Ustawienia vs kształt ramy

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: RobUK »

Panowie, usiadłem do mojego "malucha" (Tarot TL250A) i zastanawiam się nad pewną sprawą.
Jak powinienem ustawić czy "X" czy "H".
Jak zwykle zadaję debilne pytania .... ale ciekawi mnie jaka jest różnica i czym sa podyktowane takie a nie inne ustawienia bo przecież to bez znaczenia czy silniki są przyczepione na ramie "X" czy "H". Rozumiem w przypadku "+" wtedy silniki znajduja się w innych polożeniach względem całości układu inaczej nieco pracują albo raczej nieco inaczej odbywa się sterowanie takim statkiem powietrznym.
Natomiast w przypadku "X" czy "H" to praktycznie to samo, a co jeśli rama będzie kwadratem albo nie daj boże okręgiem ?
To ani "X" ani "H" a silniki wiszą w dokładnie tych samych miejscach. Jak więc się do tego ustosunkować ?
Co wtedy "X", "H" a może "O"? (joke)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: waszka »

RobUK pisze:Natomiast w przypadku "X" czy "H" to praktycznie to samo, a co jeśli rama będzie kwadratem albo nie daj boże okręgiem ?
...jesli rama jest symetryczna w kwadracie czy okregu to jest "X" natomiast jesli jest to prostokat wtedy jest to juz "H".
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: RobUK »

waszka pisze:
RobUK pisze:Natomiast w przypadku "X" czy "H" to praktycznie to samo, a co jeśli rama będzie kwadratem albo nie daj boże okręgiem ?
...jesli rama jest symetryczna w kwadracie czy okregu to jest "X" natomiast jesli jest to prostokat wtedy jest to juz "H".
A jeśli w jednym przypadku "H" jest wąskie i długie a w drugim "H" jest szerokie i krótkie ?
Sa to przecież z punktu widzenia fizyki nieco inne układy ... co wtedy ?


:):):)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: waszka »

RobUK pisze:A jeśli w jednym przypadku "H" jest wąskie i długie a w drugim "H" jest szerokie i krótkie ?
Sa to przecież z punktu widzenia fizyki nieco inne układy ... co wtedy ?)
...szeroki, waski to zalezy jak sie poruszasz...masz waski to poruszajac sie w bok masz szeroki, masz szeroki to poruszajac sie w bok masz waski :-D ...przy tym ukladzie chyba musowo jeszcze okreslic polozenia silnikow bo nawet roznica pomiedzy waski a szeroki moze byc duza albo mniejsza co tez ma wplyw. (niektore kontrolery nie maja wyboru "H" tylko przy "X" koryguje sie to PID-ami)
Ostatnio zmieniony wtorek 29 wrz 2015, 13:22 przez waszka, łącznie zmieniany 1 raz.
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: RobUK »

Dokładnie to miałem na myśli :)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: kaczmarsky »

Tak jak napisał waszka niektóre kontrolery mają do wyboru układ x lub +, więc wniosek nasuwa się sam że układy ram x lub H (szeroki czy też prosty) są sterowane wg tego samego algorytmu.
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: RobUK »

Zmądrzałem od tej dyskusji, że ho ho!!
Ale dalej nie wiem po diabła mieszać jeśli "X" i "H" działają na tych samych :)
Może chodziło bardziej o pokazanie "Ja wiem lepiej" :):):)
No mniejsza. Ide Latać Tarotem :)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: notgroove »

Litery układu silników to tylko symbolika. W omawianym przypadku silniki w układzie X i H są w takim samym położeniu tylko rama X jest w kształcie X (np.DJI F450) a rama H w kształcie H (Np DJI Inspire 1).
Czy będą w niesymetrycznych odstępach nie ma znaczenia.

Generalnie rozróżnia się kilka podstawowych układów ze względu na inne rozmieszczenie silników a tym samym kierunki ich obrotów względem ułożenia na ramionach czyli mamy układy X(H), V, I, Y.
Zależy też ile jest silników bo może być Quad X i Octa X. Czyli w obu przypadkach 4 ramiona ale octa po 2 silniki na ramię.

Tak samo może być Quad w układzie "I" jak i Octa w układzie "I" i Hexa "I". W tych przypadkach na dziobie jest 1 silnik.
Ale już Octa i Hexa z 2 silnikami na dziobie to układ "V"

Wracając do układu X i H to silniki są w tych samych miejscach ale w układzie "X" ramiona są umieszczone centralnie dokładnie jak symbol X.
W układzie "H" ramiona są połączone poprzecznie też dokładnie jak symbol H.

Układ "O" jako tako nie występuje. Ale jak ktoś ma ochotę to może sobie wpisać każdy układ w okrąg i wtedy będzie mi się wydawało że ma w układzie "O" ;)
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: RobUK »

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie tematu. Myślę, że od teraz wszyscy będa już wiedzieli jakie są różnice pomiędzy Iksami, Igrekami i innymi literkami.

Osobiście wolę całkiem inne ;)
:lol:
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: notgroove »

Różnice są oczywiste i żadna to tajemnica...
Natomiast kojelność i kierunek silników jest różna dla różnych kontrolerów lotu ;) Ale to nie problem bo manuale wszystko wyjaśniają...
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Ustawienia vs kształt ramy

Post autor: RobUK »

Byłem ciekawy ... zostałem wypełniony wiedzą.
Teraz już wszystko wiem :) mogę startować w teleturniejach :)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
ODPOWIEDZ