Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Głuś »

miś, próbowałem usunąć i zmienić ID tego RSSI FrSKY nie pomogło. Tak myślę żeby może usunąć standardowe ostrzenie RSSI np. poprzez zjechanie wartości ostrzeżenia do 0 i dodanie w funkcjach specjalnych ostrzeżenia na wartość RSSI z eLeReSa, przetestuje i dam znać :-)

arek2081, to już lepiej poprosić Misia o usunięcie RSSI (wycięcie na konwertorze żeby nie było przekazywane do Taranisa), lepiej mieć telemetrie bez RSSI jak wcale, ale to oczywiście ostateczność, na razie trzeba pokombinować, może da się to jakoś pożenić :-) Mi w zasadzie zależy tylko na współrzędnych GPS (żeby je logować) bo nie zawsze mam ze sobą urządzenie z TrackMyRC.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: arek2081 »

Głuś pisze:Tak myślę żeby może usunąć standardowe ostrzenie RSSI np. poprzez zjechanie wartości ostrzeżenia do 0 i dodanie w funkcjach specjalnych ostrzeżenia na wartość RSSI z eLeReSa, przetestuje i dam znać
Nie da rady tego zrobić minimalne rssi to chyba 14% i niżej nie zjedziesz. Jedyne co można zrobić to wyłączyć dźwięk i wibracje
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Głuś »

To może trzeba odwrotnie: to z odbiornika FrSKY zostawić w spokoju, a z eLeReSa przesyłać nie jako RSSI tylko np. "ZASI" od zasięgu :-D ustawić na niego alarm w funkcjach specjalnych i tym sposobem będziemy mieli oba RSSI monitorowane.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Pawelsky, ze względu na konieczność zachowania braku kolizji w timmingach robię tak że wysyłam jedno ID zaraz po każdej odebranej ramce S.BUS. Akurat RSSI jest wysyłane częściej, wplatane jest co 6 innych ID. Wiem że nie jest to optymalne i zgodne z dokumentacją, ale działa, i inaczej nie dam rady tego zrobić (softłerowy uart do odbioru SBUS, i softłerowy do nadawania S.PORT, i jednocześnie hardłerowy do komunikacji z eleresem). I tak cud że to działa poprawnie, ale parę semaforów załatwiło sprawę.
Jak nie znajdzie się inny sposób na te RSSI to faktycznie przeniosę je na inne ID i będzie po kłopocie. Jakie ID ma ten "ZASI" ? Jest wogóle takie ID ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Głuś »

Jak to mówią czasem jeden film powie więcej niż tysiąc słów:



A tak durnieje po odłączeniu zasilania modelu:



Po ponownym podłączeniu dalej durnieje, dopiero jak apke wyłączę i włączę to się po jakimś czasie zamknie.

Próbowałem kombinować ze zmianą nazwy oraz ID,
Obrazek
ale bezskutecznie. Nie wiem, wydaje mi się że pomysł mam dobry tylko wykonanie szwankuje, nie jestem specem od FrSky i telemetrii bo całe życie latałem na DSMX bez telemetrii :-P Więc, albo coś robię źle, albo faktycznie trzeba żeby konwerter przesyłał to z innym ID czy jak to tam działa w tych Taranisach :-P
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: pawelsky »

miś pisze:Pawelsky, ze względu na konieczność zachowania braku kolizji w timmingach robię tak że wysyłam jedno ID zaraz po każdej odebranej ramce S.BUS. Akurat RSSI jest wysyłane częściej, wplatane jest co 6 innych ID. Wiem że nie jest to optymalne i zgodne z dokumentacją, ale działa, i inaczej nie dam rady tego zrobić (softłerowy uart do odbioru SBUS, i softłerowy do nadawania S.PORT, i jednocześnie hardłerowy do komunikacji z eleresem). I tak cud że to działa poprawnie, ale parę semaforów załatwiło sprawę.
Rozumiem ograniczenia, ale niestety po przyjrzeniu sie temu co i jak jest wysylane widze tak na szybko co najmniej 3 problemy (i zeby nie wyjsc na marude potencjalnie rozwiazania dla nich :-) ):
1) RETRANSMISJA - o ile ma to prawo dzialac przy besposrednim podlaczeniu do S.Portu w aparaturze, to juz do retransmisji przez FrSky sie nie nadaje. Powodem jest to samo o czym wspominalem w innym watku Qczkowi - konflikt pollingu. Zarowno odbiornik jak i konwerter wysylaja go jednoczesnie powodujac ogolna kaszane i kolizje na linii S.Port. To co z tego dotrze na ziemie to jedna wielka loteria. Rozwiazaniem jest nie wysylanie polingu tylko zsynchronizowanie sie z pollingiem nadajnika, choc to moze byc ciezko wykonalne bo jestes ograniczony timingami S.BUSa
2) PODWOJNE RSSI - poniewaz zarowno RSSI eleresa jak i FrSky przy retransmisji wysylane jest z tym samym application ID (0xF101) Taranis bedzie glupiec. Rozwiazaniem jest wysylanie RSSI eleresa przy retransmisji z innym Application ID (ze standardowych wolne jest chyba jeszcze AccZ i Temp2, ale nikt nie powiedzial ze nie moze byc jakies jeszcze inne). Oczywiscie musimy miec mozliwosc konfiguracji retranscmisja vs polaczenie bezposrednie, ale to i tak bedzie konieczne z uwagi na pkt. 1.
3) PRZEKLAMANIA - czasem widze poczatek ramki 0x7E jako 0xFE, moze to byc niedokladnosc przy wysylaniu badz przy odczycie przez moj analizator cyfrowy, tudziez nieco niestandardowy baudrate. Moze to powodowac gubienie niektorych danych, ale sprawa jest do sprawdzenia - rzuce na to w wolnej chwili jeszcze okiem pod oscyloskopem.

No i jeszcze kwestia dyskusyjna, czy wszystkie dane powinny byc wysylane z tym samym Physical ID (04), czy moze lepiej uzyc ID domyslnie powiazanych z danym Application ID, badz, aby nie bylo konfliktow z ew. innymi sensorami podlaczonymi do S.Porta, uzyc jakiegos innego, nieuzywanego jeszcze ID.

P.S. Zmienianie nazw czujnikow, badz wywalanie RSSI z listy niczego nie zmieni, Taranis dekoduje to sobie wewnetrznie.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Ad.1
Wyłączę wysyłanie pollingu, ale odbiór pollingu z odbiornika Frsky nie wchodzi w rachubę. Jak wystąpi kolizja to odbiornik FrSky powinien olać taką ramkę bo na pewno mu się nie zgodzi CRC które jest liczone. A brak jednej ramki telemetrii co jakiś czas to chyba nie tragedia ?
Ad.2
Zrobię przełączane. Wraz z wyłączaniem pollingu. Temp2 jest zajęte (może tam być temperatura silnika albo spalin ze specjalnego czujnika).
Ad.3
Baudrate nie jest idealny, ale na softłerowym uarcie lepiej nie będzie. Działa, więc musi tak zostać.

Co do ID to znów założenie jest takie że do tego odbiornika FrSky jest podłączony TYLKO i WYŁĄCZNIE konwerter z eleresa. Żadnych innych czujników !. A więc o konflikty na physical ID nie ma się co obawiać. Ale ID mogę zmienić. Jakie są nieużywane ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: pawelsky »

miś pisze:Wyłączę wysyłanie pollingu, ale odbiór pollingu z odbiornika Frsky nie wchodzi w rachubę. Jak wystąpi kolizja to odbiornik FrSky powinien olać taką ramkę bo na pewno mu się nie zgodzi CRC które jest liczone. A brak jednej ramki telemetrii co jakiś czas to chyba nie tragedia ?
Tak i nie. Po pierwsze tak naprawde nie jestes w stanie stwierdzic ile ramek nie trafi w 4-8ms okres po pollingu i ile ich zostanie pominietych. Po drugie sprawa komplikuje sie gdy dodasz jeszcze jakies urzadzenie S.Port, bo wtedy prawdopodobnie zadne dane z tego urzadzenia sie nie przebija (bo wysylasz swoje dane bezwarunkowo nie czekajac na polling). No i po trzecie wysylasz okolo 20 danych (16 + kilka razy RSSI), odbiornik transmituje je w 12ms slotach, czyli pomiedzy jednym a drugim wyslaniem kazdej danej masz 240ms. Jesli zgubisz jedna ramke, masz juz prawie 500ms. Moze nie jest to jakas tragedia, ale warto o tym pamietac.
miś pisze:Baudrate nie jest idealny, ale na softłerowym uarcie lepiej nie będzie. Działa, więc musi tak zostać.
No wlasnie nie mam pewnosci ze dziala, trzeba by sprawdzic czy i ile ramek nie jest odczytywanych poprawnie. Im wiecej jest gubionych tym bardziej wydluza sie czas miedzy przeslaniem danej wartosci (jak pisalem wczesniej) i zapewne to powoduje czasem zamieranie niektorych czujnikow widoczne na screenshotach. Mysle ze w ramach testu mozna wysylac kolejne wartosci 1, 2, 3 itp. dla kazdego kolejnego czujnika i zobaczyc ile z nich tak naprawde dotrze i zostanie odczytanych.
miś pisze:Co do ID to znów założenie jest takie że do tego odbiornika FrSky jest podłączony TYLKO i WYŁĄCZNIE konwerter z eleresa. Żadnych innych czujników !. A więc o konflikty na physical ID nie ma się co obawiać.
Sensowne zalozenie, choc ide o zaklad ze znajdzie sie taki co sprobuje podlaczyc i bedzie narzekal ze mu nie dziala. Albo ktos bedzie chcial skonfigurowac odbiornik przez skrypt LUA i nie bedzie w stanie. Nie jest to oczywiscie jakis wielki problem, ale warto o tym wiedziec.
miś pisze:Ale ID mogę zmienić. Jakie są nieużywane ?
Wiem ze 0x00-0x0A oraz 0x16-0x19 sa zajete. Co z pozostalymi niestety nie wiem - 0x1A i 0x1B bylo kiedys uzywane przez skrypty LUA od S6R, wiec tych bym unikal, ale pewnie cos ze srodka zakresu 0x0B-0x15 powinno byc bezpieczne
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

pawelsky pisze:Mysle ze w ramach testu mozna wysylac kolejne wartosci 1, 2, 3 itp. dla kazdego kolejnego czujnika i zobaczyc ile z nich tak naprawde dotrze i zostanie odczytanych.
Chętnie bym zrobił testy, ale nie mam taranisa ani odbiornika FrSky. Mogę testować tylko bezpośrednio z aparaturą TG9X.
pawelsky pisze:Sensowne zalozenie, choc ide o zaklad ze znajdzie sie taki co sprobuje podlaczyc i bedzie narzekal ze mu nie dziala.
To się mu wytłumaczy że tak ma być i tak działać nie będzie :mrgreen:

Co do ID to nie będę kombinował, niech zostanie 4 czyli GPS.
Jeszcze pytanie co do czasu z GPS. Bajt mówiący o tym czy to czas czy data jest to najstarszy bajt, czy najmłodszy ? Bo co do tego nie jestem pewien.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: Głuś »

pawelsky pisze:No i po trzecie wysylasz okolo 20 danych (16 + kilka razy RSSI), odbiornik transmituje je w 12ms slotach, czyli pomiedzy jednym a drugim wyslaniem kazdej danej masz 240ms. Jesli zgubisz jedna ramke, masz juz prawie 500ms. Moze nie jest to jakas tragedia, ale warto o tym pamietac.
Nie uważam żeby to był problem, większe lagi są na radiomodemach 3DR i nikt raczej nie narzeka, telemetria jest dodatkiem ułatwiającym życie, a nie niezbędną rzeczą do sterowania. Nawet jak by co dwie sekundy odświeżało to nie ma tragedii :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: pawelsky »

miś pisze:Chętnie bym zrobił testy, ale nie mam taranisa ani odbiornika FrSky. Mogę testować tylko bezpośrednio z aparaturą TG9X.
Sprawdze na Taranisie jak czesto logowane sa dane z telemetrii, jak to nie da odpowiedzi to mozesz ew. przygotowac firmware testowy a ja go wrzuce na testy u siebie.
miś pisze:Jeszcze pytanie co do czasu z GPS. Bajt mówiący o tym czy to czas czy data jest to najstarszy bajt, czy najmłodszy ? Bo co do tego nie jestem pewien.
Pierwszy bajt po Application ID: 0x00 = czas, 0x01 = data.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Na razie jest mała poprawka. Wyłączony polling dla S.PORT, oraz RSSI z eleresa przeniesione na ACC_Z.
Żeby było po staremu (czyli dla konwertera podpiętego wprost do aparatury) trzeba zewrzeć D4 arduino do masy. Ta opcja ma znaczenie tylko dla telemetrii S.PORT.
Poprawiłem też timeouty na telemetrii.

Soft Konwertera eLeReS v 2.05
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: pawelsky »

miś pisze:Na razie jest mała poprawka. Wyłączony polling dla S.PORT, oraz RSSI z eleresa przeniesione na ACC_Z.
Żeby było po staremu (czyli dla konwertera podpiętego wprost do aparatury) trzeba zewrzeć D4 arduino do masy. Ta opcja ma znaczenie tylko dla telemetrii S.PORT.
Poprawiłem też timeouty na telemetrii.
Kilka spostrzezen:
1) RSSI faktycznie przeniesone, rozwiazuje to problem alarmu "Telemetry lost"
2) Polling nadal jest wysylany przy retransmisji, ale po dluzszym zastanowieniu to nawet dobrze, niech tak zostanie, w przeciwnym wypadku dane przychodzilyby z losowymi Physical ID
3) Sensory czasem przychodza z Physical ID 28 (prawdopodobnie odbiornik czasem glupieje traktuje dane jako jakies zapytanie konfiguracyjne i zwraca je z takim wlasnie ID) - tego chyba nie naprawimy bez synchronizacji z pollingiem odbiornika. Obejsciem na to jest po wykryciu wszystkich sensorow recznie usunac te z ID 28.
4) Co jakis czas sygnal zamiera na jakies 250ms albo nawet 0.5 sek (patrz screenshot)
eleres.png
eleres.png (60.4 KiB) Przejrzano 6973 razy
Podsumowujac, wersja 2.05 ma ograniczenia, ale pewnie juz tak bedzie musialo pozostac.

Aha, nadal widze przeklamania 7E->FE na analizatorze logicznym (i to calkiem sporo). Ile danych jest z tego powodu jest faktycznie gubionych bedzie mozna stwierdzic tylko gdybys przygotowal te specjalna wersje wysylajaca kolejne liczby o ktorej pisalem wczesniej.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: miś »

Sprawdź jeszcze raz ten polling. Bo ja go u siebie nie widzę. Może widzisz polling z odbiornika frsky.
Punkt 3 mógł być związany z błędami transmisji (co było widać na tym 0xFE zamiast 0x7E. Udało mi się poprawić procedury uarta i teraz błędy już raczej nie występują.
To zamieranie to ciekawostka. U mnie nic takiego się nie dzieje. Sygnał telemetrii zostaje wyłączony po około 3 sekundach od zaniku odbioru telemetrii z eleresa. A eleres nadaje dane nawet jak nie odbiera modelu (leci wtedy UTX i wartości kanałów), i to wystarczy do podtrzymania nadawania telemetrii s.port czy frsky-d. Więc zaniki nie powinny mieć miejsca (ja ich na analizatorze nie zobaczyłem, a też zrobiłem kilka razy capture po około minucie za każdym razem).

Ale tak z ciekawości zrobiłem tę testową wersje. Ma już poprawkę do uarta. Wysyła kolejno od 0 do 255 zmieniane co jeden pełen obieg wszystkich czujników. Linka wrzucam Ci na PW, aby ktoś inny nie wgrał tego z roztargnienia :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konwerter Radio -> eLeReS serial.

Post autor: pawelsky »

miś pisze:Ale tak z ciekawości zrobiłem tę testową wersje. Ma już poprawkę do uarta. Wysyła kolejno od 0 do 255 zmieniane co jeden pełen obieg wszystkich czujników. Linka wrzucam Ci na PW, aby ktoś inny nie wgrał tego z roztargnienia :-)
Dzieki, przetestuje wieczorem i dam znac. Ten polling sprawdzalem ze 2 razy, ale sprawdze jeszcze raz na wszelki wypadek.

EDIT: Oto wynik testu: https://pastebin.com/2xVTTSMV
Przebija sie srednio polowa wyslanych ramek (czasem kilka wiecej, czasem kikla mniej)

Nadal widze przeklamania (FE) i bledy transmisji (framing error) ale nie tak czesto jak wczesniej (tak moze ze 2 razy na jeden obieg)

Potwierdzam rowniez ze przy retransmisji nadal wysylany jest polling (ale to dobrze, niech tak bedzie).

Zamierania tym razem nie zaobserwowalem, byc moze poprzednio jakis kabelek w paleczynie sie poluzowal.
ODPOWIEDZ