umieszczenie wąsów odbiornika FrSky

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
GaBB
Posty: 117
Rejestracja: czwartek 13 cze 2013, 18:50
Lokalizacja: Kraków

umieszczenie wąsów odbiornika FrSky

Post autor: GaBB »

W szukajce nie znalazłem, dlatego pytanie.
Mam dwa odbiorniki V8FR, w jednym wąsy oryginalne, w drugim jeden dłuższy (400mm) drugi krótszy (150mm).
Pytanie którego użyć i w jakim przypadku - wyczytałem, że wąsy umieszczać rozchylone w V do góry (kąt około 30-40 stopni) i zostawić wystające końcówki anten.
Z kolei ten odbiornik z dłuższym wąsem był mocowany w L (na stateczniku poziomym + kierunek)

jak to umieścić w modelu? są jakieś uniwersalne porady i metody czy powinienem eksperymentować?

Jeśli temat bardziej do "początkujących" to proszę o przerzucenie - wg mnie pasuje tutaj.
--------------------------
Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Ile osób tyle szkół.

Ja zwracam przede wszystkim uwagę na polaryzację anteny - te wąsy mają polaryzację pionową ( jak antena jest postawiona ogonkiem do góry )

Dlatego umieszczenie jednej na stateczniku poziomym drugiej na pionowym ma sens tylko w akrobatach, gdzie faktycznie będziesz latał na "żyletę" ( skrzydła w pionie ) i wtedy antena na stateczniku poziomym będzie miała polaryzację zgodną z anteną nadawczą.

Do spokojnego latania ( jak większość FPV ) umieszczam anteny w poziomie, odchylone od siebie o 90 stopni - np. jedna do przodu, druga w bok.

Dzięki temu przy nawrotach pracują obie, przy akrobacjach też zawsze któraś ma zgodną polaryzację.

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na antenę nadawczą - zwykły bacik powinien być wtedy odchylony z poziomie.
Anteny panelowe mają polaryzację pionową - dlatego do poprawnej pracy powinny być przekręcone w bok o 90 stopni.

Mam nadzieję, że nie namieszałem za bardzo.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Konrad
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

misiekkk pisze:umieszczam anteny w poziomie, odchylone od siebie o 90 stopni - np. jedna do przodu, druga w bok.
To nie jest optymalna opcja.
Ponieważ odbiornik ma diversity to dajemy antenki w dwóch polaryzacjach. Czyli jedna pionowo, druga poziomo. Dwie anteny w tej samej polaryzacji to polepszenie sobie nastroju o 50% :-) ale osiągi tylko o 1%....przy tej odległości w jakiej jest jedna od drugiej - nie ma "lepszej" ani "gorszej" bo obie zbierają tak samo .. czyt: źle gdy jest inna polaryzacja niż w nadawczej....
Robienie antenek z kształcie "V" też jest dziwnym pomysłem bo to są dwie różne anteny i mają mało wspólnego z invVee ... bo chyba tylko poprzez analogię niektórzy wsadzaja tak wąsy FrSky na model :mrgreen: bo być może "będzie tak dobrze jak na antence wideo invVee" :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

Tak jak pisałem. W L .

Jeden wąs na stateczniku pionowym drugi na stateczniku wysokości (poziomo) i lepiej nie będzie :-)
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Rurek pisze:
misiekkk pisze:umieszczam anteny w poziomie, odchylone od siebie o 90 stopni - np. jedna do przodu, druga w bok.
To nie jest optymalna opcja.
Ponieważ odbiornik ma diversity to dajemy antenki w dwóch polaryzacjach. Czyli jedna pionowo, druga poziomo. Dwie anteny w tej samej polaryzacji to polepszenie sobie nastroju o 50% :-) ale osiągi tylko o 1%....przy tej odległości w jakiej jest jedna od drugiej - nie ma "lepszej" ani "gorszej" bo obie zbierają tak samo .. czyt: źle gdy jest inna polaryzacja niż w nadawczej....
Robienie antenek z kształcie "V" też jest dziwnym pomysłem bo to są dwie różne anteny i mają mało wspólnego z invVee ... bo chyba tylko poprzez analogię niektórzy wsadzaja tak wąsy FrSky na model :mrgreen: bo być może "będzie tak dobrze jak na antence wideo invVee" :-)
W moich testach położenie w poziomie pod kątem 90 stopni pomiędzy antenami wypadło najlepiej.
Odległość między antenami ma mniejsze znaczenie.
Dzięki takiemu położeniu pozbyłem się FS przy zakrętach, nawrotach.
Problem pojawiał się, gdy antena ( wąsik ) patrzyła końcem w stronę nadajnika - w proponowanym przeze mnie położeniu druga miała idealną pozycję do odbioru.

Ale chętnie posłucham/pooglądam inne rozwiązania.

Człowiek całe życie się uczy.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
GaBB
Posty: 117
Rejestracja: czwartek 13 cze 2013, 18:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: GaBB »

toretto1995 pisze:Jeden wąs na stateczniku pionowym drugi na stateczniku wysokości (poziomo) i lepiej nie będzie
Z racji na demontowane do transportu/przechowywania usterzenie tak zrobić nie mogę...
Rurek pisze:Czyli jedna pionowo, druga poziomo.
Ale postaram się uzyskać taki układ w jakiś sposób, może jedna w pion a druga wzdłuż kadłuba? Ma to sens? czy musi być "w bok" równolegle do natarcia skrzydła?
--------------------------
Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
Krzycho
Posty: 342
Rejestracja: niedziela 05 cze 2011, 08:26
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Krzycho »

Czyli że jak? Jak Bacik to wąsy pionowo tak jak antena? a jak patch to poziomo? A co gdy patch kołowy?
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Post autor: waszka »

...ulozenie anten w "L" jest dobre tylko do lotow 3D.
Rurek pisze: Robienie antenek z kształcie "V" też jest dziwnym pomysłem bo to są dwie różne anteny i mają mało wspólnego z invVee ... bo chyba tylko poprzez analogię niektórzy wsadzaja tak wąsy FrSky na model :mrgreen: bo być może "będzie tak dobrze jak na antence wideo invVee" :-)

...przy odbiorniku z diversity najoptymalniejsze ulozenie anten do dalekich spokojnych lotow jesli antene w bazie mamy pionowo to jest takie: "V" 90° troche obrocone przod tyl, wtedy przy malych przechylach na boki czy do przodu tylu zawsze jedna z anten bedzie blisko pionu.

Obrazek Obrazek

...przy ulozeniu w "L" musimy miec przechyl powyzej 45° zeby antena pozioma zadzialala a wiadomo ze jak jestesmy daleko to tego przechylu unikamy.

.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 05 sie 2013, 17:44 przez waszka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Panowie - jeśli chodzi o układ anten (2 anteny o takiej samech charakterystyce z systemem diversity) to od dawna najbardziej otymalnym jest tzw krosspolar.
Czyli mamy 2 anteny ustawione pod kątem +45 - 45 stopni.
Można ten kąt ewentualnie zmieniać od 30 do 55 stopni.(eksperymentalnie)

Kiedyś stosowano układy o polaryzacjach 0 i +90 stopni ale okazały się mniej efektyne od -45, +45.

Propagacja fal to nie jest zjawiako jednorodne, nawet jeśli antena w nadajniku jest ustawiona pionowo - to ze względu na twz wilodrogowość (odbicia) do odbiornika nie "trafia" w idealnej polaryzacji pionowej. Biorąc pod uwagę fakt iż model jest w ciągłym "ruchu" - antena odbiorcza zmienia swoje położenie względem osi poziomej i pionowej należy tak ustawić anteny odbiorcze aby w każdym momencie jakaś z dwóch anten miała w danej chwili polaryzację zbliżoną do anteny nadawczej.

I takim optymalnym ustawianiem jest rozmieszczenie dwóch anten dookólnych pod kątem -45 +45 stopni.
Nie ma to nic wspólnego z anteną inv V która ma inną charakterystykę promieniowania.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Krzycho pisze:Czyli że jak? Jak Bacik to wąsy pionowo tak jak antena? a jak patch to poziomo? A co gdy patch kołowy?
Jeżeli chcesz aby anteny pracowały w tej samej polaryzacji to tak.
Jeżeli patch kołowy ( nie spotkałem takiego jeszcze ) to antena też o polaryzacji kołowej - koniczynka ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
GaBB
Posty: 117
Rejestracja: czwartek 13 cze 2013, 18:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: GaBB »

No to zakładając, że w bazie nadajnik rc kończy się biqadem - to wąsy odbiornika powinny być rozchylone o te 90 stopni zgodnie z
Kkacper pisze:Czyli mamy 2 anteny ustawione pod kątem +45 - 45 stopni.
zakładając, że 0 stopni to poziom samolotu, anteny skierowane ku górze, z rurek mają wystawać te "niezaizolowane" końcówki.
waszka pisze:przy odbiorniku z diversity najoptymalniejsze ulozenie anten do dalekich spokojnych lotow jesli antene w bazie mamy pionowo to jest takie: "V" 90° troche obrocone przod tyl
dobrze rozumuję?
misiekkk pisze:Anteny panelowe mają polaryzację pionową - dlatego do poprawnej pracy powinny być przekręcone w bok o 90 stopni.
tutaj też nie ogarnąłem do końca :) mam biquada w formie prostokąta, to ma być poziomo, czy może pionowo dla poprawnego działania.

Zdaje się, że lekcje fizyki gdzieś umknęły/albo nie było tego/albo mnie na nich nie było :)
--------------------------
Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Ja dołączę sie do rozważań - mam w modelu X-5 antenki umiejscowione tak:

Obrazek

Jak były po jednej stronie na skrzydle jedna w pionie, a druga w poziomie to RSSI było wysokie zarówno w locie na wprost od bazy jak i nad głową.
Ale już w zakrętach jak antenki chowały się za "bebechami" to link rwało (np. 4,4km i nawrót - a tu urywa link i AP musi przejąć kontrolę).

Zapodałem więc tak jak jest teraz na zdjęciu i jest optymalnie - anteny są widoczne z obu stron i zawsze któraś jest widoczna.

Ale mam pytanie - ponieważ nie jest to dobre ułożenie ze względu na możliwość urwania przy lądowaniu to czy można zrobić inaczej np.:
1. Dać obie w dół wkladając je w otwory zrobione pionowo w piance skrzydeł (profil jest dosyć gruby zwłaszcza blisko kadluba) - czy pianka będzie mocno tłumiła sygnał?
2. Nadajnik video dać na górę wystające mocowanie silnika, a antenki rc wywalić na skraje skrzydeł (mam filtr low pass, a skrzydło ma 120cm więc odległość od video jest ca. 60 cm)?
3. Inna opcja?
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Post autor: waszka »

FlyHigh, jak juz latasz na 4km to juz czas najwyzszy poznac polaryzacje anten i sposob rozchodzenia sie fal radjowych, wtedy bedziesz mogl ustawiac anteny logicznie a nie metoda prob i bledow bo w ten sposob nigdy nie zrozumiesz zasady dzialania dobrego polaczenia.
i bedzie caly czas "a tak jest odrze ? a moze tak ? a dlaczego ? a zrobilem jak mowiles i stracilem link..."
.
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

?! A konkretnie?
ODPOWIEDZ