Wasze rekordy odległości

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

diem pisze:Na takie odległości to ja bym brał antenę do nadajnika 5dbi... żadne V(vee?).
To znaczy np. jaką...
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

labo pisze:
diem pisze:Na takie odległości to ja bym brał antenę do nadajnika 5dbi... żadne V(vee?).
To znaczy np. jaką...
Dookólna, fabryczna, 5dbi zysku. Z pewnością można takie dostać również na 1.2ghz:) Oczywiście mówię o antenie do nadajnika.

Antena taka będzie bardziej kierunkowa, ale przy tej odległości w niczym nie będzie to przeszkadzać.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Charakterystyka takiej anteny jest dość płaska, więc jak położysz płatowiec w zakręt, prawdopodobnie będą zaniki sygnału.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

cobra pisze:Charakterystyka takiej anteny jest dość płaska, więc jak położysz płatowiec w zakręt, prawdopodobnie będą zaniki sygnału.
Policz szerokość wiązki na odległość w ktorej będzie nadawać. Na pewno pokryje już po 1km.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Może masz rację, nie będę się spierał.

EDIT:
A jednak trochę się pospieram :-P
Dla anteny 5 dBi kąt promieniowania w pionie wynosi ok. 40° (w poziomie oczywiście 360°).
Teoretycznie zatem, pochylenie modelu o 20° spowoduje wyjście odbiornika z wiązki.
Chyba łatwo o takie wzajemne usytuowanie?
________________
Cobra
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

No tak, ale mamy +3dbi w stosunku do zwykłego bacika (one chyba ok. 2dbi?) a zanik może być tylko chwilowy. Generalnie warto przy takich lotach również popróbować anten nadajnika, nikt nigdy na tym nie skupia uwagi.
pozdrawiam
Michał
emzet
Posty: 862
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 17:06
Lokalizacja: Nowogard

Post autor: emzet »

Jedrula pisze:Tak.
Najprostsze doświadczenie zamocuj jakąś dechę na śrubie możliwie osiowo i do jednego końca przyłóż siłę.
Dech obraca się to samo stanie się z modelem.
Latanie na jednym motoże wymaga sporych umiejętności.
Wybacz, ale to o czym piszesz, delikatnie mówiąc rozmija się z prawdą. Nie masz absolutnie żadnego doświadczenia w tym temacie (wnioskuję po tym co napisałeś). A tylko niepotrzebnie wprowadzasz ludzi w błąd. Jeden działający silnik, nawet jeżeli zapewnia asymetryczny ciąg jest zawsze lepszy niż brak działającego napędu. Miałem w EG zrobiony podwójny napęd na skrzydłach, tak się złożyło że w odległości 2km padł jeden regulator, wróciłem do bazy i to przy bocznym wietrze, dało radę i wcale to takie trudne nie było. Także nie strasz że dwa silniki to gorzej jak jeden, bo jeszcze ktoś weźmie sobie to do serca.
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Może miał na myśli to że kiedy lecisz na silnikach np. twinstarem to przy nagłym odłączeniu jednego silnika model bardzo łatwo wchodzi w korkociąg
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Wojtek - to cały czas jest ten twinstar z 3s1p 5Ah na pokładzie?
W sumie 30km przeleciane to juz baaardzo fajny wynik z pakietu 5Ah.
Trapi z 15Ah wyciągał te swoje rekordy - calkiem porownywalne sie robi.... nawet licząc że on miał cały czas 'z górki'

Jeżeli to nie sekret - lecąc w pierwszą stronę miałeś na minimalnym gazie tak żeby nie tracić wysokości czy raczej ostrzej w rurę z szybkim nabieraniem wysokości?
Jakie średnie predkosci przelotowe?
Wiadomo że jak wiatr nie przeszkadza to z tych 800-1000m mozna pozniej szybowac do domu prawie nie zużywając prądu...

Wstawiaj filma
Awatar użytkownika
elektron
Posty: 1169
Rejestracja: sobota 29 sty 2011, 22:37
Lokalizacja: Dęblin/Warszawa
Kontakt:

Post autor: elektron »

mieciu pewnie że to nie tajemnicą ;) w stronie do lecę na 60% gazu cały czas się wznosząc, natomiast powrót dokładnie w ten sam sposób tylko oddając powoli trochę drazka ;) przelotowa ok 30 usredniajac.

loty nadal na pakiecie 2x 2200mah 3a połączonych równolegle ;)

film wrzuce jak tylko dorwe lepszy komputer bo na moim nie mogę obronić filmu ;( wieczorem będzie....

teraz robię update platformy starej- dokladam audiomodem grakgama i wylaminowuje kilka elementów które juz troszczą. pozatym wymieniłem serwa w pantiltcie bo stare miały Juz olbrzymie luzu. a do dopełnienia szczęścia dzisiaj przychodzą gogle i osd do nowej spalinowej platformy ;D
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Wow 4,4Ah tylko - to jeszcze lepiej. Szkoda że nie masz czujnika prądowego.
Warto byłoby chyba wyliczyć optymalne zakresy prądów do lotu i trzymać się tego lecąc na rekord.
Np u mnie do wznoszenia ok 3m/s wystarczy 12-13A, do lotu poziomego ok 7A. Max co uzyskałem to 8m/s kosztem aż 30A. Tak średnio ok 40minut pracy silnika na pakiecie, nie licząc w ogóle szybowania (z 1m wysokości ok 10m bez wytracania prędkości). Najlepiej leciało się w okolicy 10A z prędkościami 40-50km/h. Przy 2 krotnie wiekszej mocy (20A) ledwo doczłapywałem się do 70km/h a przy 35A była dopiero stówka.
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

a ja czekam na pilota. autopilota bo zaniemógł :/
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Marceli czyżby atemega168 nawaliła :?: tam praktycznie niema się co zepsuć no jeszcze kwarc ;-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Nie wiem co nawalilo ale brak sygnalu na serwach jest niestety i dziwne sygnaly diody wiec cos nie halo
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Fox800 + Vee własnej roboty + filtr Low Pass od Romana
Odbiornik AV z biquadem zrobionym niestety na 1280 (na której mi sieje TVP2 w tamtej okolicy)
RC - frsky bez telemetrii + dopałka + panel 11dbi
Zarówno biquad jak i RC mialem nakierowane w inną stronę - ok 90 stopni do modelu (tak mnie wiatr pokierował)
Oczywiście miernik RSSI na pokładzie.

Pierwszy lot na 2km - bez zadnych problemów:
Obrazek

Pozniej za namową kolegów 2 podejście cały czas na tym samym pakiecie:
Uchwycone 1m od maxa
Obrazek
Po powrocie na ziemię:
Obrazek

Zdjecia z monitorka tylko - do nagrywania muszę jakoś laptopa zasilić z auta.
ODPOWIEDZ