Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: lotpawel »

5 kliknięć ale jak model w powietrzu a "coś" się stanie to każda sekunda jest istotna:D
ale fakt, widzę raczej zalety pxx, dzięki
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Więcej Ci zajmie podłączanie kabli niż to klikanie :-) Po za tym możesz sobie zrobić dwa modele w TX. Jeden po PXX, drugi po PPM. Zmiana modelu w aparaturze jest jeszcze szybsza.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: kamilborkowski »

lotpawel, czyli co, robimy retransmisję przez bluetooth do eleresa na maszcie a z masztu długi kabel z dodatkowym konwerterem?
Jak wszystko hula ładnie to w apce siedzi konwerter z BT a jak coś się dzieje to wyrzucamy go z apki i wciskamy wiszący kabel?
Brzmi bezpiecznie :lol:
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: lotpawel »

ja tak zaliczyłem już 5 bezpiecznych lotów;)
generalnie działa to tak że w apce tg9xr siedzi arduino i bt i dodatkowo gniazdo mini cb z którego korzystałem w czasach przeszłych:D
na trackerze jest moduł bt odbiorczy + 5m kabla, z tego co Miś mówił i testów organoleptycznych działa to tak że sygnał PPM po kablu jest nadrzędny, więc jak pada bluetooth czy coś z nim jest nie tak wystarczy wpiąć kabel i lecimy dalej ;) jedynie teraz rozchodzi się o kompatybilność PPM - PXX, ale jak Miś słusznie mówi najprościej na apce skopiować model i nie zapomnieć przełączyć w razie awarii i chyba przy tej opcji zostane
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

A czego Wy się boicie tak tych BT ? Że się zawieszą ? Bo jak tak to łatwiej chyba wyłączyć i ponownie włączyć zasilanie aparatury. To samo można zrobić na maszcie - dodać wyłącznik, pstryk-pstryk i wszystko musi wrócić do normy.
A jeśli boicie się uszkodzenia BT, to moim zdaniem prawdopodobieństwo uszkodzenia jest zbliżone do innych elementów zestawu, więc poziom awaryjności raczej przez to nie wzrośnie. To jak wzbranianie się od założenia autopilota, bo to kolejny klocek który może się zepsuć :lol:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Piotrowy »

Mam podobny przypadek z PPM Futabay 12FG, ponieważ futaba wymyśliła dziwadło, gdzie kanały 9-12 chowają się pomiędzy 1-2 i 3-4 :shock:

Eleres na kablu działa ładnie na 12 kanałach, bo Miś nauczył go wcześniej widzieć ten futabowski PPM i nie ma z tym problemów :-) , ale przy retransmisji PPM za pomocą zestawu Jeti 2,4G już nie :-(.

Rozwiązaniem jest to co piszą powyżej koledzy, czyli BT i arduino.

Jedyne obiekcje mam co do zasięgu i zakłócalności transmisji BT :roll: . Czasami, trzymając aparaturę w ręku muszę się oddalić w celu wyrzucenia modelu, albo z powodu temperatury otoczenia, zamknąć się w aucie.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: lotpawel »

Piotrowy z tym zasięgiem też miałem obiekcje i... nadal mam:D
wczoraj latałem to w pozycji gdzie apka za autem a tracker przed autem no to były lagi,
ale jak zamykam się w aucie na tylnym siedzeniu a tracker stoi 1-2m przed autem to wszystko działa ładnie.

zawsze można pomyśleć nad jakimiś "lepszymi" modułami bt
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Kowal »

lotpawel pisze:...zawsze można pomyśleć nad jakimiś "lepszymi" modułami bt
Może takie: 5PCS XM-15B bluetooth serial port module compatible with HC-06 HC-05 master-slave 3V / 3.3V / 5V prevent reverse connect. Mają teoretyczny zasięg 30m :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: lotpawel »

albo takie które niby są w klasie pierwszej ale trzeba by troche lutować ;)
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Piotrowy »

Kowal pisze:Może takie: 5PCS XM-15B bluetooth serial port module compatible with HC-06 HC-05 master-slave 3V / 3.3V / 5V prevent reverse connect. Mają teoretyczny zasięg 30m
Zastanawiam się, czy mam kupić dwa takie moduły, czy wystarczy jeden mocniejszy jako nadawczy, a drugi np. HC-05 jako odbiorczy :roll: Nadmienię, że nie korzystam z telemetrii eleresa.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: NeXuS »

Wydaje mi się, że moduły dla zbindowania i dalszego współdziałania muszą mieć zapewnioną transmisję dwukierunkową, bez znaczenia, że wykorzystasz tylko w jedną stronę. Tak na mój rozum.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Piotrowy »

NeXuS pisze:Wydaje mi się, że moduły dla zbindowania i dalszego współdziałania muszą mieć zapewnioną transmisję dwukierunkową, bez znaczenia, że wykorzystasz tylko w jedną stronę. Tak na mój rozum.
Transmisja będzie dwukierunkowa, ale na granicy zasięgu, nadawcza Tx z większą mocą bardziej :lol:
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Niestety Nexus ma rację. Przy BT to zasięg będzie dobry jeśli oba moduły są class 1. Jak jeden będzie class 2 to zasięg spadnie do takiego jaki zapewnia class 2, bo do utrzymania linku przez BT potrzeba aby obie strony odbierały sygnał.
Ale ktoś tu w innym wątku sprawdził że na polu było 30m zasięgu na zwykłych HC-05. Co chcieć więcej ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: kamilborkowski »

Dokładnie tak - wczoraj sprawdziłem i na dwóch HC-05 mogłem po około 30m (33 kroki) jeszcze uzbroić silniki - to naprawdę sporo więcej niż normalnie się poruszam wokół bazy.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

UWAGA !
Znalazłem błąd w sofcie konwertera który pokazuje się jeśli zewrzemy D9 do masy aby wybrać protokół S.BUS lub DSM2/DSMX.
Jeśli ktoś chce używać konwertera z protokołem S.BUS lub DSM2/DSMX proszę KONIECZNIE uaktualnić oprogramowanie do wersji 1.02 dostępnej w pierwszym poście. Inaczej może dojść do uszkodzenia płytki arduino.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ