Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

Post autor: edixot »

Przymierzam się powoli do budowy składanej ramy quadrocoptera. Teraz mam reptile 500 i choć wygodna zajmuje dużo miejsca w transporcie.
Mógłbym oczywiście wykorzystać klasyczne mocowanie na boom blockach, ale zaprojektowałem system pozwalający uniknąć konieczności stosowania dolnej płytki. Elementy mocujące zamierzam wydrukować na drukarce 3D z ABS. Każdy element mocowany jest trzema śrubkami M3, z czego dwie łączą element z płytką z węgla lub laminatu do której przykręcony jest silnik. Trzecia przechodzi na wylot przez rurkę węglową 12mm i po drugiej jej stronie nakręcana jest na nią nakrętka, pod którą na każdej obejmie jest przeznaczone specjalne miejsce. Nie dopuszcza ona do przesunięcia płytki względem rurki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chciałbym poznać waszą opinię na temat takich mocowań. Czy wydruk 3D będzie wystarczająco wytrzymały? No i czy warto, modele mam na razie zrobione w sketchupie. Dodam jeszcze, że ramiona mają być składane na zasadzie podobnej jak ta opisana w wątku "Składana heksa - Omega R8"

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&p=430875

Zamiast samych goldpinów zamierzam użyć złącz MT30, powinne zmieścić się w rurce 12mm. Nie jestem tylko pewien, czy mocowanie okaże się wystarczająco solidne jak na quadro, który od hexy ma być szybszy, zwrotniejszy i mniej stabilny. No cóż, w najgorszym wypadku doda się do każdego ramienia po jednym boom blocku z uszczelką, który będzie się dokręcać po każdym złożeniu ramy ;-)
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

Post autor: Grzechu »

Obejma z definicji ma ściskać rurkę całą powierzchnią, u Ciebie tylko jest wsuwana i jedna śrubka blokuje. Ściśniesz w jednym punkcie i ten drukowany ABS po jakimś czasie trzaśnie.
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

Post autor: edixot »

Zasadniczo śrubka środkowa ma zapobiegać przesuwaniu, służy jako swego rodzaju skobel. Także nie maiłem zamiaru miażdżyć rurki w ABSowym imadle ;-) . Ale jednak nawiercenie 12mm rurki 3mm otworami może drastycznie zmniejszyć jej wytrzymałość i sztywność.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

Post autor: Grzechu »

Czyli chcesz tak spasować otwór z rurką by wchodziło idealnie na wcisk? Powodzenia z drukiem 3D :) Dodrukuj dolną część i klasycznie na 2 śrubki ściśnij obejmę na rurce.
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

Post autor: edixot »

To druk 3D jest aż tak nieprecyzyjny? Zawsze można ewentualnie doszlifować taką obejmę ręcznie. Gdybym miał drukować zwyczajny boom block to raczej nie widzę w tym sensu, już lepiej kupić w ABC-RC gotowca z oringami.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

Post autor: notgroove »

Nie wydaje mi się aby było to dobre rozwiązanie.
Grzechu dobrze radzi...

Samo skręcenie w poprzek to za mało.
Element mocujący musi też zostać dociśnięty do rurki czyli albo podda się przy skręcaniu na tyle że ścianki z obu strony śruby docisną mocowanie albo będzie trzeba pomyśleć nad modyfikacją.
Np przez przecięcie z jednej strony by mocowanie były bardziej ściśliwe..ale takie rozwiązanie jest raczej kiepskie.
Musiała by wtedy byś śrubka dokręcająca z jednej strony a nie tylko centralnie.

Lub mocowanie z 2 elementów jak monobloki i tu chyba druk się nie opłaca i lepiej kupić.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Re: Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

Post autor: gazor »

Wydruki moim zdaniem się nie nadają.
Mam takie rozwiązanie i z powodzeniem działa :-) jednak są to elementy frezowane z PA6-GF30 ( poliamid z włóknem szklanym).
Średnica rurki węglowej ramienia , musi być mniejsza niż rozstaw otworów montażowych silnika.
Te same śruby , które przechodzą przez bumblock wkręcam w podstawę silnika.
Po zamontowaniu nie da się obrócić silnika na rurce.
Całość ze śrubami waży 9 gramów.

Obrazek

Obrazek
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Mocowanie silnika na ramieniu z węgla

Post autor: Grzechu »

Teraz taka moda na te mocowania, u siebie też tak mam. Rura 16, rozstaw otworów 19, na styk :mrgreen:
ODPOWIEDZ