eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ObiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 22:24
Lokalizacja: Sieradz

eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: ObiWanKenobi »

Dzień dobry
Rozpoczynam, z pewnym opóźnieniem ,projekt skrzydła do lotów FPV – pierwsze doświadczenia zdobywałem już kilka lat temu śmigając Pionierem z kamerką na 5,8ghz potem był czas copterów a ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia – chciałbym polatać nieco dalej .
Wybór padł na rodzimy system eleres + fox 800+ Inav + platforma FX61.
I tu zaczynają się schody – wyciągnąłem odkupione z rok temu Eleres max i KFC32F3 iNav, położyłem na stole i gapię się na nie jak kura w gnat :->
Przyznam że temat zacząłem trochę od d—py strony – napisałem maila do kol. marbalona z kilkoma zupełnie lamerskimi pytaniami – człowiek nie odpisał , bo pewnie ma po dziurki w nosie takie beznadziejne przypadki – trudno się dziwić . Po chwili zerknąłem na forum i na koniec skapnąłem się że kol. marbalon ma nawet stronę ze swoimi płytkami – dobre co ?
Tak więc zacząłem przeglądać tematy na forum – linki kierowały do linków i w ten oto sposób okazało się ża aby nabyć jakąś podstawową wiedzę, trzeba byłoby przeczytać na początek około 600 stron z kilku wątków + kolejne kilkaset w temacie video i kilkadziesiąt w temacie anten – lekko załamujące przyznać trzeba – o temacie iNav w ogóle nie wspominam. Ciekawe że większość z nich zaczyna się 7-8 lat temu i nie wiadomo gdzie ich treści zaczynają zawadzać o „współczesność „ .Często wątki pisane są przez specjalistów dla specjalistów – nijak się to ma do możliwości przeciętnego zjadacza chleba – a latać się chce 
Czyli tak – mamy już prolog , potem chwila żalenia się – teraz czas na konkrety .
Potrzeby są oczywiste - podłączyć , ustawić i latać - ot po prostu 

Przeczytałem dostępne instrukcje do Tx eleres i Rx – są tam tylko drobne wzmianki o nowszych wersjach eleres max i brak opisu KFC32F3 v1 - może ma ktoś manual ? czy istnieje w ogóle ?
Co chciałbym zrobić na początek :
• Podłączyć Tx do kompa – sprawdzić wersję softu i ewentualnie go zmienić na najnowszą – widzę że jest dostępny configurator - czy mogę to zrobić bez podłączania anteny ? na co zwrócić uwagę , zasilanie ?
• Podłączyć Rx – mam już wgrany iNav (wersja nieznana ) – wgrać nowy soft (najlepiej z poziomu iNav ) – o ustawieniach iNav postaram się najpierw poczytać .
Czy musi być podłączona antena ? a może powinny być Tx i Rx sparowane i włączone ?
• Zbindować Tx i Rx – może jakieś sugestie ?

Poproszę o sugestie i porady - będę krok po kroku podpytywał o kolejne etapy – może w ten sposób pomożemy innym podobnym mnie kolegom na początku swojej drogi z eleres i iNav :mrgreen:
Ps – mam ktoś może foto pospinanego „na stole” KFC32F3 ?
Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
Avatar
Posty: 127
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:46
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: Avatar »

Witaj,

Większość podstawowych informacji jest na samym początku postów odnośnie danego sprzętu o który pytasz. Również gdy zaczynałem zabawę z tymi modułami, czytalem pierwszych parę stron.Gdy coś nie grało - szukałem dalej. W chwili obecnej już nie posiadam tych sprzętów. Więc przekazuje to co pamiętam - może pomoże, naprowadzi.

Nigdy nie podłączaj zasilania gdy nie masz podłączonej anteny - grozi to uszkodzeniem końcówki mocy W.CZ. - brak transmisji.
Bindowanie Tx i Rx - iNAV ma do tego komendę, eleres bind - tak było jakiś czas temu. Na Tx naciskało się przycisk podczas włączania zasilania, w iNAV wydajesz komende - powinno załapać.


Co do podłączenia, na stronie sklepu Marbalona masz opisane jasno co gdzie podłączyć. Małyy obrazek u dołu.
Powodzenia.
Aparatura: Taranis 9XD + pulpit
Modele: MPX Easy Glider 4; dronik 5" na ramie KHXC5 GEPRC
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: miś »

Jak masz TX w postaci modułu, to włóż go do aparatury, podłącz antenę i interfejs USB (RX,TX,GND), włącz aparaturę, uruchom konfigurator (najnowszy), wybierz port COM, kliknij połącz, po czym jak sie połączy to daj "Firmware upgrade" wybierając firmware TX z listy. Po zakończeniu aktualizacji ponownie kliknij "Połącz" i na wszelki wypadek "Load defaults". Potem możesz dać "Rozłącz" i odłączyć interfejs USB. Nadajnik gotowy.
Co do iNav za dużo Ci nie podpowiem, ale na pewno trzeba wybrać odbiornik SPI, po czym w trybie CLI aktywować eleresa. Dalej bindowanie, czyli naciskasz na eleres TX przycisk, włączasz aparaturę, jak dioda na eleresie bedzie mrugać czerwono-zielono to puszczasz przycisk, i w CLI iNav'a wydajesz komendę eleres bind (albo na odwrót, nie pamiętam). Jak skończy i napisze OK, to piszesz w CLI save, wyłączasz i włączasz aparaturę i powinno działać.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ObiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 22:24
Lokalizacja: Sieradz

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: ObiWanKenobi »

Cześć
Dzięki za podpowiedzi .
Zrobiłem na szybko dwa dipole i spróbowałem podłączyć i zbindować płytki .
Kilka pytań :
Z modułem Tx wydaje się że wszystko poszło dobrze - configurator zaktualizował oprogramowanie (mam nadzieję ,bo nie wiem jak to sprawdzić ) - natomiast jedna uwaga - w trakcie pracy Tx bardzo się nagrzewa - czy to normalne ?
Druga sprawa to brak opisu ja ma się zachowywać jedyna widoczna dioda - przy zmianie mocy nadajnika pewnie jest podobnie jak w starszej wersji nadajnika - natomiast nie wiem jak interpretować wskazania przy próbie bindowania ?
Odbiornik - tu posżło też nieźle - iNav łączy się bez problmu - trochę dziwne jest zapisywanie ustawień - na płytce zapala się czerwona dioda i płytka zamiera - dopiero ponowne podłączenie do kompa, umożliwi połączenie - dodam że opcje save and reboot zapisuje jeżeli mamy płytkę dodatkowo zasilaną z pakietu - czy tak ma być ?
Bindowanie - ponieważ nie doczytałem jeszcze o CLI - próbowałem w sposób "klasyczny" - totalna klapa . Nie dość że nie wiem co oznacza błyskanie diody na Tx/Rx to jeszcze brak jakiejkolwiek reakcji
odbiornika - jakieś sugestie / porady ? Zastanawiam się też nad zmianą częstotliwości na np. 418 - w mojej miejscówce latają koledzy na 868mhz - nie chciałbym abyśmy sobie siali (czy to możliwe? ) - w Tx można łatwo zmienić częstotliwość - jak to zrobić w KFC32F3v1 ? może zmieni się z automatu ?
Pozdrawiam
Piotr
https://www.fotosik.pl/zdjecie/b9ba294f ... .jpg[/img]
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: miś »

Moc nadajnika - dioda na TX:
Dioda świeci na zielono - mała
Mruga wolno - średnia
Mruga szybciej - duża.
Przy bindowaniu puszczasz przycisk jak zacznie migać na zmiane kolorami, potem chyba się świeci i nic więcej nie sygnalizuje aż do wyłączenia nadajnika.
Nadajnik robi się ciepły - to normalne, ale nie tak żeby obudowa miękła :-D

W TX częstotliwość zmienia się z konfiguratora. W iNav w CLI.
CLI uruchamiasz z konfiguratora iNav - w lewym oknie klikasz na ikonę CLI (ostatnia na dole) i uruchamia sie konsola do wpisywania poleceń. Potem poszukaj w tematach o iNav i eleres co tam wklepać, pamiętając aby przed wyłączeniem zasilania wpisać "save" dla zapamiętania zmian. Po save iNav zapisuje zmiany i się restartuje (tryb CLI w konfiguratorze sam się wyłącza).
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ObiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 22:24
Lokalizacja: Sieradz

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: ObiWanKenobi »

Powróciłem z delegacji i czas zająć się ponownie tematem reanimacji KFC , w między czasie dotarł GPS - a więc do dzieła .
Za radą Misia udało mi się zbindować RX z TX - pierwszy sukces :) .Kalibracja zrobiona ,czas podłączyć GPS - i tu kolejny klops . Podłączyłem GPS pod Uart 2 - niestety , nie udało mi się w żaden sposób zmienić ustawień portów w zakładce Ports - pomimo zmiany parametrów i zaznaczeniu Save & reboot , zmiany się nie zapisują i wciąż pozostają na domyślnych wartościach .
Podobnie rzecz się ma przy próbie włączenia GPS w zakładce Canfiguration - brak efektów zapisania danych - co może być nie tak ? Podobnie jest gdy podłączyłem GPS pod Uart 1 - ten sam efekt - może trzeba coś pogrzebać w CLI ? W desperacji zmieniłem oprogramowanie na najnowsze 2.1.0 - brak poprawy . Może jakaś podpowiedź ze strony Kolegów ?
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 11 mar 2019, 15:27 przez ObiWanKenobi, łącznie zmieniany 1 raz.
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: lgojniczek »

ObiWanKenobi pisze:Powróciłem z delegacji i czas zająć się ponownie tematem reanimacji KFC , w między czasie dotarł GPS - a więc do dzieła .
Za radą Misia udało mi się zbindować RX z TX - pierwszy sukces :) .Kalibracja zrobiona ,czas podłączyć GPS - i tu kolejny klops . Podłączyłem GPS pod Uart 2 - niestety , nie udało mi się w żaden sposób zmienić ustawień portów w zakładce Ports - pomimo zmiany parametrów i zaznaczeniu Save & reboot , zmiany się nie zapisują i wciąż pozostają na domyślnych wartościach .
Podobnie rzecz się ma przy próbie włączenia GPS w zakładce Callibration - brak efektów zapisania danych - co może być nie tak ? Podobnie jest gdy podłączyłem GPS pod Uart 1 - ten sam efekt - może trzeba coś pogrzebać w CLI ? W desperacji zmieniłem oprogramowanie na najnowsze 2.1.0 - brak poprawy . Może jakaś podpowiedź ze strony Kolegów ?
Obrazek
Zrób screena zakładki ports i wrzuć tutaj
Awatar użytkownika
ObiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 22:24
Lokalizacja: Sieradz

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: ObiWanKenobi »

Cześć

Poniżej screeny z wprowadzonymi zmianami oraz po save & reboot - co ciekawe, pojawia się informacja EEPROM saved ...

Obrazek

Obrazek
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: lgojniczek »

ObiWanKenobi pisze:Cześć

Poniżej screeny z wprowadzonymi zmianami oraz po save & reboot - co ciekawe, pojawia się informacja EEPROM saved ...

Obrazek

Obrazek
A dlaczego na tym uarcie2 jak masz gps zaznaczone to zaznaczasz jeszcze msp? To ci nie bedzie dzialac. Zaznacz gps i nic innego już nie rób (nie zaznaczaj MSP) i w tedy Ci ladnie zapisze te ustawienia.

Na zkladce konfiguration gps ci sie nie zapisuje bo w ports musisz go najpierw wybrac wiec jak zrobisz jak pisalem wyzej to wszystko Ci ruszy.
Awatar użytkownika
ObiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 22:24
Lokalizacja: Sieradz

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: ObiWanKenobi »

Witam pomownie
Dzieki za podpowiedź - po wyłączeniu MSP faktycznie GPS został dopisamy - pojawił się na pasku dołączonego sprzętu i ładnie świeci się na czerwono :-?
I jaki status takie działanie ,czy raczej jego brak - GPS za oknem , fixa brak ... Na płytce połyskują sobie dioda niebieska i czerwona .
Co może być jeszcze nie tak ?
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 11 mar 2019, 10:32 przez ObiWanKenobi, łącznie zmieniany 1 raz.
df2
Posty: 662
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: df2 »

Jeśli świeci na czerwono to nie dogaduje się z GPS. Sprawdź ublox i ublox7 zamiast nmea. Jeśli to nie pomoże to sprawdź na innych prędkościach portu dla GPS.
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: lgojniczek »

Zrób zdjęcie gps'a i wrzuć tutaj bo nie wiemy jaki masz GPS (zdjęcia wrzucaj tutaj bezpośrednio - nie trzeba korzystać z zewnętrznych serwisów). Jeśli jesteś pewny że twój GPS "gada" NMEA (czyli tak jak masz ustawione) to powiem Ci odrazu że nowy INav 2.1.0 ma problem z NMEA. Zmień testowo na MTK. Baudrate raczej Ci nie pomoże ponieważ INav sam sobie negocjuje prędkość z modułem GPS.
df2
Posty: 662
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: df2 »

Też zauważyłem, że 2.1.0 nie gada mi w sposób satysfakcjonujący z moimi modułami w nmea. Wiesz może o co tam dokładnie chodzi?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: pawelsky »

df2 pisze:Wiesz może o co tam dokładnie chodzi?
Miedzy 2.1.0 a 2.0.1 zostal wylaczony bezwarunkowy autoconfig, moze stad problemy.
Miedzy 2.0.1 a 2.0.0 byl tez spory refaktoring kodu do obslugi NMEA
Awatar użytkownika
ObiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 22:24
Lokalizacja: Sieradz

Re: eleres i iNav raz jeszcze - poziom podstawowy

Post autor: ObiWanKenobi »

No i mamy ciekawostkę - sprawdziłem wszystkie możliwe konfiguracje bez większego rezultatu - postanowiłem zmienić UART z 2 na 1 i szok - GPS zadziałał od strzała ! Nie byłoby to aż tak dziwne gdyby nie to że przez przypadek zamieniłem kabeki sygnałowe ... Cos jest tu grubo nie tak z oznaczeniami - chińczyk pewnie się rypnął bo nie wierzę że problem jest w KFC
No chyba że trzeba połączyć na krzyż - wtedy biję się w swą wątłą pierś ...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ