eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: NeXuS »

Nie mam 100% pewności, ale nie przypominam sobie takiej opcji, tylko, że to taki mały kwadracik, że trudno znaleźć uzasadnienie dla jego innego montażu od przewidzianego, no chyba, że już sobie zamontowałeś nieprawidłowo i nie masz dostępu.
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: nowy »

Miejsca mam dużo, ale chciałem zrobić "kanapkę" z eleresem tak by wyjścia na serwa mieć w określonym miejscu - ale wtedy czujnik musiał by być obrócony o 90st. No nic - w takim razie kanapki nie będzie :)
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: Arthor »

nowy pisze:chciałem zrobić "kanapkę" z eleresem tak by wyjścia na serwa mieć w określonym miejscu - ale wtedy czujnik musiał by być obrócony o 90st
czekaj czekaj... przecież eLeReS nie ma wbudowanego czujnika MPU. Ten czujnik dolutowujesz sobie na kabelku i montujesz gdzieś w centralnym miejscu modelu w odpowiedniej orientacji. Kanapce to nic nie przeszkadza...
HappyFlyer
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 25 sie 2019, 12:03

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: HappyFlyer »

Jeszcze jedna metoda kalibracji ACC z GUI bez trackmyrc czy eldispa. Przed oblotem kalibrujemy acc na płaskiej powierzchni. Po kolejnym oblocie (jeśli nie jest ok), korygujemy położenie dzioba, odczytujemy wartości acc. Kalibrujemy acc. Jeśli dalej jest nie ok to znowu kalibrujemy na płasko. Korygujemy mocniej, patrząc na odczyty acc w GUI i kalibrujemy. Szybki i prosty sposób a w dodatku mamy zapisane na kartce wartości w razie potrzebnej ponownej kalibracji.

Przy pierwszym ustawieniu poziomu kalibrujemy acc na stole, dalej juz korzystamy z gui aby móc odwzorować poziom na polu i skorygować opadanie/wznoszenie w level.

- Potrzebny laprop z sprawną baterią lub ładowarką samochodową.
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: wiesiek_kr »

Ale wniosłeś dużo do tematu, zwięźle, po polsku i zrozumiale. Brawo Ty.
HappyFlyer
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 25 sie 2019, 12:03

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: HappyFlyer »

Przepraszam, napisz proszę czego nie zrozumiałeś, wtedy będę wiedział co napisać ponownie. Tej metody nie ma nigdzie na tych 76 stronach. Więc mam nadzieję że jednak coś wniosę do tematu.

1. Odpalamy gui, klikamy callibrate acc
2. Robimy oblot w level, jeśli jest ok - to na tym kończymy.
3. Jeśli model w trybie level zadziera dziób do góry lub do dołu albo skręca na boki to:

4.Odpalamy gui
5. Korygujemy położenie modelu patrząc na dane z acc (staramy się odwzorować pozycję X a zmienić Y jeśli zadziera dziób, a odwzorować Y i zmienić X jeśli skręca na boki)
6. Zapisujemy pozycję acc na kartce ( lub robimy screenshot)
7.W GUI klikamy callibrate acc
8.Robimy oblot, jeśli jest ok to zostawiamy. Jeśli nie jest ok to wracamy do punktu 4.

Mając screenshota wiemy już o ile korygować ponownie. Można też wprowadzać niewielkie, świadome zmiany w położeniu.
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: rc.fpv.poland »

Witam. Mam problem z ustawieniem PID dla skrzydła. Na stronie 54 tego tematu można znaleźć proste rozwiązanie tego problemu. Niestety, proponowane zwiększenie P od level i próba zakrętu powoduje jakby wytrącenie modelu na chwilkę z równowagi. Zwiększenie P D od roll powoduje oscylacje w osi roll.

Niskie P D roll nie powoduje ospałości modelu w trybie acro. Natomiast w trybie evel model leci równo, ale reakcja na stery jest albo słaba (gdy niskie P level) albo j.w. nerwowa (wysokie P level).

Obrazek


----------

Po dzisiejszych testach. Cała procedura.

1.trymowanie i kalibracja drążków w trybie manual
2.pidowanie w acro
3.zerowanie gyro i akcelerometru z przodem samolotu uniesionym do góry
4.oblot w trybie acro i level
5.odczyt gyro i akcelerometru po locie

Samolot w trybie acro lata dobrze. Po przełączeniu się na tryb level zaczyna opadać. Kontra sterem wysokości na chwilkę ratuje samolot, jednak po chwili samolot zaczyna walczyć i znowu obniża lot. Silnik i śmigło wyważone. Po zdjęciu gazu samolot dalej kontynuuje opadanie które można kontrować sterem wysokości. Odczyt z gyro po oblocie taki sam jak przed.
Za każdym razem podnoszę przód samolotu coraz wyżej. Wydaje się że nie ma to żadnego wpływu na lot.


------- H E L P -------

To moje aktualne pidy. Dane z gyro i acc gdy samolot leży płasko na stole.


Obrazek

--------

Strona 57. Muszę sprawdzić reversy, jeszcze raz przeprowadzić kalibrację drążków itp.Zobaczymy co z tego wyjdzie. Sama reakcja lotek na ruch w trybie acro i lvl wydawała się prawidłowa.

-------

Rewersy są dobrze ustawione. Podczas kalibracji drążków, wychył drążka w prawo i w górę powoduje zaświecenie diody. (Rewersy w aparaturze wyłączone, a w eleres jak na zdjęciu wyżej). Reakcja na ruch prawidłowa. Tryb acro i lvl, model w lewo, lewa lotka w dół, prawa w górę, model w górę, obydwie lotki w dół.

-----

Na wszelki wypadek wymieniłem mpu i umieściłem w samym środku ciężkości samolotu. Testy dzisiaj/jutro.

------

A jednak mpu. Teraz lata dobrze. Choć nadal męczę te pidy.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: cobra »

Koledzy, nie mam zastrzeżeń co do działania autopilota, zamontowanego w SkySurferze (pianka 1,4 m rozpiętości).

Podpowiedzcie, co zrobić z pidami, żeby nie telepał tak cały czas skrzydłami (na filmie tryb level). Prawie bez wiatru. Pidy domyślne, nic tam nie dotykałem.

________________
Cobra
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Zmniejsz P od ROLL tak o 20-30% i powinno się uspokoić.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: cobra »

Dzięki Misiu!

A jeszcze jedna rzecz: wydaje mi się, że na OSD wyświetlał mi się tryb lotu CD. Nie mam niestety filmu na potwierdzenie.
Nie znalazłem czegoś takiego w dokumentacji.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Jeśli to mój soft do osd Remzibi albo Minim to:
CD = RTH z obniżaniem pułapu
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=5&t=22657
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: cobra »

Tak, to jest osd od Remzibiego.
Nie mogę teraz sprawdzić, jaka wersja softu, ale pewnie najnowsza.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

No to masz odpowiedź. Tryb CD istnieje, i nie było to przewidzenie :D
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pawlo
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 03 mar 2011, 21:07
Lokalizacja: Olszewnica St.

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: pawlo »

Czy ktoś używa AP eleres w S800? to pochwalił by się pidami :)

Obrazek
fx 79, S-800, Vega, Ursus, pix , ostatnio Fimi x8
i kilka wynalazków ...
myślę że już starczy
dexter_ck
Posty: 84
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2015, 07:41
Lokalizacja: Kielce

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: dexter_ck »

Witam po dłuższej przerwie szanowne grono.
Po 5 latach postanowiłem zranimować swój zestaw na nowej platformie.
O ile pamietam mam wgrany soft na AP 1.25c i OSD Remzibi 1.10. Niestety po przełożeniu wszystkiego 1:1 OSD nie łączy mi się z eLeReSem (obstawiam problemy z GPSem, ale nie jestem pewny, bo czasami po podpięciu pod PC widzi satelity a czasami nie). eLeReS MAX łączy się z odbiornikiem, link AV jest ok, OSD odlicza czas na połączenie z Autopilotem iiiiii... kapota. Wyskakuje Panic! i dowiedzenia. Chciałbym odzyskać dane z wersji którą posiadam i przenieść je na najnowszy soft, niestety wszystkie linki do starszych wersji są już nieatkualne... jest jeszcze szansa na odzyskanie tych wersji oprogramowania?

Edit:
Odzyskałem soft z jakiegoś wykopanego pendrive. Ale nawet update do 1.26 nie powoduje resetu ustawień. Dodatkowo wleciał nowy GPS (Neo 6M). Dzisiaj był chrzest bojowy i wszystko (chyba anteny) bangla, mimo 5 letniego leżakowania.

Obrazek
Pozdrawiam, Dariusz :)
ODPOWIEDZ