S500 - zwiększenie dystansu między płytkami?

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

S500 - zwiększenie dystansu między płytkami?

Post autor: Szper »

Mam Pixhawk lite i ciężko go upchnąć między płytkami S500 - tutaj ramiona typu DJI od 450 o wiele lepiej wyglądają w kwestii wysokości. Mogę dać na "dach" FC ale chcę co się da pochować pomiędzy płytki - na górze ma tylko być wkręcony maszt dla GPS. Jak się uda upchać pixa to dam go na żelu Kyosho. Jeśli jednak padnie na dach to dam podstawkę na 4 damperach.

Przyszły mi do głowy 2 pomysły jak rozwiązać problem:
- Dystanse zamocować do dolnej płytki i zabezpieczone klejem do śrub. http://www.srubex.izakupy.eu/img/6891.jpg
- Małe klocki z plexy. W nich otwór na rozstaw śrub dolnych. Śruby dłuższe o to co zrobi dodatkowo klocek-dystans.

Może jakiś inny pomysł? Obudowy pixa wolałbym nie ruszać. Miejsce i tak się przyda bo mam do wciśnięcia 2 przetwornice (12V, 5V). W przypadku mocniejszych przetwornic dławik jest ciut za wysoki i zaczyna brakować miejsca.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: S500 - zwiększenie dystansu między płytkami?

Post autor: kuczy »

Ja swój FC (Flip32) przykleiłem do tej ramy od spodu (w konfiguracji kontrolera musiałem mu wpisać ustawienie 180st). Pomiędzy kontrolerem a Płytką wyciąłem kwadrat z mikrogumy - klej - nie śmiej się :D - typu "butapren". Zapewniam, że tak przyklejony - całą powierzchnią trzyma się naprawdę mocno - wcześniejsze mocowanie 2-stronną taśmą było słabe.

wady - nie mam dostępu do śrubek obudowy kontrolera w razie "W"
zalety - po demontażu półki na baterię (na fotce mam plexi, teraz zrobiłem z laminatu) jest idealny dostęp do wszystkich pinów.

pomiędzy płytki idealnie zmieścił mi się odbiornik FlySky - tak samo jak u Ciebie - górna półka ma być przeznaczona na maszt GPS

ObrazekObrazek
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: S500 - zwiększenie dystansu między płytkami?

Post autor: Szper »

Widziałem wcześniej te zdjęcia i myślałem nad tym wariantem - niezbyt tam jest miejsce. Na dobitkę Pix wygląda jak jeż bo z każdej strony prócz frontu jakiś zestaw kabli wystaje a jeszcze dojdą kolejne. Po weryfikacji przed chwilą nawet do środka nie upcham przetwornic.

Zostaje mi jednak układ z dystansami:
- Pix do środka. Obudowa jest w paru miejscach ciut za wysoka i zawadza o ramiona. Chyba pod nazę to projektowali jako upgrade F450 ;)
- może dać pix na płytce - odległość od kabli i PCB zasilającego.
- przetwornica 5V na przód ale przesunięta w stronę środka. Przednie otwory montażowe rozstawem idealnie pasują.
- przetwornica 12V na tył. Wywiercę otwory tam bo nie ma ścieżek w PCB.
- x8r tam gdzie Ty masz FC. Anteny w dół dla lepszej "widoczności" gruntu.
- nadajnik FPV w tylnej części na rurkach - blisko do przetwornicy 12V
- minimosd, FUL-1 - na tyle małe, że znajdą miejsce dla siebie.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: S500 - zwiększenie dystansu między płytkami?

Post autor: kuczy »

Chyba nie masz innego wyjścia...

Dystanse tylko w dolnej półce bo górna ma tą wystającą część (ten języczek) który służy kalo rozpórka - u mnie ramiona się tam dość ciasno opierają. Zastanawiam się, czy nie lepsze byłyby "klocki" zamiast dystansów (większa powierzchnia docisku) - zależy jakie masz zdolności manualne ;).
Ja antenkę też mam "na dół" - przyczepioną do nogi podwozia - ładnie się chowa, chociaż przy złamaniu nogi mogę urwać antenę odbiornika. z rozwiązań jeszcze wykorzystałem duży okrągły otwór w dolnej płycie do zamocowania buzzera na hot-glue ;)

Skoro masz 2 przetwornice to pewnie idziesz w stronę 4S - będę czekał na relację z budowy gdyż jak mi napisali koledzy - moje 3S może czasami nie domagać (puki co jest świetnie, ale zobaczę po kupnie gimbala, gps, nadajnika fpv)

Jeszcze pytanko przy okazji - sprawdzałeś, czy po złożeniu ramy konstrukcja trzyma poziom? - gdy kalibrowałem FC to musiałem pod nóżki podkładać różne dystanse żeby płyty główne były w faktycznym poziomie - to podwozie to chyba najdelikatniejsza część konstrukcji :D
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: S500 - zwiększenie dystansu między płytkami?

Post autor: Szper »

Inaczej idzie napór też jak dasz na dole nóżki. Góra idzie na ściskanie i tam nic się nie zmienia a dół rozpiera przy ciągnięciu na ramionach. To samo mnie nurtowało czy klocek nie da lepszej podpory - spróbować mogę bo mam materiał i możliwości techniczne wykonania. Materiał to przezroczyste kawałki pleksy - wypolerowałbym i osadził diody led w nich co może nawet ciekawie wyjść. Jak się nie uda zawsze można wziąć te kilka dystansy.
Konstrukcję opiszę w osobnym wątku na tyle szczegółowo jak się da - zrobię to jak silniki dotrą, czyli ostatni element układanki. Póki co elektronika pokładowa działa sprawnie na blacie. W weekend pozabezpieczałem i popakowałem w termokurczki co mogłem.

Podam konfigurację jaką sobie dobrałem - trochę przegięć tam będzie ale jest to wyjście dalej na hexę:
4s 5000mah - na początek dużo nie trzeba. Na 3s też da radę.
Sunnysky x3508s 700kv - do 25A i stąd te dodatkowe kable do zasilania ESC. Silnik typu 340W 470kv 6s byłby lepszy dla tej ramy ale wyszło to po fakcie - 15A mieści się w parametrach ścieżek zasilających.
Hobbywing 30A Platinum Opto - do 6s
12x5.5 typu T-Style - słyszałem o problemach ze stabilnością tyle, że w mojej konfiguracji jest mocniejszy silnik który bez problemu da radę z 12".
Pixhawk Lite
X8R + XJT - soft LBT
FLVSS - czujnik napięcia
FUL-1 - do konwersji sygnału telemetrii idącej z Pixhawka na S.PORT.
BN-880 - wersja z małym flashem czyli bez Gallileo
2x przetwornica na bazie XL4015 - do 4.5A czyli duży zapas
minimosd micro z softem R800
kamera - 3 modele się walają ale dam szansę płytkowej co mi się przybłąkała
TS351 - też przybłęda na testy ale docelowo 600mW 5.8GHz
9xr pro z softem ersky9x - cała telemetria idzie ładnie przez co w przyszłości FPV może być jako podgląd z kamery.

Do uzupełnienia:
Czujnik halla do pomiaru prądu. Nie będę robić pomiaru poboru prądu za rezystorze który mi się za chwilę spali.
Link do telemetrii - mavlink na laptopa. Bluetooth na początek by mieć możliwość ustawiania w terenie.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
ODPOWIEDZ