umieszczenie wąsów odbiornika FrSky

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Ja najlepsze rezultaty osiagnolem umieszczajac dipol pionowo na stateczniku pionowym na 60 cm kablu oraz na drugiej antence koniczynka 2,4 Ghz ale sporo bliżej kabinki.W apce zrobiłem helika 5 zwojow na 2,4 Ghz zgodnie z kalkulatorem anten.Latam na takim zestawie do 4 km bez wiekszych problemów z tym , że video mam na 5,8 GHz 400 mW zresztą rowniez na 7 zwojowym heliku własnorecznie robionym :).Oba heliki wraz z monitorem są na apce oddalone od siebie około 15 cm.Znalazłem kanał na 5,8 Ghz ktory nie ma żadnego wpływu na link RC 2,4 stąd możliwa taka mała odległośc.Cały zestaw bardzo mobilny - przygotowania do lotu bardzo krótkie a to lubie.Pozdro
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

kolsek345 pisze:umieszczajac dipol pionowo
Zrobiłeś dipol czyli gorący w górę a przeciwwaga w dół?
kolsek345 pisze:W apce zrobiłem helika 5 zwojow na 2,4 Ghz
To w takim razie ten dipol i tak mogłeś zostawić w szufladzie :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Dipol normalnie czyli goracy w góre jest.A co dziwniejsze to chyba ten oddalony od wszystkiego dipol jest najwazniejszy bo latałem również bez koniczynki tylko sam dipol i zasieg praktycznie taki sam był.Możliwe ze koniczynka za blisko gratów w kabinie i caly czas diversity frsky na tym dipolu na ogonie pracuje.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

kolsek345 pisze:Dipol normalnie czyli goracy w góre jest
A w dół? co dałeś do dołu?
kolsek345 pisze:A co dziwniejsze to chyba ten oddalony od wszystkiego dipol jest najwazniejszy bo latałem również bez koniczynki tylko sam dipol i zasieg praktycznie taki sam był
Czyli koniczynka nie działała :-) a dipol (o ile to jest dipol a nie omni) działa na pół gwizdka skoro masz w TX antenkę helical.

Dobra napiszę wprost a nie podpytuję. Helical nadaje w polaryzacji kołowej a to co masz na modelu (dipol, monopol czy co bądź) pracuje w polaryzacji liniowej. co oznacza że masz minimum 3dB straty.

Dipol to antena która ma dwa ramiona. Jedno jest promiennikiem i podłączone jest do gorącej żyły przewodu zasilającego a drugie ramię jest podłączone do ekranu tego przewodu. Zasilanie przewodem ramion które znajdują się w jednej osi dokonuje się pod kątem 90st do nich. To jest prawidłowy dipol. Jeżeli tak masz to nie mam pytań. Jeżeli coś innego to po to przytoczyłem definicję aby inni wiedzieli o co kamon i nie nazywali dipolem mysich ogonków wychodzących z odbiornika :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Wiem ,ze trace 3dbi na innych polaryzacjach , dlatego napisałem ze jest to dziwne i podejrzewam ,ze koniczynka zakłocana (zatykana )może byc bardzie bo jest bliżej ESC i nadajnika 5,8 400 mW dlatego cała robotę przejmuje mój pseudo dipol na ogonie.Oczywiscie masz rację - nie jest to typowy dipol bo ramiona nie sa pod katem 90 stopni, nie jest to też zwykły mysi ogonek bo jako przeciwwaga jest metalowa rurka o dlugosci rownej promiennikowi (chyba w bacikach nadawczych frsky 2dbi jest podobnie).Moze to bardziej podchodzic pod antene GP.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

kolsek345 pisze:Oczywiscie masz rację
Niekoniecznie, nie jestem specem od w.cz.
ale skoro piszesz :
kolsek345 pisze:nie jest to typowy dipol bo ramiona nie sa pod katem 90 stopni, nie jest to też zwykły mysi ogonek bo jako przeciwwaga jest metalowa rurka o dlugosci rownej promiennikowi (chyba w bacikach nadawczych frsky 2dbi jest podobnie).Moze to bardziej podchodzic pod antene GP.
To masz IMO wszystko poplątane z pomieszaniem :-)
Dipol ma ramiona pod kątem 180st a nie 90. Zasilanie dipola jest pod kątem 90st.
Dałeś rurkę na przedłużeniu ale czy ją do czegoś podłączyłeś? Jeśli mechanicznie masz tak jak mówisz to lepiej nie podłączaj jej elektrycznie :-)
No i na pewno nie jest to żadne nawet pseudo GP :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Ten pseudo dipol jest akurat fabryczny od FRSKY takze ja go nie lutowałem (kupiony w ABC-RC razem z kablem 60 cm).W każdym badz razie najlepiej bedzie zamienic koniczynke z tym dipolem i przy heliku w apce powinno byc jeszcze lepiej:) lub zbuduje do apki biqada.Ale to temat na zimę bo teraz trzeba wykorzystywać piekną pogodę i latac ...:)
Ostatnio zmieniony niedziela 27 paź 2013, 17:01 przez kolsek345, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

kolsek345 pisze:Ten pseudo dipol jest akurat fabryczny od FRSKY takze ja go nie lutowałem (kupiony w ABC-RC razem z kablem 60 cm).W każdym badz razie najlepiej bedzie zamienic koniczynke z tym dipolem i przy heliku w apce powinno byc jeszcze lepiej:) lub zbuduje do apki biqada.Ale to temat na zimę bo teraz trzeba wykorzystywac piekna pogode i latac ...:)
Czyli mówisz pewnie o antenie tego typu:

Obrazek

To nie jest typowy dipol.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Tak jest to siedzi u mnie na stateczniku pionowym :)
Awatar użytkownika
laciaty
Posty: 477
Rejestracja: środa 11 wrz 2013, 19:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: laciaty »

Dzisiaj kolejne testy.
Zmieniona kamerka, zmieniony kanał wideo i poprawiłem troszkę ułożenie anten i...
2600m pękło po tym link się urwał i RTH.
Wracając niestety nie miałem wizji przez około 1000m. więc było troszkę strachu ale jednak pingwinek nadal leciał. :)
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

Ale kusisz los..lepiej zainwestować w porządny link rc niż stracić platformę wartą ponad 3 tys.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
laciaty
Posty: 477
Rejestracja: środa 11 wrz 2013, 19:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: laciaty »

toretto1995 pisze:Ale kusisz los..lepiej zainwestować w porządny link rc niż stracić platformę wartą ponad 3 tys.
W przyszłym tygodniu będzie Eleres.
Kolega z forum złapał gdzieś płytki i będzie sprzedawał więc to powinno na początek wystarczyć.

A druga sprawa to to, że od czego w końcu mamy AP :)
Awatar użytkownika
baqs
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 17:21
Lokalizacja: Ameryka Południowa

Post autor: baqs »

Do tej pory bylem przekonany ze FrSky ma diversity i działające dwie antenki.
Jako ze do niedawna używałem zwykłych dipoli na SMA i mysich ogonków z wtyczka SMA w odbiorniku zawsze wkręcałem dwie antenki i tak latałem.
Ostatnio modne są 'koniczynki' i takie tez sobie zrobiłem do TX i jedna do Rx, co się okazało - link jest tylko jak antena jest podłączona do jednego z 'wąsów' podlacznie do drugiego skutkuje zerwaniem linku.
Będąc w przekonaniu o istnieniu diversity podejrzenie padło na kabel, ewentualnie wtyczkę na płytce mojego odbiornika D8r-XP. Po oględzinach jednak żadnego problemu nie znalazłem.

Zrobiłem jeszcze probe ze zwykłymi antenkami ( takie od routerow z pasującymi złączami)
Radio w modzie "test range" w ogrodzie a ja z odbiornikiem i jedna antenka w pokoju - co się okazuje antenka podłączona do jednego wyjścia w odbiorniku - link jest, a podłączona do drugiego - linku brak.

Diversity w FrSky to bajka?!?

Uprzedzając pytania, taki sam test zrobiłem jeszcze na dwóch dodatkowych odbiornikach D8R v1, D8R v2. W przypadku v1 jako ze mam tam zwykle "mysie ogonki" zasłaniałem po prostu ręka jedna z anten. Zasłaniając jedna z anten funkcje jej powinna przejąć druga antena a tu jednak link się urywał. zasłaniając odwrotnie link jest.

Ma ktoś podobne obserwacje?
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Tak, ja mam. Nie wiem czy gdzieś to pisałem czy tylko mówiłem Piotrowi, ale jedna antena była przylutowana tylko do masy (gorąca żyła i ekran) a druga prawidłowo. Diversity to jakaś ściema...
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
baqs
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 17:21
Lokalizacja: Ameryka Południowa

Post autor: baqs »

No to niezla sciema, setki postow na rcgroups opisujace ulozenia antenek w V czy L analizy itd a tu druga antena nie dziala.

Co do diversity w odbiorniku to bylem sceptyczny od poczatku. Zeby porownac sile sygnalu z dwoch anten potrzebne sa dwa odbiorniki (glowice) a szczeze watpie ze FrSky ma dwie w RX.
Z tego co gdzies kiedys wyczytalem (chyba jedne z pierwszych tematow o Frsky na rcgroups), to funkcja dwoch anten miala byc rozwiazana na automatycznym "przelaczniku" . Ukladzie ktory setki razy na sekunde przelacza sie pomiedzy nimi i w ten sposob odbiera sygnal z dwoch anten.

Mozliwe ze ten uklad zawiodl albe tez nie dzialal poprawnie od poczatku.

Michal

p.s wybaczcie brak polskich znakow
ODPOWIEDZ