseconds. If a second 8 channels are used, the total latency becomes 16 milliseconds for a given channel.
PXX chyba będzie ograniczony z góry do 8 kanałów. Nie wiem w ogóle czy warto się o niego starać bo póki co jedynym argumentem za nim jest ta niby płynniejsza praca serwa a przeciw niemu mamy już:
1. Ograniczenie do 8 kanałów
2. Konieczność przełączania trybu w aparaturze w razie konieczności włożenia TX eLeReSa do apki

Edit: jeszcze raz przeczytałem ten opis i chyba wynika z niego że można użyć kolejne 8 kanałów i wtedy opóźnienie między odświeżeniem kanału wynosi 16ms. Czyli jednak nie będzie ograniczenia w protokole PXX.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Nie wiem jak to wygląda w taranisie, ale w ER9x wybieram protokół PXX, D16 mode i mam 16 kanałów. W razie czego zmieniam w menu aparatury PXX na PPM i mam spowrotem PPM.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: kamilborkowski »

miś, ale są jakieś argumenty za używaniem PXX oprócz płynniejszej pracy serw?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Praktycznie zerowy jitter, czyli brak drgań serw w stabilnej pozycji. Jedyny jitter jaki w tym przypadku może być będzie pochodził od drążków aparatury. Do tego mniejsze opóźnienia niż w 12CH PPM, bo w 12ch PPM ramka ma 30ms, a w PXX 18.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: lotpawel »

Miś a jak jest w przypadku gdy przestawimy na PXX i będziemy chcieli zamiast po bt połączyć apke kablem z nadajnikiem? Trzeba przestawiać z powrotem na PPM czy eleres łyknie pxx?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Jeśli przy aparaturze pozostanie konwerter PXX -> serial, to nic nie trzeba przestawiać, kablem idzie serial.
Jeśli bezpośrednio z pominięciem konwertera to trzeba przestawić, ale to przecież 5 kliknięć w menu aparatury.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ