TBS Crossfire Micro TX - anteny

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: pjk11 »

Witam. Czy do Crossfire Micro TX sa różne anteny dla 900 i 868MHz?

Edytuj posty!

Bo chodzi mi o to czy ta antena:

https://77hobby.pl/frsky-super-8-antena ... p-271.html

Bedzie dzialac z Crossfire MicroTX.

Pozdrawiam
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: df2 »

Z Twojego wpisu należy rozumieć, że chcesz latać na 900 MHz na antenie 868?
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: pjk11 »

No nie. W micro TX da sie zmienic czestotliwosci. Zmieniam na 868MHz. Chodzi mi o to czy antena z linku bedzie OK do Crossfire ustawionego na 868Mhz?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: maxiiii »

Ta antena z linku to jakiś wynalazek w stylu dipol zamknięty. Są pomiary w sieci gdzie najmniejszy SWR 1.6 jest przy częstotliwości 889MHz. A przy 915 SWR wynosi 2.3. Ze względu na budowę impedancja nie wynosi 50 ohm jak linii w torze nadawczym a tylko 75 ohm.
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: pjk11 »

Chcialbym uzyc tej anteny 868MHz z nadajnikiem 868MHz (Crossfire MIcroTX). Da rade czy nie? Czy lepsza bedzie ta druciana stockowa od TBS?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: maxiiii »

Oryginalna będzie lepsza tyle, że w pionie.
pjk11
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 26 maja 2016, 08:37

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: pjk11 »

Dzięki. Ale ponowie pytanie z 1 postu: Czy do Crossfire stockowe anteny są inne na 868 i 900? Bo do R9M są (inne kolory tasmy). A do CRSF nie widze roznicy.
Awatar użytkownika
Ryszard_I
Posty: 79
Rejestracja: piątek 21 kwie 2017, 18:33
Lokalizacja: Legnica

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: Ryszard_I »

Z uwagi na to, że od niedawna "zanabyłem" Crossfire micro TX oraz nano RX to zainteresowałem się problemem kolegi pjk11 i trochę pogrzebałem w sieci. Na forum fpvlab.com znalazłem informację na temat anten Crossfire . Piszą, że antana na 915MHz ma długość promiennika około 75mm, natomiast na 868MHz ma 85mm. Moim zdanie można zrobić test w terenie na minimalnej mocy 25mW dla obu częstotliwości i obserwować RSSI. Być może pozwoli to ocenić z jaką anteną TX mamy do czynienia. Podczas prób i doświadczeń chciałem zmienić polaryzację anten na pionową i pomyślałem, że dobrze by było zaznaczyć w antenie TX i RX za pomocą koszulki termo który koniec anteny jest gorący a który przeciwwagą. Tu spotkała mnie niespodzianka. Okazało się, że oba elementy w antenie TX i RX są połączone metalicznie z ekranem a gorąca żyła jest galwanicznie odizolowana. Prawdopodobnie gorąca żyła jest przez kondensator podłączona do cewki łączącej oba elementy anteny i to jest zatopione wewnątrz tego czarnego gumiasto-plastikowego elementu który łączy oba elementy anteny z fiderem. Moja informacja dotyczy anten Crossfire Immortal V2. Anteny wcześniejsze były zbudowane tradycyjnie , czyli gorąca żyła podłączona do jednego elementu a ekran do drugiego. Zapomniałem dodać, że w moich antenach długość elementu wynosi 73mm więc 915 MHz. Micro TX kupiłem w DemonRC więc antena powinna być odpowiednia do norm unijnych czyli 868MHz. Odbiornik kupiłem również w kraju i antena jest nie taka jak być powinna. Trzeba będzie wydać jeszcze parę groszy na zakup odpowiednich anten.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: maxiiii »

Ryszard_I pisze:gorąca żyła jest galwanicznie odizolowana.
Google mówi coś innego.
maxresdefault[1].jpg
maxresdefault[1].jpg (64.46 KiB) Przejrzano 4063 razy
Mogę podrzucić ci antenkę do crossfire na 868 do przetestowania. Oczywiście strojona na analizatorze. :)
IMG_20200130_100421.jpg
IMG_20200130_100421.jpg (29.31 KiB) Przejrzano 4063 razy
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: df2 »

Ryszard_I pisze:Okazało się, że oba elementy w antenie TX i RX są połączone metalicznie z ekranem a gorąca żyła jest galwanicznie odizolowana. Prawdopodobnie gorąca żyła jest przez kondensator podłączona do cewki łączącej oba elementy anteny i to jest zatopione wewnątrz tego czarnego
Coś tu się nie zgadza.
Mierzysz podpięte anteny czy odpięte?

I o co chodzi z tym; Elementy tx i rx w antenie? Czy elementy w antenie tx i antenie rx?
Jakie elementy?
Z punktu dość doświadczonego użytkownika systemów rc, pytam: o co Ci chodziło? Narysuj co mierzysz, gdzie, czym, w jakim układzie. Bo zaraz narobisz bałaganu i będzie kolejny, któremu r9 albo crossfire posadzilo model na przeszkodzie terenowej :D
Awatar użytkownika
Ryszard_I
Posty: 79
Rejestracja: piątek 21 kwie 2017, 18:33
Lokalizacja: Legnica

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: Ryszard_I »

No z tym pomiarem anten podpiętych to mnie zastrzeliłeś. Co mierzę, gdzie mierzę w jakim układzie - no bez przesady. Do tego by stwierdzić który element jest promiennikiem a który przeciwwagą nie potrzeba mostka Thomsona i specjalnych układów pomiarowych. Wystarczy bateryjka i żaróweczka :mrgreen: a luksusem będzie miernik z Biedronki (mam na myśli market nie stworzonko ze skrzydełkami w czarne kropki) Chodzi o elementy anteny nadajnika czyli TX oraz o elementy anteny odbiornika czyli RX. Antena Crossfire Immortal T V2 składa się z trzech elementów: fider, promiennik i przeciwwaga. Mówiąc o elementach anteny miałem na myśli promiennik i przeciwwagę ale żeby wiedzieć który element jest promiennikiem a który przeciwwagą musiałem to stwierdzić za pomocą omomierza. No ale to są podstawy podstaw i nie wypada mi o tym pisać bo niektórzy doświadczeni użytkownicy systemów RC mogą się obrazić :mrgreen: . Połączenie tych trzech elementów jest zamknięte w gumowej osłonie i w starszej wersji anten Crossfire wygląda to tak jak wygooglował to Maxiiii. Natomiast w nowej wersji Crossfire V2 jest inaczej. Promiennik i przeciwwaga są zwarte czyli są na potencjale ekranu fidera. Czyli antena w wersji V2 nie wygląda wewnątrz gumowej osłony tak jak wygooglował to Maxiiii. Myślę, że teraz wyjaśniłem to wystarczająco zrozumiale i rysunki są zbędne. Prawdopodobnie promiennik i przeciwwaga wewnątrz gumowej osłony połączone są ze sobą cewką a gorący podłączony jest przez kondensator do jednego z końców cewki lub do odczepu tej cewki. Co myślą o tym
doświadczeni użytkownicy systemów RC?
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: df2 »

Ma to jakiś sens dla mnie w sprzęcie stacjonarnym. A teraz to chętnie bym rozłupał taką antenę. Albo jeszcze lepiej jakby zrobił to ktoś inny. :D

Mi się wydaje, że takie rozwiązanie zmniejsza przeżywalność odbiornika przy uszkodzeniu anteny.
Awatar użytkownika
Ryszard_I
Posty: 79
Rejestracja: piątek 21 kwie 2017, 18:33
Lokalizacja: Legnica

Re: TBS Crossfire Micro TX - anteny

Post autor: Ryszard_I »

Jeżeli chodzi o rozłupanie anteny to na mnie nie licz :lol: Jednak jest to tylko kwestią czasu i lada moment pojawi się jakieś info w sieci co siedzi wewnątrz gumy. Druga sprawa to częstotliwości rezonansowe tych anten tzn. pasmo 868MHz oraz 915MHz. Nie mogę znaleźć informacji na temat Immortal T V2 czy TBS robi różne anteny do obu pasm czy może jest jedna antena na oba pasma. TBS ma w swojej ofercie antenę do nadajnika wyglądem przypominającą antenę typu Moxon i piszą, że jest na oba pasma i pracuje od 850MHz do 950MHz. Może z anteną typu Immortal T V2 jest podobnie. Jednak ja uważam, że jak antena jest do wszystkiego to znaczy, że jest do niczego. Pasmo ISM w tym zakresie częstotliwości ma szerokość 2MHz tj. 868MHz do 870MHz. Zakładając, że nadajnik skacze po kanałach to antena powinna być zestrojona na 869MHz i żadna uniwersalność anteny nie ma tu zastosowania w szczególności, że nadajemy mocą no powiedzmy 25mW (TBS Micro Tx 25mW do 250mW). Najrozsądniej będzie kupić anteny u naszych "anteniarzy" a jest w czym wybierać. Z innego źródła jest info na temat pasma 868 i podają zakres od 863 do 870MHz więc byłaby szerokość 7MHz. Trochę informacji na temat 868MHz: http://fc.put.poznan.pl/materials/84-zaleceniabssb.pdf
ODPOWIEDZ