Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
BNZ
Posty: 124
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 19:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: BNZ »

jasiekbrej,
Mam do Ciebie prośbę abyś tu umieścił wyniki swoich testów w większych szczegółach niż tylko 19km po ziemi. Proszę o podanie mocy, częstotliwości, pasma i czułości odbiornika, rodzaju przekazywanych informacji, użytych anten, itp. itd. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam,
Bogdan
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Mnie się wydaje że jeżeli na 200mW możemy zrobić 2-3km to zwiększenie mocy do1W to już tak dużo

Szymon piszesz może zakłócić wizje to mniejsze zło, myślę że tak nie jest, jak jesteś 1km 600 - 1000m od bazy takie zakłócenie wizji dłużej niż 3s to wieczność i kret murowany, chyba że mamy autopilot, nie jestem przeciwnikiem dalekich zasięgów tylko tak jak piszecie żeby to było w miarę bezpieczne do innych użytkowników :-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Jeżeli chodzi o przepisy, w Polsce,
to jedynym dozwolonym pasmem do sterowania latających modeli rc jest 35Mhz
Awatar użytkownika
Wojtass_nt
Posty: 983
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:40
Lokalizacja: Nowy Targ

Post autor: Wojtass_nt »

to jedynym dozwolonym pasmem do sterowania latających modeli rc jest 35Mhz
eee hee??
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

marceli pisze:Jeżeli chodzi o przepisy, w Polsce,
to jedynym dozwolonym pasmem do sterowania latających modeli rc jest 35Mhz
Oraz 2.4ghz 10mW.

To by bylo na tyle...
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

No to my tyle mamy :mrgreen: nie bedziemy schodzić ponizej 10mW Michał
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
jasiekbrej
Posty: 429
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 09:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jasiekbrej »

Nie chcę polemizować na temat przepisów radiokomunikacyjnych , ponieważ one jednoznacznie ustosunkowują się do naszych urządzeń transmisyjnych. Dobrze było by jednak gdyby
ten temat był przyczynkiem do obalenia chociaż części mitów jakie krążą w okół radiówki.
Mity te czynią radiówkę diabłem :mrgreen: z wielkimi rogami i dużymi oczami, im więcej się o nim mówi, tym jest bardziej straszny. Zapewniam , że tak nie jest. Nie wiem , czy ktokolwiek
próbował wyznaczyć sobie (wyliczyć lub sprawdzić doświadczalnie) jaka jest minimalna odległość pomiędzy osobami , które latają modelami koło nogi , a ich nadajniki pracują na tym samym kanale w.cz. Jeżeli, ktoś się pokusi i sprawdzi to, to się okaże ,że ta odległość jest niewiarygodnie mała. Taki drobny teścik powinien dać dużo do myślenia , a określanie mocy nadawczej jako pojedyńcze waty nie powinno wzbudzać już tyle emocji.
Bardzo ładnie ten temat ujął Zbig na RC-cam , dlatego ja nie będę się powtarzał.
Bardziej szczegółowo swoje boje w tej kwestii opisałem na pfmrc dlatego BNZ- a najchętniej to bym tam skierował po szczegóły. Janusz
Awatar użytkownika
BNZ
Posty: 124
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 19:29
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: BNZ »

jasiekbrej pisze: Bardzo ładnie ten temat ujął Zbig na RC-cam , dlatego ja nie będę się powtarzał.
Bardziej szczegółowo swoje boje w tej kwestii opisałem na pfmrc dlatego BNZ- a najchętniej to bym tam skierował po szczegóły. Janusz
Możesz dać link? Na pfmrc rzadko bywam.
Pozdrawiam,
Bogdan
Awatar użytkownika
jasiekbrej
Posty: 429
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 09:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jasiekbrej »

Wypowiedz Zbiga jest tu:http://rc-cam.info/viewtopic.php?p=5914#5914
a opisu swoich testów na pfmrc jakoś nie mogę znależć. Widocznie jest to efekt ostatniego sprzątania petera. :-D . Na ta drugą część postaram się odpowiedzieć pózniej. pozdr
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Diem: sprzeczac sie nie bede bo prawnikiem nie jestem, ale spojrz tutaj


Jeśli dobrze rozumiem to jedynym dopuszczalnym pasmem do sterowania latajacego rc jest 35Mhz.


Tak mi przyszlo do glowy : wkurzaja mnie goscie z apkami na 2,4ghz bo mi obraz video zaklocaja. Moze trzeba zglosic do odpowiednich organow ze sklepy modelarskie w Polsce łamią prawo sprzedajac apki na 2,4ghz a potem modelarze lamia je jeszcze bardziej uzywajac.

I w ten sposob bedziemy legalni jak i legalnie sto lat za murzynami :P
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Tak marceli i wszyscy wrócą do 35MHz i zabraknie kanałów w rejonie którym latamy :)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

2.4 10mW jest chyba pasmem wolnym, na ktorym mozna cokolwiek puszczac :)

W kazdym badz razie... my to najmniej powinnismy o tym dyskutowac hyhy
Awatar użytkownika
jasiekbrej
Posty: 429
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 09:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: jasiekbrej »

[quote[/quote]
Jeżeli chodzi o parametry takiego linka, no to sprawa prosta:
Podstawowy parametr odbiornika , który decyduje o zasięgu to oczywiście jego czułość.

Jnna być nie może . jak tylko w granicach maksymalnej, możliwej do do osiągnięcia, a więc
0.16-0,20 uV. przy stosunku sygnał/szum 12db.
O selektywności odbiornika zadecyduje oczywiście Filtr pośredniej częstotliwości, oraz obwody wejsciowe.
Do tego dodamy nadajnik o mocy powiedzmy 5-8 W , oraz antenę popularny "pajączek"
o wymiarach odpowiadających częstotliwości na jakiej link pracuje , no i to byłby już gotowy przepis na link o dużym zasięgu :-D
Dodam jeszcze, że częstotliwość pracy linka w zakresie częstotliwości 30-300 MHz nie ma nic wspólnego z jego zasięgiem.

To by było tak w telegraficznym skrócie na zapytanie BNZ-a.

No i ważne jeszcze jest to, że link o takich parametrach powinien dać zasięg zgodny z tabelą , którą umieścił Szymon na RC-cam
Awatar użytkownika
szymon_wolebez
Posty: 1241
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:33
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: szymon_wolebez »

Zaciekawiony tematem postanowiłem zbadać rozmaite zależności itp. związane z Linkiem RC.

Stopniowo przedstawię to co zaobserwuję.
Wszelkie wady i zalety danego układu.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Pomysł jest niezły na ten link. Spróbuj wytestować taką sytuację:
Nastrajasz nadajnik na częstotliwość "między kanałową" powyżej 35.330 MHz (ostatni, 293 kanał pasma "A") a poniżej 35.820 MHz (pierwszy, 182 kanał pasma "B"). Masz lukę 490 kHz w której nie ma kanałów modelarskich i teraz tak: jeżeli corona z syntezą nie wycina sobie tej luki i da się tam wstroić swoją nośną z linku to jesteśmy w domu...
Chyba że w tej luce jakieś ważne służby mają coś?Oorientuje się może któryś z kolegów?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ