eLeReS by Mifau?

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: skatkier »

Super dzięki wielkie!

A jeszcze takie pytanko, jest w ogóle jakaś możliwość podłączenia drugiego ppm w eleres max? Wiem, że w eleres mod da radę, ale max z tego co widzę został z tej opcji okrojony... Chciałbym podłączyć osobno sterowanie kamerą, gdyż aparature mam 8 kanałową i kanałów braknie.
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: JasQ »

Ppm dekoder misia dołoży kanały analogowe do trackera
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: Rurek »

skatkier pisze: jednak nawet multimetru nie mam, aby to obczaić.
Musisz jak najszybciej zmienić tę sytuację! Ciężko bez mierniczka nawet za przysłowiowe 2 dychy w naszym hobby które nierozłącznie z prądem się kojarzy :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

motykami pisze:Czy są może jakieś postępy z uruchamianiem Parsingu protokołu Mavlink z APMa/Pixhawka ??? :-)
Tak. Jest gotowy. Możesz testowo pobrać: http://gbmsoftware.com/eleres/fmw/eLeRe ... r1_24a.exe .
Ale to nie jest ostateczna wersja 1.24, bo będą jeszcze poprawki do trackera, i GUI i dla tego nie leży jeszcze na pierwszej stronie jako oficjalny "1.24" Wystarczy zaktualizować RX, u góry ustawić baudrate i włączyć telemetrię, a na dole wybrać "MavLink Parser".
skatkier pisze:jest w ogóle jakaś możliwość podłączenia drugiego ppm w eleres max?
No, mógłbyś się dolutować wprost do nóżki procesora, o ile masz na tyle umiejętności i lutownicę z cienkim grotem.
Jeśli nie, to faktycznie PPM-Expander załatwi twój problem z nawiązką.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: marbalon »

miś pisze:jest w ogóle jakaś możliwość podłączenia drugiego ppm w eleres max?
Jest pad do head trackera a on przyjmuje kanały PPM...
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: skatkier »

Rurek pisze:Musisz jak najszybciej zmienić tę sytuację! Ciężko bez mierniczka nawet za przysłowiowe 2 dychy w naszym hobby które nierozłącznie z prądem się kojarzy :-)
Mam właśnie taki za dwie dychy, ale dużo nim nie podziałam, pomiary z kosmosu pokazuje, właśnie zamierzam kupić jakiś porządniejszy mierniczek, bo aż wstyd. :mrgreen:
miś pisze:No, mógłbyś się dolutować wprost do nóżki procesora, o ile masz na tyle umiejętności i lutownicę z cienkim grotem.
Jeśli nie, to faktycznie PPM-Expander załatwi twój problem z nawiązką.
Z lutowaniem pewnie bym sobie poradził, tylko jakbyś mógł coś więcej napisać o tym sposobie.... Jeśli za dużo pieprzenia, to zakupie ten expander i spokój.
marbalon pisze:Jest pad do head trackera a on przyjmuje kanały PPM...
Coś więcej proszę... :-P

Jednak cholernie dziwi mnie fakt, że nie ma fabrycznie wejścia PPM 2!!!
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: marbalon »

skatkier pisze:Jest pad do head trackera a on przyjmuje kanały PPM...
Na płytce nadajnika jest jeden pad opisany jako HT.. taki kwadracik w okolicach procka o ile masz ostatnią wersję nadajnika (czarne/brunatne PCB) podłaczasz sobie przez 1k drugie źródło PPM i działa jako dodatkowe 4 kanały head trackera. Reszta jest w manualu zapewne.
motykami
Posty: 55
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 22:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: motykami »

miś pisze:
motykami pisze:Czy są może jakieś postępy z uruchamianiem Parsingu protokołu Mavlink z APMa/Pixhawka ??? :-)
Tak. Jest gotowy. Możesz testowo pobrać: http://gbmsoftware.com/eleres/fmw/eLeRe ... r1_24a.exe .
Ale to nie jest ostateczna wersja 1.24, bo będą jeszcze poprawki do trackera, i GUI i dla tego nie leży jeszcze na pierwszej stronie jako oficjalny "1.24" Wystarczy zaktualizować RX, u góry ustawić baudrate i włączyć telemetrię, a na dole wybrać "MavLink Parser".
.
Ściągnąłem ten konfigurator, załadowałem nowy firmware do odbiornika.
W copterze podpiąłem tylko RX eleresa do Mavlinka (APM Mini), dodatkowo w kopterze jest jeszcze telemetria 3DR i MinimOSD - niestety ale u mnie parsing nie działa poprawnie...

Jak narazie sprawdzałem tylko pozycję GPS i to z nią mam już problemy. GPS złapał Fix`a, w Mission Planerze jest poprawna pozycja, w OSD również wyświetla się poprawna pozycja.
Podglądając telemetrią z nadajnika w TX mam coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

Pos=E8.359249S, 516.924217W
t=00:00:00 f=1 s=00 c=051 v=000 h=0143
UTX=00.0V STX=121 TTX=22▒C
RSSI=100 RCQ=100 U=11.5V T=08▒C P=48825 F=02 I=00.0A
RSSI=100 RCQ=100 U=11.5V T=08▒C P=48825 F=02 I=00.0A
CH=8080007E8080807F
RSSI=100 RCQ=100 U=11.5V T=08▒C P=48825 F=02 I=00.0A
RSSI=100 RCQ=100 U=11.4V T=08▒C P=48825 F=02 I=00.0A
Pos=E8.359249S, 516.924217W
t=00:00:00 f=1 s=00 c=052 v=000 h=0143
Co niestety nijak ma się do prawdziwej pozycji wyświetlanej w Mission Planerze czy też na OSD.
Prawidłowa pozycja (okolice Krakowa) czyli około: 50.07xxxx 19.94xxxx

Czy mogłem coś przeoczyć w trakcie konfigurowania lub podłączania ??
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

Uaktualnij jeszcze TX bo masz tam bardzo starą wersję która nie obsługuje przesyłania HDOP - a jest on wkomponowany w pozycję, i musisz mieć nowszy soft w TX który te dane rozdziela.
Pzdr. -----MIŚ-----
motykami
Posty: 55
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 22:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: motykami »

Zmieniłem firmware w nadajniku - wygląda na to że teraz wszystko w jak najlepszym porządku, wszystko śmiga jak należy :-D

Powiedzcie mi jeszcze... protokół telemetrii eleresa jest tekstowy (w ASCII) w związku z czym większość rzeczy jest zrozumiała.
Nie rozumiem jedynie tej linijki:
CH=8080007E8080807F

Czy dobrze się domyślam że jest to wartość kanałów ? Jeśli tak to jak to rozumieć ?

Z góry dziękuję za informacje.
Pozdrawiam, Michał.
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: skatkier »

marbalon pisze:Na płytce nadajnika jest jeden pad opisany jako HT.. taki kwadracik w okolicach procka o ile masz ostatnią wersję nadajnika (czarne/brunatne PCB) podłaczasz sobie przez 1k drugie źródło PPM i działa jako dodatkowe 4 kanały head trackera. Reszta jest w manualu zapewne.
A no widzisz, czyli jest PPM2. Tylko będę musieć dokupić jakiś sumator PPM, bo chciałbym kupić joystick (aby sterować pantiltem) o coś takiego:
Obrazek
Tylko nie wiem, czy ma fabrycznie wyjście ppm sum, czy jak to z tym jest...

Jednak ten pad HT mam na płytce eleresa, więc tyle dobrze.

A mam jeszcze takie pytanie, jest opcja wyboru przesyłu ppm, lub s-bus, która jest lepsza? Czym one się w ogóle różnią? :->
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: miś »

motykami, To wartości pierwszych 8 kanałów RC po kolei.
00 - Minimum
80 - Środek
FF - Maksimum


skatkier, Ta opcja jest w odbiorniku i jej ustawienie zależy od tego do czego ów odbiornik włożysz. Jak do czegoś co gada po S-BUS to wybierasz S-BUS. Jak po PPM to PPM. Jak podpinasz wprost serwa to wyciągasz zworkę CH1-CH2 i wtedy to ustawienie jest nieistotne.
Pzdr. -----MIŚ-----
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: skatkier »

miś pisze:skatkier, Ta opcja jest w odbiorniku i jej ustawienie zależy od tego do czego ów odbiornik włożysz. Jak do czegoś co gada po S-BUS to wybierasz S-BUS. Jak po PPM to PPM. Jak podpinasz wprost serwa to wyciągasz zworkę CH1-CH2 i wtedy to ustawienie jest nieistotne.
No dobra, odbiornik podłączam do autopilota zbig&pitlab, a w tym autopilocie można wybrać ppm, ale także s-bus, więc mogę włączyć s-bus w eleresie i z autopilotem się także powinien dogadać. Dlatego pytam co lepsze, bo mam możliwość wyboru. Tylko próbowałem włączyć to s-bus, przestawiłem w autopilocie, aby odbierał s-bus, jednak nie wiem czemu nie działa, choć powinno... Zostanę w takim razie przy ppm, jednak tak z ciekawości pytałem. :-P
motykami
Posty: 55
Rejestracja: piątek 06 cze 2014, 22:42
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: motykami »

Witajcie.

Przetestowałem próbny soft z obsługą protokołu "mavlink" i niestety ale nie do końca działa on tak jak powinien, a mianowicie:

Mam podpięte do APMa: Telemetrię 3DR (RX i TX), MinimOSD (tylko RX) oraz eleresa (tylko RX).
Jeśli telemetria 3DR nie ma połączenia z komputerem to wszystko śmiga jak należy, eleres działa poprawnie i przesyła telemetrię.

Niestety gdy telemetria 3DR ma połączenie z komputerem - eleres troszkę głupieje. Wprawdzie telemetria z eleresa jest przesyłana poprawnie - a przynajmniej wygląda na poprawną w terminalu. Ale niestety eleres źle generuje wtedy sygnał PPM.
Sygnał PPM skacze losowo o kilka procent góra i dół. Zmiana wartości pojedynczego kanału w aparaturze powoduje lekkie skakanie wartości wszystkich kanałów w eleresie (jest to dobrze widoczne w konfiguratorze APMa (mission planner).
Po odpięciu RXa eleresa od mavlinka problem całkowicie zanika.

Domyślam się że problem wynika ze zbyt szybkiej transmisji w mavlinku w przypadku podłączenia telemetrii 3DR, szkoda bo liczyłem że jednak coś z tego będzie, no ale ważniejsza jest stabilność działania niż dodatkowe funkcje.

Pozdrawiam, Michał.
skatkier
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 24 sie 2014, 15:05
Lokalizacja: Oświęcim

Re: eLeReS by Mifau?

Post autor: skatkier »

Dziwne też zaobserwowałem skakanie wartości (dosłownie o 1,2 us), a mam podłączony eleres do autopilota zbigpitlab. Kanały skaczą, jednak serwa stoją bez ruchu, więc to zignorowałem.
ODPOWIEDZ