Uszkodzony Taranis

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

modlib
Posty: 52
Rejestracja: środa 14 sie 2013, 13:32
Lokalizacja: Warszawa

Uszkodzony Taranis

Post autor: modlib »

Hej!

Latałem sobie swoim nowym Taranisem na 1,2-1,5 km. Mniej więcej wtedy radio informowało o niskim RSSI i wracałem do bazy. Ponieważ oryginalna antenka tej appki nie robi jakiegoś specjalnego wrażenia, to pomyślałem, że fajnie by było mieć wkręcaną antenę, jak w module DJT. Zwróciłem się do zakładu specjalizującego się w serwisie aparatur RC, by dokonał przeróbki. Koszt - o ile pamiętam - niecała stówa i po kilku dniach miałem już Taranisa z antenką.

Wkręciłem antenę 5dB FrSky z myślą o poleceniu może 2 km, lecz jakież było moje zdziwienie, gdy Phantom "wyprostował lot" (objaw failsafe) tuż po starcie z bazy.

Zwrot, reklamacja, człowiek twierdzi, że winne jest gniazdo. Gniazdo wymienione, wykonujący usługę twierdzi, że poczynił pomiary i co prawda radio jest w dolnym zakresie normy, ale w normie jest. I że rzeczywiście stare gniazdo było felerne.

Test na polu dał taki sam wynik. Robiłem jeszcze testy w domu z użyciem dwóch Taranisów. Z dobrym, nowym radiem wychodziłem z domu, chodziłem po osiedlu, wchodziłem po garażu podziemnym, a on czasem krzyczał, ale cały czas zachowywał dwustronną komunikację. Przerobiony Taranis zrywał łączność w okolicy schodów, czasem ciut dalej.

Znów reklamacja i zaoferowałem drugi zestaw i odbiorniki do porównania.

Mija kilka miesięcy i problem wciąż istnieje i dochodzę do wniosku, że niczego z moim usługodawcą nie wskóram.

No i teraz prośba do kolegów forumowiczów o radę. Po głowie chodzą mi pytania:

1. Co się mogło stać?
2. Kto to mógłby naprawić?
3. Ile to może kosztować?

Zniechęcony całą sytuacją zastanawiam się też, czy warto inwestować w kolejne naprawy, czy lepiej opylić sprzęt po niskiej cenie i mieć temat "z bańki".

Z góry dzięki za Wasze rekomendacje i sugestie.

Grzesiek
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Post autor: wrzech »

Rozbierz i zobacz sam. Nikomu na sprawności tego sprzętu nie zależy bardziej niż Tobie ;)
Spróbowałbym operacje wykonać od nowa po swojemu. Na pierwszy ogień zwarcie gniazda anteny.
Marek
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

Obstawiam że może być spalona końcówka mocy w nadajniku a uszkodzenie prawdopodobnie powstało przez wadliwe gniazdo albo uruchomienie nadajnika bez wkręconej anteny.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Teorytycznie taranis ma zabezpieczenie na taką okoliczność jak brak anteny, powinien się pluć o zbyt duże SWR
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ