eLeReS by Mifau?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: nowy »

Gdzieś w wątku chyba widziałem odpowiedź, ale teraz nie umiem jej namierzyć..
Otóż - jak osiągnąć taki efekt jak na obrazku poniżej (chodzi o samą zasadę, PWM niekoniecznie bezpośrednio z odbiornika)?
nnn.jpg
nnn.jpg (58.21 KiB) Przejrzano 9106 razy
W tym poście http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=154158#p154158 Miś pisze:
"Przybył guru i rzecze ;-)
Jeden (dowolny) kanał PWM da się wyciągnąć wprost z eleresa w trybie PPM (w S-BUS sie nie da ale w PPM tak). Tak więc jedno serwo można podpiąć wprost do eleresa, a resztę sygnałów posłać PPM'em do dekodera w kadłubie. W PPM'ie będzie też ów kanał bezpośredni. Króry to ma być kanał aparatury ustawia się konfiguratorem ustawiając dla wyjścia BIN14 mapowanie potrzebnego kanału. Sygnał wychodzi na pinie SERVO7 (BIN14), czyli to jedne osierocone serwo podpinamy do wylotu SERVO7.
" - ale to ciut nie to co bym potrzebował..

Z kolei w tym poście http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=156170#p156170 Miś zapodał rozwiązanie dekodujące CAŁY sygnał PPM, czyli też trochę nie to..
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: TorFPV »

Zastanawiam się czy ten mini odbiornik nie ma jakiejś słabszej czułości itp ?

http://4drones.pl/?28,pl_odbiornik-eleres-mini

Planuję go użyć do długolota. Sygnał ppm przewodem pójdzie do AP. Są jakieś powody dla których warto wziąć ten większy odbiornik ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: zeman0 »

toretto1995 pisze:Są jakieś powody dla których warto wziąć ten większy odbiornik ?
Z tego co mówił Marcin oby dwa mają taką samą czułość. Ten większy ma zaś szpilki do serw więc nada się do innych projektów (bez autopilota).
Ja na Twoim miejscu do ''długolota'' bym wziął ten większy bo parę gramów w Twoim przypadku nic nie znaczy...
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: TorFPV »

Kilka gram na odbiorniku, silniku, wzmocnieniach, termokurczach i robi się 300g ;))
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

nowy pisze:...Jeden (dowolny) kanał PWM da się wyciągnąć wprost z eleresa w trybie PPM (w S-BUS sie nie da ale w PPM tak)....
Troche przestarzałe to info. Można wyciągnąć 2 (dowolne) kanały jako PWM - zarówno w trybie PPM jak i SBUS.
A jak mało, to proponuję to: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=10&t=28596
Pzdr. -----MIŚ-----
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: nowy »

miś pisze:..Troche przestarzałe to info..
No wiem bo widziałem datę gdy to pisałeś :-P , a z nowinkami u mnie jest tak że np do dziś nie umiem obsługiwać czegokolwiek co ma dotykowy ekran :-D
Ten Twój dekoder widziałem, ale w moim przypadku to jak wyciąganie armaty na wróbla - choć jeśli nie znajdę niczego prostszego będę zmuszony pomyśleć o jego zakupie.
wladek77
Posty: 126
Rejestracja: niedziela 29 cze 2014, 14:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: wladek77 »

Potrzebuję wymienić przełącznik 3 pozycyjny w nadajniku max., czy to jest typ on-on-on czy on-off-on?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

on-off-on
Pzdr. -----MIŚ-----
wladek77
Posty: 126
Rejestracja: niedziela 29 cze 2014, 14:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: wladek77 »

Dziś pytanie, dziś odpowiedź. Wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: marimach77 »

Gdyby ktoś potrzebował, mocowanie do złącza SMA do LRSa jeśli ktoś nie instaluje anteny na stałe w modelu: https://www.thingiverse.com/thing:3741255
Uprzedzając pytania, ten monopole tylko do zdjęcia został założony.
DSC_7918.JPG
DSC_7918.JPG (234.05 KiB) Przejrzano 8091 razy
mini_talon_2.JPG
mini_talon_2.JPG (147.46 KiB) Przejrzano 8091 razy
Pozdrawiam
motykami
Posty: 55
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 22:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: motykami »

Witajcie.

Mam pytanie w temacie współpracy telemetrii w TGY 9X w takim zestawie:
TGY9X (soft er9x for ardupilot) - eleres <-> eleres - APM z Ardupilotem

Do Turnigy wgrałem ten oto soft:
http://www.er9x.com/ - soft opisany jako "er9x for ardupilot", eleres w aparaturze ustawiony na telemetrię FRSKY-H z baudrate 9600 (oczywiście w radiu zrobiona przeróbka tak aby współpracowało z telemetrią).

W modelu eleres ustawiony na telemetrię Mavlin z baudrate 57600 - podłączony Rx w eleresie do Tx w APMie (mam OSD i telemetrię 3DR więc nie podpinałem już Txa eleresa).

Sytuacja ma się tak że w radiu widzę jakieś fragmenty z tej telemetrii - tzn. na ekranie z danymi GPS widzę pozycję - która jest czytana poprawnie.
Trochę danych jest wyświetlanych poprawnie, lub w miarę poprawnie - np. HDOP czyta ale jest przesunięty przecinek (trzeba pomnożyć *10, ale wartość się zgadza).
Radio natomiast pomimo tego że na innym ekranie poprawnie wyświetla dane GPS to dalej twierdzi że "No GPS", nie wykrywa również uzbrojenia silników wciąż jest "DISARM", nie wyświetla również informacji o trybie lotu wciąż tylko "NODATA".

Zrobiłem prosty test, przestawiłem eleresa w radiu na telemetrię w trybie "eleres" i podpiąłem się do Txa eleresa przejściówką USB-UART.
W konsoli pięknie sypie danymi z modelu - zgadza się pozycja GPS, parametr F - odpowiadający za tryb lotu również zmienia swoją wartość w zależności od wybranego trybu.

Wygląda więc na to że eleres w modelu "rozumie" Mavlinka, przesyła go do eleresa w radiu ale tu jest problem w protokole między radiem a eleresem - część danych się zgadza a części brakuje.

Czy możecie doradzić co z tym zrobić - widziałem że jest rozwiązanie z dodatkowym arduino w modelu - wpiętym między APMa a eleresa - wtedy eleres nie konwertuje mavlinka tylko przepuszcza na ślepo to co dostanie z tego "konwertera" na arduino - ale chciałbym uniknąć w miarę możliwości dodatkowych szpejów w modelu.

Proszę doradźcie czy da się to jakoś rozwiązać innym softem lub jakimiś ustawieniami.

Z góry dziękuję i pozdrawiam, Michał.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Zbig »

Wygląda na to, że plik konfiguracyjny eleresa nie zawiera w sobie pozycji failsafe kanałów, wiec nie można przez ten plik przenieść pełnej konfiguracji z jednego odbiornika na drugi lub odtwarzać właściwą konfigurację przekładając jeden odbiornik do różnych modeli. Mam rację? A jeśli mam rację, to mam też postulat aby w pliku konfiguracyjnym to się kiedyś znalazło. I byłoby fajnie, gdyby można było zobaczyć/ustawić pozycje failsafe też na ekranie.
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: marbalon »

Prawda Zbyszku, trzeba by to dodoać do konfiguratora i do pliku z ustawieniami...
robo1973
Posty: 56
Rejestracja: wtorek 01 lip 2014, 14:39
Lokalizacja: Leżajsk

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: robo1973 »

Witam !!!!

Posiadam nadajnik eLeReS i aparaturę 9XR Czy można sparować ten podał z odbiornikiem nRF24L01 na Arturino ?
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: volender »

Po pierwsze to popatrz sobie na częstotliwości na których pracują te urządzenia - eleres - 433MHz, nRF24L01 - 2.4GHz ;). Nie mówiąc już o kwestii oprogramowania.
ODPOWIEDZ